Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığı Komplikasyonları ve Tehlikesi Nedir?

Zona hastalığı oluşmaya başladığı zaman tedavi edilmemesi durumunda tehlikeli durumlar oluşturabilir. Kişilerde görme kaybının ya da işitme kaybının yaşanacağı ciddi bir rahatsızlık olmaktadır.

Zona Hastalığı Tehlikesi

Suçiçeği geçirmiş olan bir kişinin beyin sinirlerine virüs bulaşması sonucunda ilerleyen zaman dilimi içerisinde herpes zoster olarak zona hastalığı meydana gelecektir. Zona sadece llokal olarak bir bölgeyi etkilemesi ile bilinmektedir. Ağrı ve yanmanın olduğu zona hastalığı kaşıntı ve içi su dolu olan kabarcıklar ile kendisini gösterecek ve bant tarzında bir görüntünün oluşmasına da neden olacaktır. Vücudun bağışıklık sistemi ne zaman zayıf olsa çoğu hastanın zona hastalığını geçirme riski de o kadar büyük bir ihtimal olacaktır.

Hastalığın daha çok 60 yaş üzerinde olan kişileri etkileme riski çok yüksek olmaktadır. Fakat her yaşta insanın bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ortaya çıkabilir. Kişilerin sinirlerini ciddi oranda etkileyecek olan zona hastalığı müdahale edilmesi gereken ciddi bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Eğer müdahale edilmemesi durumunda şu durumlar ortaya çıkar:

  • Yüz felci;
  • Görme sorunları;
  • İşitme kaybı;
  • Zatürre;
  • Kasları hareket ettirememe;
  • Ciddi enfeksiyon.

Yukarıda ki durumlar çok nadir kişileri etkilemesi ile bilinmektedir. Bu kişilerin baş bölgesinde ya da yüz bölgesinde olması durumunda etkileyecektir. Gözün etkilenmesi durumunda hastada görme kaybı yaşanmaya başlayacaktır. Hastanın ciddi sorunlarının oluşmasına neden olacak hastanın bir an önce tedaviye başlaması ile düzelmesi de mümkün olan bir durum olacaktır.

Zonadan sadece dış organlar etkilenmeyecektir. Aynı zamanda da iç organlarında etkilenmesi söz konusu olacaktır.

Zona hastalığının tedavi edilmemesi durumunda ilerleyecektir. Bu durum içerisinde de kişilerin akciğer ya da beyin gibi başta olmak üzere organlarını etkilemesi ile bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemiyle alakalı olan iç organların da zona hastalığından etkilenebilecek olması unutulmamalıdır. Zona tekrarlaması durumunda kesin bir tedavisinin olmaması nedeniyle nadiren de olsa tekrar tekrar bazı kişilerde ortaya çıkacak bir hastalık olmaktadır. Zona oluşması durumunda kişilerin kalıcı olarak bir hasar almaması ve hayatı tehdit edecek olan zatürre gibi bir hastalığı yaşamaması için kişilerin hayatı içerisinde olumsuzluk yaşamaması için tedavisi yapılacaktır. Kalıcı olarak bir tedavisi günümüzde bulunmamaktadır. Hastanın sadece bir daha bu hastalığı yaşamaması için bağışıklık sistemini zayıflatacak durumlardan kaçınması, ciddi komplikasyonlar oluşmaması için bazı önlemler alması gerekmektedir.

Zona Hastalığı Komplikasyonlar

Zona hastalığı tedavi edilmemesi durumunda ciddi komplikasyonlara neden olacak bir rahatsızlık olmaktadır. İlk belirtileri arasında olan ağrı ve kaşıntının yanı sıra yanma şeklinde kendisini gösterecektir. Bazı kişilerde yüksek ateş ve bunun sonucunda da titreme görülmektedir. Hastalık süresi boyunca kişinin kaslarında güçsüzlük olur ve yorgunluk ciddi boyutlara ulaşacaktır. Kişilerde nadiren de de olsa tehlikeli bir durum oluşmasına neden olacak ve ciddi bir komplikasyonun oluşmasına da neden olacak durumların oluşturur.

Dil bölgesinde tat almada sorun yaşanması, vücudun şişmesi ve hassasiyet olacaktır. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi komplikasyonların olması sonucunda göz bölgesine yakın bir yerde görülen döküntü ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda da kişinin görme kusurları büyük olasılıkla başlar. Özellikle göz bölgesinde çıkması durumunda korneayı etkileyecektir. İçi su dolu olan kabarcıklar oluşması sonucunda kişilerde şiddetli bakteriyel deri enfeksiyonlarının olması ile sonuçlanacaktır.

Beyin bölgesinde ki sinirlere yerleşecek olması nedeniyle ciddi sorunlar oluşmasına neden olur. Hastanın fasikül felç geçirme ihtimali söz konusu olacağı gibi işitme kaybı da bazı hastalarda olması söz konusu olacaktır. Bunlar sıklıkla erken tedavi edilmesi durumunda iyileşecektir. Hastaların bazılarında zatürre olmasına neden olacaktır.

Eğer ki beyin etkilenmesi durumunda omurilik iltihabı sonucunda insan hayatını tehdit edecek olan menenjit hastalığının oluşması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Zona Hastalığının Önlenmesi

Zona aşısını vurdurmak var olan tehlikeli belirtilerin ortadan kalkması konusunda yardımcı olacaktır. Suçiçeği virüsü nedeniyle oluşacak ciddi bir hastalık oluşması nedeniyle kişilerin suçiçeği aşısı yaptırması çok önemli olmaktadır. Çoğu kişilerin bu aşıyı yaptırması sonucunda hastalık önlenecektir. Zona hastalığı olarak bulaşıcı olmamaktadır. Sadece zona hastası olan bir kişiyle yakın temas içerisinde olmanız durumunda sizlere su çiçeğini bulaştıracak olduğu unutulmamalıdır. Bu nedeniyle de kişilerin yakın temas içerisinde olacağı kişilere karşı çok dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla kişilerin döküntü olan ve açık yaralarını kapalı tutmaları gerekmektedir. Doktor tarafından verilen bütün ilaçlar dozu atlatılmadan kullanılması gerekmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatacak durumlardan kaçınmalı ve sık sık ellerini hastanın yıkaması gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle