Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Gece Yanığı Tedavisi Doğal Yollar İle Nasıl Yapılmalıdır?

Gece yanığı, zona hastalığı için evde yapılacak olan doğal tedavilerden etkili sonuçlar alınması için mutlaka düzenli şekilde kullanım yapılması gerekmektedir. Bu sayede sorunun semptomları azalır.

Gece Yanığı Doğal Tedaviler

Beslenme

Gece yanığı nasıl geçer, gece yanığı yani zona uygun şekilde tedavi altına alındığı zaman virüsün salgını oldukça kısa süre içinde toparlanır. Gece yanığı sadece zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip bir vücutta gelişebilir. Herpes virüsü ailesi, özellikle bir kişinin L-arginin’den L-lizine oranından kaynaklı etkilenir. Bunlar insan vücudunda bulunan doğal amino asitlerdir ama gıdalardan elde edilmelidir. Herpes virüslerinin gelişmesi için vücutta daha büyük bir arginin seviyesi olmalıdır. Lizin proteinlerde, sütlerde ve sebzelerde bulunur. Argininde fındık, çikolata ve domateslerde yer alır. Sorun ortadan kalkıncaya kadar aşağıdaki sebze ve meyveleri tüketmek konusunda dikkatli olmak gerekir.

Lizinli Gıdalar

Tüketilmesi Gerekenler

Arjininli Gıdalar

Kaçınılması Gerekenler

Tüm etler 

Domates

 Balık  Yoğurt 

Buğday

Peynir

Brüksel lahanası

Süt

Kaju

Yumurta

Üzüm

 Elma

Kabak Çekirdeği

Armut

Böğürtlen

Kayısı

Yer fıstığı

Avokadalar

Çikolatalı  şekerler

Ananas

 

Yeşil fasulye

Kuşkonmaz

Bitkisel Tedaviler

Cayenne Biber

Cayenne biberde doğal bir bileşik olan kapsaisin bulunur. Ağrı gidermek için topik olarak kullanılabilir. Cayenne biberin eczaneler kullanım için merhem formunda bulunur. Bu merhemin ağrı gidermesi için günde dört ile beş kez düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir. Cildin hemen altındaki sinir ağrı sinyallerinin engellenmesi ile çalışır. Gece yanığı yani zonanın meydana getirdiği ağrıların azaltılmasında çok etkilidir.

Ekinezya ve Altınmühür Otu

Ekinezya ve altınmühürotu kombinasyonu antiviral, bağışıklık uyarıcı ve detoxifying olup zona tedavisinde yardımcı olur. Uygulaması için;

Günde 3 kez çay veya meyve suyunda 1/4 çay kaşığı tentürü katılmalıdır. Bunun dışında otlardan 1 çay kaşığı sıcak su içinde demlemesi yapılabilir. Demlenen çay düzüldükten ve soğutulduktan sonra sorunlu bölgelere günde 3 defa sürülmelidir.

Sarımsak

Antiviral özelliklere sahip olan sarımsağın haftada en az 2 kez çiğ şekilde tüketilmesi en faydalı çözümler arasında bulunur. Bunun dışında yemeklerde ya da salatalarda sos şeklinde hazırlanabilir.

Melisa Çayı

Melisa çayı anti- herpes özelliklerine sahip polifenoller olarak bilinen bileşikleri içerir. Uygulama için;

1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 2 ile 4 çay kaşığı bitki atılır ve 5 dakika boyunca daha kaynatılır. Demlenen çayın topikal şekilde kullanılması faydalıdır. Günde 4 defa pamuk yardımı ile kabarcıklara çayın uygulanması gerekmektedir. Zona hastaları için eczanelerde bu bitki içeriğine sahip merhemlerde satılır.

Meydan Kökü

Meyan kökü birçok antiviral ve bağışıklık artırıcı bileşikler içermektedir. Yerel olarak meyan kökü merhemi uygulanabilir. Meydan kökünden çay yapılarak topikal şekilde vücuda uygulanabilir. Topikal uygulama dışında çay olarak tüketmekte bir tercihtir. Uygulama için;

1 tatlı kaşığı meyan kökü 1 su bardağı sıcak suyun içinde demlenmelidir. Süzülen karışım ılık şekilde içilir ya da vücuda pamuk yardımı ile sürülür. Günde üç kez döküntülerin üzerine sürülmelidir.

 Yulaf Özü

Yulaf özü sinir sisteminin yatıştırılması konusunda etkilidir. Günde 3 defa 500 miligram alınması gerekmektedir.

Reishi Mantarı Özütü

Virüsler ve enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sistemini uyarır. Günde 3 defa 500 miligram alınması gerekmektedir.

Uçucu Yağların Kullanımı

Uçucu yağlar zonanın meydana getirdiği semptomların azaltılması adına oldukça etkilidir. Etkinliğini arttırmak için iki veya daha fazla yağ harmanlanmalıdır. İşte denemek için kullanılan tarifler.

Tarif 1

 • 30 damla Lavanta Yağı
 • 30 damla Çay Ağacı Yağı
 • 30 damla Okaliptüs Yağı
 • Tercih edilen herhangi bir Carrier Oil

Yağlar bir kabın içinde iyice karıştırılır. Karışım tamamlandıktan sonra cam şişe içinde güneş ışığından uzak tutulacak şekilde hazırlanır. Ayriyeten sprey bir şişe içinde de muhafaza edilebilir. Etkilenen bölgenin üzerine püskürtülmelidir. Her gün kullanılması gerekir.

Tarif 2

 • 2-3 damla ravintsara yağı
 • 2-3 damla geranium yağı
 • 1 yemek kaşığı calophyllum

Malzemeler bir kabın içinde iyice karıştırılır. Etkilenen bölgelere hafif hafif uygulama yapılır. Devamlı olarak antiviral etki sağlamak için kabarcıklar çöktüğünde uygulamaya devam etmek gerekir. Düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

Tarif 3

 • 2 damla lavanta yağı
 • 2 damla manuka yağı
 • 2 damla okaliptüs yağı
 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı
 • Onları karıştırın ve blisterleri günde üç ile beş kez uygulayın.

Tüm yağlar cam bir kabın içinde iyice karıştırılmalıdır. Günde üç ile beş kez uygulandığı zaman etkili sonuçlar alınır.

Güçlü Topikal Karışım

 • 2 damla karanfil yağı
 • 2 damla nane yağı
 • 2 damla Melissa yağı
 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi veya badem yağı

Tüm  malzemeler düzenli şekilde karıştırıldıktan sonra sorunlu bölgelere gazlı bez ya da pamuk yardımı ile sürülmelidir.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle