Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Alerjik Kızarıklık Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Yüz bölgesinde çevresel etkenler sonucunda ya da yenilen yiyecekler sonucunda alerji meydana gelirse kızarıklık oluşacaktır. Bu kızarıklığı gidermek için bitkisel kür tarifleri

Yüzde Alerjik Kızarıklık

İnsanlarda meydana gelecek olan yüz kızarıklığının oluşma nedenleri arasında daha çok çevresel etkenler ya da yediği gıdalar sonucunda ortaya çıkacaktır. Mevsimsel değişiklikler sonucunda ortaya çıkacak olan polenler gibi nedenler sonrasında kızarıklık, kaşıntı ya da batma hissi gibi durumlar gelişebilir. Ayrıca kişilerin yediği yiyecekler sonucunda da hassas olan yüz bölgesinde çoğunlukla kızarıklık olmasına neden olabilir. Bu görüntünün oluşması kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olacağından kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda da oluşan kızarıklık neticesinde kişiler rahatsız olacaktır. Alerji vücudun bir tepkisi olarak ortaya çıkacaktır. Özellikle de bayanlarda meydana gelen yüz kızarıklığının oluşma nedenleri arasında sıklıkla kullanmakta oldukları makyaj malzemeleri sonucunda da vücudun vermiş olduğu bir tepki sonucunda ortaya çıkabilir.

Yüzde Alerjik Kızarıklık Tedavisi

Maydanoz Toniği

 • 20 dal maydanoz yaprakları;
 • 1.5 su bardağı su.

Maydanoz içerisinde ki maddeler sayesinde ciltte kızarıklık olması sonucunda bunun tedavisinde etkili olacaktır. Bunun için kullanacak olduğunuz maydanozların her zaman için taze olması ve yapacak olduğunuz toniğin etkili olabilmesi için her daim sapları ile küçük parçalara bölerek suyun içerisine atmanız etkili olacaktır. 1.5 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisinde 20 dal maydanoz sapları ile birlikte 15 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonrasında kürün etkili olabilmesi için maydanozlar süzülmeden 30 dakika boyunca bekletilmelidir. Ardından süzme işlemi yapılır. Kürün etkili olabilmesi için alerjik nedenlere bağlı olarak meydana gelen yüz kızarıklığının geçmesi adına bir pamuk ıslatılır.

Ardından yüz bölgesine sürülür. 1 saat boyunca suyun yüzde kalması gerekmektedir.

Kil Maskesi

 • 1 yemek kaşığı kil;
 • 1 çay bardağı kaynar su.

Eczanelerden ya da aktarlardan satın alacak olduğunuz yeşil ya da gri kilden bir yemek kaşığı kadar bir kabın içerisine konulur. Üzerini geçecek kadar 1 çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilir. Macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Alerjik sebepler sonucunda ciltte kızarıklık sorunu yaşamakta olan kişilerin yüz bölgesine sürmeleri ve 30 dakika boyunca en az yüz bölgesinde kalması gerekmektedir. Daha sonrasında ilk olarak ılık olan bol su ile cilt temizlenmelidir. Cildin daha sonrasında nemlendirici etkisi olan sabun ile yıkanmalı ve yüz bölgesi kurulandıktan sonra cilde uygun olan bir nemlendirici krem sürülmelidir.

Bu kürü cilt kızarıklığı geçene kadar 3 günde bir uygulamalısınız.

Patates Maskesi

 • 1 tane taze patates;
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 fincan su.

Alerjik sebeplerden kaynaklı olan yüz kızarıklığı oluşması sonucunda rahatsız edecek olan görüntünün yok olmasını sağlamak için tavsiye edilen kürlerden bir tanesi de patates maskesi olmaktadır. Bunun için her zaman kullanacağınız patatesin orta büyüklükte ve kabuklarını soyduğunuz taze patatesin rendenin en küçük tarafı ile rendeledikten sonra üzerine 1 yemek kaşığı kadar havanda dövdüğünüz yulaf ezmesi konularak karıştırılır. Üzerine 1 fincan kadar su ilave edilir ve bir miktar daha karıştırılmalıdır. Daha sonrasından önceden temizlemiş olduğunuz cilt üzerine sürülmeli ve 20 ile 30 dakika boyunca yüz bölgesinde kaldıktan sonra bol su ile yıkanmalıdır. Bu kürü haftada bir defa uygulamalısınız.

Çilek Maskesi

 • 5 tane çilek;
 • 1 yemek kaşığı süt kreması;

Yüzde alerjik kızarma meydana gelmesi sonucunda kişilerin sıklıkla rahatsız edecek olan durumların başında gelen rahatsız edici görüntüden bir an önce kurtulmak isteyecektir. Hastanın bunun için uygulayacak olduğu kürlerin başında her daim gelecek olan kürlerin başında da çilek maskesi gelmektedir. Bunun için mevsim çilekleri kullanmalısınız. 5 tane orta büyüklükte olan kırmızı ve olgunlaşmış çilek bir kabın içerisine konularak püre haline getirilecektir. Daha sonrasında 1 yemek kaşığı süt kreması eklenir ve karıştırılır. Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonrasında yüz bölgesine uygulanır. 15 dakika boyunca cilt üzerinde kaldıktan sonra bol suyla yıkanmalıdır.

At Kestanesi Toniği

 • 2 tane at kestanesi;
 • 1 çay bardağı zeytinyağı;
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi.

Orta büyüklükte olan 2 tane at kestanesi rendelenmeli ve ağzı kapalı bir kavanozun üzerine konulmalıdır. Daha sonrasında 1 çay bardağı kadar zeytinyağı ya da susam yağı konularak kavanozun ağzı kapatılır. 15 gün boyunca güneş ışığının altında kalmalıdır. On beş gün sonunda güneşten alınarak kavanozun ağzı açılır ve üzerine elma sirkesi konulur. Karıştırıldıktan sonra bir pamuk batırılır ve alerjik sebeplerden kaynaklı olan yüz kızarıklığının tedavisinde etkili olması için yüze sürülür. 30 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkanır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle