Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Gece Yanığı Tedavisinde Uygulanan Bitkisel Kürler

Gece yanığı hastalarının bitkisel tedavi yolları ile hastalığı iyileştirmeleri için semiz otu kürü ve karabaş çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca Melisa çayı da faydalıdır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Gece Yanığı Bitkisel Tedavisi

Semiz Otu Kürü

  • 200 gram taze semiz otu;
  • 100 gram süzme yoğurt.

Gece yanığı hastalığı yaşamakta olan kişilerin Armut tüketmesi tavsiye eden İbrahim Saraçoğlu, sulu armudun semiz otuna çok faydalı olduğunu belirtmektedir. Ayrıca semiz otu kürünün de insan sağlığı açısından çok faydalı olduğu bu nedenle de gece yanığı olan kişilerin belirtilerini hafifletmek amacıyla uygulaması gerektiği konusunda bilgilendirmektedir. Bunun için 200 gram taze ve yıkadığınız semiz otunu 100 gram süzme yoğurdun içerisine koyup karıştırmalısınız. Sabah ve akşam boş mideye tüketmeniz her zaman için tavsiye edilen kullanım şekli olmaktadır.

Karabaş Otu Çayı

  • 6 gram karabaş otu;
  • 1 su bardağı klorsuz su.

Gece yanığı tedavisinde semiz otu ne kadar faydalıysa normal siyah çay ya da kişilerin tüketecek oldukları kafeinli içeceklerde o kadar zararlı olmaktadır. Kafein ya da çay tüketmek yerine sizlerde günde 3 defa karabaş otu çayı yapabilir ve hayatınız içerisinde zona hastalığı ile mücadele edebilirsiniz. Bunun yapımı çok kolay tadını içmekte zorlansanız bile içerisine herhangi bir katkı maddesi koymamanız önerilmektedir. 1 su bardağı ılık suyun içerisine 6 gram karabaş otu konularak 7 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Soğuması beklenir ve soğuduktan sonra süzülerek içilir.

Günde 3 defa ve zona hastalığınız iyileşene kadar içmenizde fayda vardır.

Bitkisel Kürler

Yulaf Ezmesi

  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
  • 1 çay bardağı su.

Bir kabın içerisine yulaf ezmesi konulur ve içerisine bir çay bardağı kadar klorsuz su dökülür. Bu karıştırıldıktan sonra hamur kıvamına getirilmelidir. Gece yanığı olan bölgenin üzerine uygulamanız gerekmektedir. Tam olarak lezyonunun üzerini kaplayacak şekilde ince bir tabaka halinde sürmelisiniz. Kuruyuncaya kadar bekleyin. 1 saat sonrasında ılık su ile yıkamanız gerekmektedir. Bu kürü gün aşırı uygulamanız ve zona hastalığınız iyileşene kadar da devam etmeniz tavsiye edilmektedir.

Meyan Kökü

Gece yanığı belirtilerini hafifletmek için uzun yıllardır Meyan kökü kullanılmaktadır. Antiviral özelliğine sahip olan ve bağışıklık sisteminin güçlendirerek gece yanığı hastalığınızın yok olmasını sağlayacak bir bitki olmaktadır. Bu nedenle meyan kökü tozu bir miktar almalısınız. Lezyonun büyüklüğüne göre dozu kendiniz ayarlamalısınız. İçerisine biraz su ilave edin ve hamur kıvamına gelene kadar da karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu hamur gece yanığı olan lezyonun üzerine uygulanması gerekmektedir. Kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra biraz daha lezyonunun üzerinde kalması gerekmektedir. Daha sonradan ılık su ile bulunan bölgeyi temizlemelisiniz. Bu kürü 2 günde bir hastalığınız iyileşene kadar uygulamanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca meyan kökü çayı yaparak suyunu bir pamuğa bastırıp lezyonlu bölgeye sürmenizin de faydası olacağı unutulmamalıdır. Bu işlem ise gün içerisinde üç ya da dört defa gece yanığı olan bölgeye uygulanmalıdır.

Sarımsak

Gece yanığı hastalığında en etkili çözümlerden bir tanesinin de antiviral özelliği sayesinde sarımsak olacağı unutulmamalıdır. Bunun için 5 diş sarımsak kullanmalısınız. Bir havanda ezmiş olduğunuz sarımsak sadece gece yanığı olan bölgeye uygulanmalıdır. Açık yara olması durumunda bir miktar yanma hissedebilirsiniz. 5 dakika süresi boyunca bekletilmelidir. Daha sonradan bol su ile yıkamalısınız. Bu kürü iki hafta boyunca günde bir kaç defa uygulamalısınız. Kürü yaparken kullanmış olduğunuz sarımsakları bir daha kullanmamalı ve her defasında sürecek olduğunuz sarımsakların taze ve yeni dövülmüş olmasına dikkat etmelisiniz.

Melisa Çayı

  • 10 gram melisa otu;
  • 250 gram su.

Kullanacak olduğunuz melisa otundan elde ettiğiniz çay aynı zamanda da antiviral özelliği sayesinde son derece kullanımı kolay bitkisel bir çay olmaktadır. Hastalığın tedavi süresi boyunca sizlerde kullanabilir ve tüketmekte fayda görebilirsiniz. Gece yanığı yani zona hastalarının günde 2 defa melisa çayı yaparak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun için 250 gram kadar su kaynatılmalıdır. İçerisine 10 gram melisa otu atılmalı ve 4 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra demlenmesi ve aynı zamanda da ılıması beklenir. Ardından içerisine bal ya da başka bir tatlandırıcı ilavesi olmadan içilmelidir. Hastalığın seyri boyunca her gün 2 defa içmeniz tavsiye edilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı

Gece yanığı tedavisinde etkili olan saf Hindistan cevizi yağı hastalığın bulunduğu bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Hindistan cevizi yağının hem anti viral özelliği bulunmaktadır hem de anti inflamatuar özelliği sayesinde iltihaplı bölgenin iyileşmesini sağlamaktadır. Özellikle de cilde masaj yaparak uygulamanız ve ardından gazlı temiz bir bez ile sarmanız sonucunda birkaç saat bekletmelisiniz. Bu işlemi gün içerisinde 3 defa uygulayın.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle