Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Yüz Kızarıklığı İçin Bitkisel Kürler

Yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklığın birçok nedeni olabilir. Bu durum insanları rahatsız edecek durumlar arasında olacaktır. İbrahim Saraçoğlu tarafından doğal kür tarifi.

İbrahim Saraçoğlu Yüz Kızarıklığı Kürü

 • 1 su bardağı soya fasulyesi;
 • 500 gram su.

Yüz kızarıklığının oluşması bazı insanlarda mevsimsel olarak ortaya çıkacağı gibi aynı zamanda da bazı kişilerde bu hastalığın oluşmasının nedenleri arasında kılcal damarlarda oluşan sorun nedeniyle olabilir. Bunun sonucunda kişilerin çok fazla rahatsız olacakları bir durum ortaya çıkacaktır. Yüz kızarıklığı oluşması durumunda yapacak olduğunuz bitkisel maske Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kür soya fasulyesi olmaktadır. Bunun için bir geceden önce 500 gram suyun içerisine atacak olduğunuz 1 su bardağı soya fasulyesi konularak ıslatılması gerekmektedir. Ertesi gün olduğunda su süzülmeden 30 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Soya fasulyesinin rengi koyulaşması gerekiyor. Suyu süzülmeden 1 saat boyunca suyunun soğuması beklenmelidir. Soya fasulyesi daha sonradan süzülür. Elde edilen suyun renginin koyu olması gerekiyor. Bir pamuk bu suya batırılarak ıslatılır. Yüzde meydana gelen kızarıklık olduğu bölgeye sürülmelidir. Bu suyu sürmeden önce mutlaka cildin üzerinin temizlenmesi gerekmektedir. Nemlendirici özelliğine sahip olan bir sabun ile yıkanılan yüze soya fasulyesinden elde edilen su, gece uyumadan önce sürülmeli ve sabah uyandığınız zaman yıkanmalıdır. Ardından nemlendirici özelliği olan bir krem sürülür.

Bu kür 15 gün boyunca her gece uygulanmalı ve daha sonrasında 1 hafta ara verilmelidir. Elde ettiğiniz su en fazla 3 gün süresi içerisinde kullanılır.

Çilek Maskesi

 • 75 gram taze çilek;
 • 1 yemek kaşığı krema.

Çilek maskesi yüz kızarıklığı yaşamakta olan her yaşta insanın uygulayabilecek olduğu bir maske kürü olmaktadır. Bunun için 75 gram mevsimsel olarak çilek olması gerekmektedir. Ayrıca süt kremasına da ihtiyacınız olacaktır. Çileklerin püre halinde olması için ezilmeli ve ardından da 1 yemek kaşığı süt kremasının yapmış olduğunuz püre içerisine konularak karıştırılmalı ve daha sonrasında yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklığın normal cilt rengine dönmesi için yanak bölgesine sürülmeli ve 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Bu kürü yaparken her zaman cildinizi temizlemeniz gerekiyor. Kürün yüz bölgesine sürülmelidir. Cildin normal rengine dönebilmesi için bu maskeyi 2 günde bir uygulanmalıdır. Cilt kızarıklığının geçebilmesi için kişilerin maskeyi 10 dakika boyunca uygulamasından sonra ılık suyla yüz temizlenmeli ve cilt üzerinde meydana gelecek olan kızarıklık geçene kadar gün aşırı uygulanmalıdır.

At Kestanesi Maskesi

 • 2 tane at kestanesi;
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 2 yemek kaşığı susam yağı.

2 tane orta büyüklükte at kestanesinin kabuğu soyularak rendenin küçük bölümünde rendelenmelidir. Kapalı bir kavanozun içerisine konulur. Üzerine susam yağı ilave edilecektir. Bunun sonucunda 15 gün boyunca susam yağı ve at kestanesinin 15 gün boyunca güneşin altında bekletilmelidir. Yüz kızarıklığı oluşması durumunda kişilerin bu kür 15 gün boyunca bekletildikten sonra üzerine elma sirkesi ilave edilerek karıştırılmalıdır. Daha sonrasında yüzde kızarıklık oluşması durumunda bu bölgeye karışım sürülerek 30 dakika boyunca cilt üzerinde durmalı ve cildin bol suyla yıkanması sonucunda cilt kızarıklığı her maskeden sonra azalacaktır.

Domates Maskesi

 • 1 tane orta büyüklükte domates;
 • Çeyrek limon;
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi.

1 tane orta büyüklükte olan domatesin rendelenmesi gerekiyor. Kabuğunun olmamasına dikkat etmelisiniz. İçerisine çeyrek limon sıkılır. Üzerine de bir havanda ezmiş olduğunuz yulaf ezmesi ezilerek rendelenmiş domatesin üzerine eklenir. Limonda sıkılmalıdır. Bu kür karıştırılmalı ve ardından da yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklığın giderilmesi için cilt üzerine uygulanmalıdır. Kürün uygulanabilmesi için her zaman yeni maske hazırlamalısınız. 15 gün boyunca kür her gece cilde uygulanmalı ve cildinde kızarıklık olan kişinin bu kürü her gece uyumadan önce uygulaması gerekiyor. Sabah uyandığınız zaman ılık suyla yıkanmalı ve daha sonrasında cilt üzerine nemlendirici krem uygulanmalıdır.

Süzme Peyniri Maskesi

 • 1 yemek kaşığı süzme peyniri;
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi.

Yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklık oluşması durumunda evinizde hazırlayacak olduğunuz kürlerden bir tanesi de süzme peyniri ve yulaf ezmesinden elde edeceğiniz doğal karışım olacaktır. Bunun için 1 yemek kaşığı süzme peynir bir kabın içerisine konulur. 1 yemek kaşığı da yulaf ezmesi havan içerisinde dövülerek toz haline getirilir. Süzme peynirin üzerine konulur. Karıştırılır ve elde edilen maske yüze sürülür. Ardından yüz bölgesine sürülerek yarım saat boyunca yüz bölgesinde kalır. Bol su ile yıkandıktan sonra nemlendirici krem yüze uygulanacaktır. Bu kür haftada bir defa uygulanmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle