Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığı Neden Olur?

Zona hastalığı suçiçeği geçiren bir insanın vücuduna yerleşmiş olan bir virüs sonucunda meydana gelecek, ilerleyen zaman içerisinde herpes zoster virüsü nedeniyle zona hastalığı ortaya çıkacaktır.

Zona Hastalığının Nedenleri

Zona hastalığı oluşması sonucunda kişilerde ağrı ve cilt üzerinde içi su dolu olan kabarıklar oluşacaktır. Zona hastalığının halk arasında bilinen adı “gece yanığı” olarak isimlendirilmiştir. Tıp alanı içerisinde ise herpes zoster adı verilmektedir. Zona hastalığının sebeplerinden daha çok küçük yaşlarda çıkartılan suçiçeği gösterilmektedir. Su çiçeğinin oluşmasına neden olacak varisella zoster isimli virüs bulaşması halinde suçiçeği çıkartacaktır. Bu virüs vücuda bir kere yerleşmesi durumunda beynin alt bölgesinde bulunan sinirlere ve sinir uçlarına yerleşecektir. Bunun sonucunda da kişilerde ilerleyen zaman dilimi içerisinde zona hastalığı meydana gelecektir.

Suçiçeği geçiren bir kişinin virüs nedeniyle vücutta bulunan sinirlerine yerleşmiş olan bu virüs bir kişi de yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bir takım sinirlere yerleşecek olan virüs sonucunda kişilerde suçiçeği ilk meydana gelecektir. Daha sonradan da virüs nedeniyle yıllar sonradan zona rahatsızlığının meydana gelmesine neden olacaktır. Suçiçeğinin uzun bir süre sonrasında ortaya çıkmasının nedeni günümüzde neden kaynaklandığı ise bilinmemektedir. Sebebinin tam nedeni bilinmemesi nedeniyle  bilinmemektedir. Sadece kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ortaya çıkacak olduğu gibi teoriler ortaya atılmaktadır. Her yaş grubu içerisinde görülse bile kişilerin hayatı içerisinde çoğunlukla 60 yaş üstü olan insanlarda görülme riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kişilerin bağışıklığının zayıf olması durumunda herhangi bir nedenden dolayı zayıflaması sonucunda ağrı, bölgede kızarıklık olması, içi su dolu olan kabarık lezyonların oluşması ve kaşıntı meydana gelecektir.

Zona hastalığının daha çok iki yaşından daha küçük çocukların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri olarak bağışıklık sisteminin çok kuvvetli olmaması durumunda zona hastalığı ortaya çıkacaktır.

Zonaya sebep olacak ve herpes zoster isimli virüsün neden olduğu durumlardan bir tanesi suçiçeğini hayatının geçmiş dönemleri içerisinde geçirmiş olmalarıdır. Kişilerin bağışıklık sisteminin zayıf olması, çok yorucu olan işlerde çalışan, HIV ya da AIDS gibi hastalıklara sahip olmak ve bir takım kimyasal ilaçlar kullanmanın sonucunda var olan virüs alevlenecektir. Kişilerde depresyon olması, stres altında kalmaları ve bir travma geçirmeleri sonucunda hastalık oluşacaktır.

Zona Hastalığı Bulaşması

Bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda her zaman virüs ortaya geçmeyecektir. Her suçiçeği geçiren kişilerde zona hastalığı görülmeyecektir. Fakat bazı kişilerde de zona hastalığı ömür boyu zaman zaman atak şeklinde kendisini gösterecektir. Herpes zoster virüsü kişiden kişiye bulaşmayacaktır. Sadece varisella zoster isimli virüs sadece temas halinde kişilere bulaşması söz konusu olacaktır. Bu durumda da kişilerin hayatı içerisinde ilerleyen zamanlarda herpes zoster virüsüne dönüşecektir. Bu da belirli zamanlarda kişilerin hayatı içerisinde atak şeklinde dönemlerin oluşması ile sonuçlanacaktır. Hastalığın tekrar tekrar ortaya çıkma durumu bağışıklık sisteminin çok zayıf olması durumunda bu kişilerde görülecektir. Bu kişilerin hayatı içerisinde sıkıntılar olacağı durumlar söz konusu olacaktır. Zona hastalığının herhangi bir tedavisi günümüzde mevcut değildir. Sadece hastaya yapılacak olan tedavi yöntemi hastanın zona belirtilerinin hafiflemesini sağlamak amacıyla yapılacaktır.

Zona hastalığı yakın temas içerisinde olduğunuz kişilere zona hastalığı olarak bulaşmayacaktır. Bu kişilerin yakalanacak olduğu hastalık suçiçeği olacaktır. Çocukluk dönemi içerisinde suçiçeği geçirmemiş bir kişi ya da suçiçeği aşısını kendisine yaptırmamış olan bir yetişkinin zona yarası olan kişiye doğrudan bir şekilde uygulanması neticesinde zona virüsü bulaşacaktır. Varisella zoster virüsünün bu yolla kişilerin bedenine girecektir. Daha önceden hayatı içerisinde çocukluk döneminde zona hastalığı geçirmiş olan bir kişinin zona hastalığı bulaşmayacaktır. Çünkü bu hastalığa karşı dirençli olması nedeniyle hastalığın virüsüne yakalanması söz konusu bile olmayacaktır. Hastaların akıllarına sıklıkla zona neden olur şeklinde bir soru gelmektedir.

Zona hastalığı suçiçeği geçirmemiş olan bir kişinin zona hastası ile yakın temas içerisinde olması sonucunda suçiçeği virüsü olarak vücuduna girecektir. Bunun sonucunda da hastanın tedavisi bir an önce yapılmalı yoksa komplikasyonlara neden olacaktır.

Zona Hastalığı Risk Faktörleri

Zona hastalığı için bazı kişiler daha çok risk altında olmaktadır. Suçiçeği küçük yaşta geçirmiş olan kişilerin vücutlarında ki sinirlere yerleşmiş olan herpes zoster isimli virüs kişilerin yaşının ilerlemesi durumunda ortaya çıkacaktır. Daha çok insanların bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda ortaya çıkacak bir sorun olacaktır. Risk faktörleri içermektedir. Bu risk faktörleri 60 yaş üzerinde olan kişiler de daha çok görülmektedir. Ayrıca HIV ya da AIDS gibi hastalıkların sahibi olan kişilerde bağışıklık sistemini bu hastalıkların etkileyecek olması nedeniyle birçok kişinin hayatı içerisinde zona hastalığına maruz kalacakları da bilinmektedir. Kanser hastalığı yaşamakta olan ve bu nedenle de kemoterapi ya da radyasyon tedavisi alan kişilerin bağışıklık sisteminden kaynaklı olarak meydana gelir. Ayrıca kullanılmakta olan bazı steroidler kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflaması ile sonuçlanacak olması nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Zona Hastalığı Komplikasyonları

Zona virüsü ciddi oranda sinirleri etkileyecektir. Hastanın tedavi olmaması durumunda hastaya müdahale edilmemesi sonucunda kulaklarından bir tanesini etkileyecek ve işitme kaybının oluşmasına neden olacaktır. Bazı kişilerde görme sorunları olacaktır. Yüz felci geçiren hastaların da olması söz konusu olabilir. Kişi kaslarını hareket ettirmekte çok zorlanacaktır. Nadiren kişilerin baş ve yüz ayrıca göz bölgelerinin de etkileyecek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de gözü etkilemesi ya da kulaklardan bir tanesinde işitme sorunu olması durumunda zona hastalığının tedavisine hemen bir an önce başlanması gerekmektedir. Akciğer ya da beyin gibi organlar ayrıca sindirim sistemi de zona hastalığından etkilenecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle