Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Oluşan Kızarıklığı Gidermek İçin Suna Dumankaya Tavsiyesi

Suna Dumankaya tarafından önerilen yüz bölgesinde oluşan rahatsız edici görüntüsü olan kızarıklığın yok olmasını sağlayacak doğal kür tarifleri ve kullanım şekilleri.

Suna Dumankaya’dan Yüz Kızarıklığı Tavsiyesi

 • 50 gram aloe veradan elde edilen jel;
 • 1 çay bardağı kadar alkolsüz gül suyu;
 • 1 çay kaşığı gliserin;
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı.

Yüz kızarıklığı daha çoğunlukta havaların çok ısınması durumunda ya da çok soğuk havalarda meydana gelecek bir durumdur. Bu kişileri rahatsız edecek bir görüntünün oluşmasına da neden olur. Bu durumda hastaların yapması gerekenlerin başında Suna Dumankaya tarafından önerilen kür sayesinde yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklığı çıkarmak için doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması önerilmektedir. Bunun için taze olan aloe vera yapraklarının içerisinde bulunan jel çıkartılmalıdır. Yaklaşık olarak 1 çay bardağı kadar aloe vera jeli bir kabın içerisine konulur. Üzerine alkolsüz olan doğal gül suyunun ilave edilmesi gerekiyor. Daha sonrasında içerisine bir çay kaşığı kadar lavanta yağı yaklaşık olarak 1 çay kaşığı kadar kabın içerisine konulur ve en son olarak da gliserin bir çay kaşığı kadar konulmalıdır. Bu karışım fazla olacağı için elde edilen karışım buzdolabı gibi soğuk ve karanlık bir bölge içerisinde muhafaza edilmelidir. Her gün düzenli olarak yüz bölgesine kızarıklık iyileşene kadar ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. Kızarıklığın gitmesi için en az yarım saat boyunca yüz bölgesinde kalmalı ve daha sonrasında ilk olarak ılık suyla yıkandıktan sonrasında yüz bölgesi nemlendirici özelliğine sahip olan bir sabun ile yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır.

Ardından ise kişilerin yüzlerine pH değerini dengeleyecek nemlendirici krem sürmeleri gerekmektedir.

Patates Maskesi

 • 2 çay kaşığı patates rendesi;
 • 1 çay kaşığı diş tozu;
 • 1 tatlı kaşığı süt kaymağı;
 • 1 çay kaşığı nişasta (patates nişastası).

Yüz kızarması sıklıkla yanmanın da meydana gelmesine neden olacak durumlar içerisinde olacaktır. Bunun için mevsimsel olarak olacağı gibi bazı insanlarda sıklıkla kılcal damarların çok belirgin olması sonucunda rahatsız edici bir görüntünün olmasına da neden olabilir. Bu durumlar cildin çok hassas olan insanlarda daha çok görülecektir. Kızarıklığı yoğun olan kişilerin rahatsız olması sonucunda bu durumda uygulayacak oldukları maske arasında Suna Dumankaya tarafından patates maskesi uygulanması tavsiye edilmektedir. Kişilerin ilk olarak bir tane patatesi rendelemesi ve bir tatlı kaşığı kadar bir kabın içerisine koymalıdır. Daha sonrasında alacağınız diş tozundan bir miktar koymalı ve arından satın aldığınız patates nişastası eklendikten sonra en sonunda da 1 tatlı kaşığı kadar taze süt kaymağı üzerine konularak bütün malzemeler karıştırılmalıdır. Bütün malzemeler birbirine karışması sonucunda yüz bölgesinde oluşan kızarıklığın yok olması için cilde sürülecektir. 20 dakika boyunca yüz bölgesine sürmüş olduğunuz karışım kalmalıdır. Fakat bunu sürmeden önce cildinizi özel olarak temizlemelisiniz. 20 dakika boyunca bekledikten sonra yüzünüz ılık suyla yıkamalısınız.

Bu karışımı uygulayacağınız zaman her defasında yeniden yapmanız ve iki günde bir yüzünüze uygulamanız ayrıca yüz kızarıklığı geçene kadar da uygulayacağınız unutulmamalıdır.

At Kestanesi Kürü

 • 5 tane orta büyüklükte at kestanesi;
 • 1 fincan susam yağı;
 • 1 fincan zeytinyağı;
 • 1 tatlı kaşığı sirke.

Yanaklarda meydana gelen kızarıklık oluşması durumunda at kestanelerini uygulamalısınız. Bunun için at kestanesi ilk olarak kabuklarının soyulması gerekmektedir. Daha sonrasında 1 fincan susam yağı üzerine de 1 fincan kadar zeytinyağı konularak kapalı bir kabın ağzı kapatılarak 15 gün boyunca güneş gören bir yerde saklanmalıdır. 15 gün sonrasında ise yanaklarında kızarıklık olan kişilerin kavanozun ağzı açılarak üzerine 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ilave edilecektir. Daha sonrasında karıştırıldıktan sonra bir pamuk yardımıyla yanak bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı gibi sorun olan kişilerin sürmesi gerekiyor. Özellikle de kılcal damarları belirgin olan kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir. Sürüldükten sonra 30 dakika boyunca yüz bölgesinde bekletilmeli ve ılık suyla yıkandıktan sonra nemlendirici sabun ile yüz yıkanması gerekmektedir.

Salatalık Maskesi

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli;
 • Yarım çay bardağı süt;
 • 1 tane küçük taze salatalık.

Yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklık ciddi boyutlara ulaşması durumunda kişileri çok rahatsız edecek bir görüntü oluşmasına neden olur. Bunun giderilmesi için 1 tane küçük salatalık rendelenir. Üzerine taze süt ilave edilmeli ve en son olarak da aloe vera yapraklarından elde ettiğiniz jel konularak karıştırılması gerekmektedir. Bu karışım cildin yatıştırılması konusunda etkili olacaktır. Cilt üzerine 20 dakika boyunca bekletilir. Yıkandıktan sonra cilt üzerine nemlendirici krem sürülür. Bu karışım haftada bir defa sürülmesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle