Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı
Kızarıklık

Deri bölgesinde meydana gelen kızarıklık oluşması çevresel faktörlerin gelişmesi sonucunda oluşacak alerjik reaksiyonlar sonucunda gelişeceği gibi, bulaşıcı bir hastalık sonucunda da oluşabilir. Ayrıca duygusal stres sonucunda da cilt hastalığı olarak kızarıklığın meydana gelmesi görülebilir. Kızarıklığa sıklıkla kaşıntı da meydana gelebilir.

Alerji

Deri bölgesinde meydana gelen kızarıklığın oluşması çevresel faktörler sonucunda gelişecek bir kaşıntı sonucunda ortaya çıkabilir. Alerji oluşması daha çok tetikleyici bir unsur olarak ortaya çıkabilir. Bu kızarıklığın oluşması sonrasında daha çok cilt üzerinde de kaşıntı oluşması görülebilir. Alerji olması durumunda kendiliğinden geçmesi söz konusu olurken hastalığın semptomları çok ciddi boyutlara ulaşması sonucunda tedavisi yapılması gerekmektedir.

Egzama

Deride kızarıklık oluşmasına neden olan en sıklıkla görülen hastalıkların başında egzama gelmektedir. Egzamanın oluşması çevresel faktörler, kullanılan ilaçlar, nikel tarzında maddelere temas edilmesi, stres gibi birçok nedenden kaynaklanacağı gibi alerji sonucunda da ciltte kızarıklık oluşabilir. Ciltte meydana gelen kızarıklık ile birlikte yanma hissinin oluşması, su toplaması, sızıntı ya da yanma hissi gibi belirtilerde olabilir. Egzamanın birçok türü vardır.

Kontakt egzama, seboreik egzama, el egzaması, atopik egzama en sıklıkla ciltte görülen egzamaların başında gelmektedir.

Mantar

Mantar enfeksiyonu oluşması durumunda kişilerde ciltte kızarıklık oluşmasına neden olacaktır. Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Bunun dışında kullanılmakta olan bazı sprey ya da krem tarzında nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. Mantar enfeksiyonu oluşması durumunda kaşıntı da meydana geleceği gibi pul pul döküntü de ortaya çıkacaktır. Mantar enfeksiyonu daha sıklıkla saç derisinde oluşabilir. Ayak ve el parmaklarının arasında oluşacağı gibi hastalığın genital bölgede oluşması da görülebilir. Hastanın hijyenine dikkat etmesi ve doktor tarafından verilen ilaçlar kullanması sonucunda birkaç hafta içerisinde iyileşme yaşanacaktır.

Sedef

Sedef hastalığı sıklıkla görülen cilt hastalıklarından ve belirtileri arasında kabarıklık, kızarıklık gibi oluşmasına neden olan kepeklenme oluşacak pullanma meydana gelecek bir deri hastalığı olmaktadır. Psoriasis vulgaris isminde anılmaktadır. Hastalığın gelişmesinin nedeni tam olarak bilinmese de bağışıklık sistemi ya da genetik sorunların oluşmasından kaynaklanabilir.

Kuru Cilt

Kızarıklığın oluşması nedenleri arasında cildin çok fazla kuru olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın cildini sürekli olarak nemlendirmesi gerekmektedir.

Keratozis Pilaris

Halk arasında tavuk derisi hastalığı olarak bilinen cilt hastalığı kıl köklerinde ölü hücrelerin birikmesi sonucunda meydana gelir. Ten renginde kızarıklık oluşacak ve kanalın tıkanması sonucunda kaşıntı da meydana gelebilir.

Isilik

İsilik oluşmasının nedenleri arasında tıkanmış gözenekler sonucunda terin birikmesi neticesinde ortaya çıkar. Kaşıntılı ve batma hissinin oluşmasına neden olacak sıklıkla yaz mevsiminde görülmektedir.