Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebeklerde Atopik Dermatit Belirtileri ve Tedavi Süreçleri

Bebeklerde atopik dermatit sorunu ile karşı karşıya kalan anne ve babaların daha kaliteli, daha sağlıklı yaşam için semptomları hafifletmeye yönelik uygulamalar yapması gerekmektedir.

Bebeklerde Dermatit

Atopik dermatit veya atopik egzama bir cilt hastalığıdır. Çocuklar en sık 5 yaşından önce atopik dermatit sorunu ile karşı karşıya kalır. Bebeklerde dermatit neden olur sorunun cevabı uzmanlar tarafından da tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmacılar egzama gelişen bebeklerin, çocukların genlerinde ve çevresel tetikleyicilerinde oluşan bir kombinasyon sebebiyle ortaya çıktığını göstermektedir. Vücudun dışında bir şey bağışıklık sistemi, cilt hücreleri alevlenmelerine gerektiği şekilde davranamamaktadır. Atopik dermatit sorunu astım veya saman nezlesi öyküsü olan bebeklerde ve çocuklarda daha sık şekilde gözlemlenir. Egzama, bebeklerden daha büyük çocuklarda olduğundan farklı görünür.  Egzamanın yeri ve görünümü büyüdükçe değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı bu sorunu yaşayan kişilerin bebeklerinin yürümesi ile belirtileri daha net şekilde gözlemlenmesi gerekir.

Belirtileri

Bebeklerde İlk 6 Ay

Egzama genelde yüz, yanaklar, çene, alın ve kafa derisi bölgesinde görülür. Vücudun diğer alanlarına da yayılmak gösterir ama genelde nemin cildi koruduğu bebek bezi alanında oluşmaz. Bu aşamadaki cilt aynı zamanda daha kırmızı şekilde görünme eğilimi gösterir.

Bebeklerde 6- 12 Ay

Bu süreçte sorun bebeğin dirsekleri ve dizlerinde sık şekilde gözlemlenir. Döküntü enfekte olursa sarı bir kabuk meydana getirebilmektedir.

Çocuklarda 2 ile 5 Yaş

Bir yaşına bebek geldiğinde yürümeye başladığından dolayı sorun dirsek, dizlerin kırıntılarında, bileklerinde, ayak bileklerinde ve ellerde oluşmaya başlar. Ayriyeten yürümeye başlayan çocuğun ağzının ve göz kapaklarının çevresinde bulunan ciltte gözlemlenmeye başlanabilir. Çocuğun bu aşamada dışarıdan bakıldığında kurumuş ve pul pul görünebilir. Derin çizgiler ile kalınlaşmaya başlayabilir. Bu duruma tıp dilinde “likenifikasyon” adı verilir.

Çocuklarda 5  + Yaş

Atopik dermatit dirseklerin veya dizlerin katlanma kısımlarında görülür. Bazen, sadece çocuğun elinde gözlemlenmektedir. Çocukların en az % 70’inde hayatlarının bir döneminde el egzaması olmuştur. Çocuğun kulak arkasında, ayaklarında, kafa derisinde kızarıklık ve kaşıntılı lekeler atopik dermatit belirtileri arasında yer almaktadır.

Atopik Dermatiti Neler Tetikler

En yaygın olan tetikleyicilerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Kuru cilt
 • irritanlar
 • Isı ve terleme
 • Enfeksiyon
 • Alerjik cilt, polen veya toz gibi alerjen maddeler

Havanın kuru olduğu dönemlerde bebeklerin ve çocukların bu sorunları daha kötü bir hal alabilir. Dudak sallamasından kaynaklı ortaya çıkan tükürük bebeğin yanaklarında, çene ve boyun kısmından tahrişe neden olabilir. Bu sorunu yaşayan anne ve babalar süreci en doğru şekilde yönetmek isterse belirtileri ve tetikleyicileri bilmelidir. Bu sayede sorunu kontrol altında tutmak mümkün hale gelir.

Tedavisi ve Yönetimi

Dermatolojik Tedaviler

Alevlenmeler oluştuğu zaman uzman hekimler sorunun şiddeti doğrultusunda kremler reçete edebilir. Bu tarz topikal kremler genelde kortikosteroidler içermektedir. Kortikosteroidler etkili ve hızlı etkili maddelerdir. Bebeklerin ve çocukların özellikle cildinde oluşan kaşıntıları en kısa sürede hafifletir. Nasıl kullanılacağı ve dozajı mutlaka uzman hekim tarafından ayarlanmalıdır. Eucerin akut bakım kremi sorunun parlama aşamasında cildin görünümünü önemli ölçüde iyileştirir. Bu iyileştirme klinik olarak kanıtlanmıştır. Bakım kremi ayrıca  alevlenmeler esnasında hidrokortizon kullanımını azaltmaya yardımcı olur. Eucerin akut bakım kremi uzman hekimin önerdiği dozda ve önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Eucerin bakım spreyi de özellikle dışarıda anne ve babaların işine yarar. Krem ile karşılaştırıldığında benzer özellikleri taşısa bile rahatlatıcı faydaları bulunmaktadır. Üç yaşın üstünde olan çocuklar için kullanılabilir.

Bebeğinin ya da çocuğunun vücudunda atopik dermatit sorunu olan anne ve babalar aşağıdaki tavsiyeleri yaşam biçimi haline getirmelidir. Bu sayede hem bebekleri hem de kendileri daha kaliteli şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

 • Çocuğu ılık su ile yıkamaya özen gösteri.
 • Banyo saatini 5 ile 10 dakika arasında sınırlamak gerekir.
 • Banyoda duş jeli kullanımından kaçının
 • Bebekleri yağlamak için mutlaka uzman hekimden gerekli bilgiyi alın.
 • Cilt hemen kuruduğu için gün içinde mutlaka nemlendirme yapın.
 • Günden en az iki kez bebeğin cildini nemlendirin.
 • Tırnakları kısa ve pürüzsüz tutun. Bu sayede cildin çizilmesinin önüne geçilir.
 • Gece ve gündüz uykularında bebeklerine eldiven giydiren kişilerin pamuklu olanları tercih etmesi gerekir.
 • Oda sıcaklığının ayarlamasını yapmak gerekmektedir.
 • Bebeklerin ve çocukların cildini çizecek olan oyuncaklardan kaşınmak çok önemlidir. Özellikle bebeklerin ellerine sert cilde zarar verecek oyuncaklar vermekten kaçınmak sorunun büyümesini engeller.

 

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle