Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebek Cildinde Oluşan Kızarıklığı Geçirme Yöntemleri

Bebeklerin yüzünde ya da ciltlerinin farklı bölgelerinde kızarıklıklar oluşabilir. Farklı nedenlerden ötürü meydana gelen bu kızarıklıkları kolayca geçirmek mümkün.

Bebeklerin Yüzünde Neden Kızarıklık Olur?

Bebek cildi, son derece hassas yapıdadır. Herhangi bir üründen ya da dış müdahaleden kolayca etkilenebilen cilt, haliyle çeşitli etkilerin meydana gelmesine neden olur. Bu çerçevede özellikle yeni doğanların yüzlerinde kızarıklık ve cilt yapılarında kuruluk gözlemlenebilir. Hali hazırda epey hassas olan cilt, en ufak bir yanlış bakım rutininde egzama gibi rahatsızlıkların geçirilmesine sebebiyet verir. Nitekim egzama ya da benzeri bir deri hastalığı söz konusu olduğunda kızarıklık ile birlikte kuruluk da gözlemlenir. Cilt bariyeri üzerindeki kurumadan dolayı oluşan bu durum, aynı zamanda doğumdan kaynaklı da meydana gelebilir. Eğer kuruma, kızarma ya da pembeleşme gibi durumlar söz konusu ise cilde hassas bir şekilde bakım yapılmalı ve cilt için gerekli olan nem, hızlıca sağlanmalıdır. 

Cilt yapısında meydana gelen değişikliklerin yanı sıra bazı bebeklerde akne rahatsızlığı da görülebilir. Bebek aknesi olarak da adlandırılan bu durum, yüz ya da cildin farklı bölgelerinde yer yer kendisini gösterir. Temelde tüm vücut yapısı sürekli olarak değişiklik göstermekte olan bebek, haliyle cilt yapısı üzerinde de belli başlı değişimler yaşar. Tüm bunlardan ötürü de söz konusu rahatsızlıklar ile karşılaşmak mümkün hale gelir. Bebekler adına özenle formüle edilmiş olan krem ve losyon gibi ilaçlar tercih edilebildiği gibi aynı zamanda evinizde uygulayabileceğiniz ılık duş gibi faktörler de rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer?

Öncelikle bebeğinizde oluşan kızarıklıkların kaynağını bilmeniz gerekir. Örneğin bebeğinizin bacaklarında isilik ya da buna benzer kızarıklıklar görüyorsanız pişik durumu ile karşı karşıyasınızdır. Bu durumda bebeğinizin bezini sık sık değiştirmeniz ve SLS – SLA içermeyen, bebekler adına geliştirilmiş özel losyonlardan kullanmanız önerilir. Bebeklerin yüzündeki kızarıklık eğer sivilceden kaynaklıysa bir süre beklemeyi deneyebilirsiniz. Tıpkı ergenlik çağında çıkan sivilceler gibi yeni doğan bebeklerde de akne gözlemlenebilir. Genellikle herhangi bir ürün kullanmadan geçen bu sivilceler, oluşum sürecinde yüzde kızarıklığa neden olabilir.

Düzenli cilt bakımı

Bebeğinizin yüzünde ve vücudunda oluşan kızarıklıkları geçirmenin en temel çözümü, düzenli ancak hassas cilt bakımından geçer. Yetişkin ciltleri gibi bebek ciltleri de kuruma sorunu ile karşılaşabilir. Bu gibi bir durumda bebek yağlarına benzer şekilde formüle edilmiş özel nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Paraben, SLS, SLA ve bunlar gibi zararlı maddelerden arınmış bebek kremi, işinizi görecektir.

İlaçlı krem ya da losyon desteği

Eğer bebeğinizin yüzündeki kızarıklık her geçen gün artıyor ya da kaşıntılı bir hale gelerek bebeğinizi rahatsız ediyorsa ilaçlı krem ya da losyon desteğine başvurabilirsiniz. Uzman hekim önerisi çerçevesinde satın alacağınız ilaçlı krem, rahatlama sağlayacağı gibi aynı zamanda uzun vadede tedavinin uygulanmasına da yardımcı olur.

Bebeklerde Alerjik Yüz Kızarıklığı

Bebeğinizin yüzünde ya da vücudunda oluşan kızarıklıklar alerjik nedenlerden ötürü meydana geliyorsa bu durum adına derhal önlem almanız gerekir. Oluşan söz konusu alerjilerin ise belli başlı nedenler vardır. Özellikle yeni doğan bir bebek çok sık sevildiğinden ötürü aynı zamanda bir o kadar da dış etkilere maruz kalır. Sadece mikrop gibi unsurlardan söz etmek yanlıştır. Yüzü sık sık sevilen bir bebeğin cildinde kuruma ve beraberinde kızarıklık görülmesi mümkün. Alerjik kızarıklıkların belirli bir bölümü cildin sürekli olarak dış etkilere maruz kalmasından kaynaklanır. Eğer bebeğinizin yüzünde kızarıklık var ve bir süredir geçmiyorsa bu durumu göz önünde bulundurarak gereken önlemleri alın. Buna rağmen kızarıklıklar geçmiyorsa ılık bir duş aldırmayı ve akabinde cildi nemlendirmeyi deneyebilirsiniz. Alerjik yüz kızarıkları, tüketilen besinlerden de meydana gelebilir. Kısa bir süre önce bebeğinizin yüzünde kızarıklık ortaya çıktıysa son günlerde tüketilen besinleri düşünmeli ve buna göre önlem almalısınız.

Bebek bakımında uygun cilt bakım ürünleri kullanmanız son derece önemlidir. Hassas bebek cildine alkol içerikli ürünlerin dahi sürülmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle yetişkinlere göre formüle edilmiş bakım ürünlerini bebeğiniz için kullanmanız son derece sakıncalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle