Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Kızarıklığı İçin Maske Tarifleri ve Kullanım Şekilleri

Yanakların kızarması sizleri de rahatsız ediyorsa bu durumu hızlı bir şekilde geçirecek olduğunuz doğal maske tarifleri ile yanak kızarıklığının yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Yüz Kızarıklığı Maskesi

  • 1 tane yumurta sarısı;
  • Çeyrek Elma.

Yüz Kızarıklığı

Yüz kızarıklığı meydana gelmesi durumunda bundan rahatsız olan kişilerin yaşadığı sorunu doğal yollarla geçirmesi mümkün olacaktır. Bunun için kızarıklık olan bölgeye yumurtanın sarısı ve elma kullanarak kızarıklığın giderilmesi için kullanabilirsiniz. Bunun için kırmızı ya da yeşil elma kullanmanız gerekmektedir. Bunun için bir kabın içerisine 1 tane yumurtanın sarısını kırmalısınız. Akını ayırtmanız gerekmektedir. Elmanın kabukları soyulmaması gerekiyor. Bir kase içerisine elma rendesi ve yumurta sarısı konularak malzemeler karıştırılır. İyice birbirine geçen malzemeler yüzde kızarıklık olması durumunda cilt üzerine sürülmesi gerekmektedir. 15 dakika boyunca cilt üzerinde bulunması gerekmektedir. Ardından ise bol ılık su ile yıkamanız sonucunda cildinize pH değeri cildinizle uyumlu olan bir nemlendirici krem sürmelisiniz. Bu doğal tedavi yöntemini haftada bir defa cildinize uygulamanız gerekmektedir. Özellikle de alerjik reaksiyon sonucunda gelişecek kızarıklık olması durumunda bu maskeyi evinizde uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay Maskesi

  • 3 tane yeşil çay poşeti;
  • 1 su bardağı su.

1 su bardağı suyun içerisine yeşil çay maskesini yapabilmek için 3 tane yeşil çay poşeti atılmalıdır. Daha sonrasında 15 dakika boyunca demlenmelidir. Demlendikten ve aynı şekilde de soğuduktan sonra yüzünüze uygulamanız gerekiyor. Kompres şeklinde yanaklarınıza bu poşetler kompres yapılır. Uyguladığınız yeşil çay poşetlerinin 30 dakika boyunca yanaklarda kalmalıdır. Daha sonrasında cilt temiz ve ılık suyla yıkayın. En sonunda da cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici krem sürün.

Kabartma Tozu Maskesi

  • 1 yemek kaşığı kabartma tozu;
  • Çeyrek Limon.

Suna Dumankaya tarafından verilen bu kür sayesinde yüz bölgesinde meydana gelecek olan kızarıklığın yok olmasında çok etkili olacaktır. Bunun için yapacağınız her zaman kabartma tozu ve çeyrek limon suyu sonucunda elde edecek olduğunuz macun kıvamında olan maske sonucunda yüz bölgesinde kızarıklık olan bölgeye bu maske sürülecektir. Yarım saat bekledikten sonrasında bol su ile yıkanmalıdır.

Ardında her zaman bu maskeyi uyguladığınız zaman ılık suyla yıkama sonrasında yüz bölgesine nemlendirici krem sürmeniz gerekmektedir. Bu maskeyi haftada bir defa uygulamalısınız.

Salatalık Maskesi

  • 1 tane orta büyüklükte salatalık;
  • 1 yemek kaşığı yoğurt.

Salatalık maskesi ile sizlerin de yanaklarınızda bir türlü geçmeyen kızarıklık sorunu olması durumunda bu kızarıklığın iyileşmesini sağlayacaksınız. Bunun için orta büyüklükte bir tane salatalık rende ya da blender ile parçalanması gerekmektedir. Çok küçük parçalara böldüğünüz salatalığın üzerine her zaman için 1 yemek kaşığı yağsız olan yoğurt konularak karıştırılmalıdır. Bu karışımın biraz sulu olması gerekmektedir. Cildinize bir miktar sürmelisiniz. Sürerken bir pamuk ya da bir peçeteden de yardım alarak yüzünüze yedirmelisiniz. Yüzde meydana gelen kızarıklığın çok iyi bir şekilde hızla iyileşmesini sağlayacaktır. 30 dakika boyunca yüz bölgesinde kalmalı ve ardından ılık suyla yıkamalısınız. Bu kürü haftada bir defa taze salatalık ve yoğurt ile uygulamalısınız.

Yulaf Maskesi

  • 1 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi;
  • 1 fincan su.

Yulaf ezmesi cildin kuruluğunu alacağı gibi tahriş olmasını da engelleyecektir. Ayrıca cilt üzerinde oluşan sivilce ya da akne gibi sorunların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Yulaf ezmesi olması durumunda yapacağınız maske ile yüz kızarıklığını da iyileştirmiş olacaksınız. Yulaf ezilerek un haline getirmeli ve ardından da bir kasenin üzerine konulur. Bunun için uygulayacağınız kürü yaparken bir yemek kaşığı kadar yulaf ezmesini ezmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında kabın içerisine koyun ve üzerine 1 fincan su ilave ederek karıştırın. Hafif sulu olması gerekiyor. Bu hazırlamış olduğunuz kürü cildinize sürmelisiniz. 30 dakika boyunca cilt üzerinde bekletmeli ve daha sonrasında bol suyla durulamalısınız. Cilt kızarıklığını iyileştireceği gibi aynı zamanda da cildin nemli kalmasını sağlayacak olan bu kürü haftada iki gün uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Cilt sağlığı için oldukça başarılı bir doğal yağ olan Hindistan cevizinden elde edilen yağ sayesinde meydana gelen yüz kızarıklığının geçmesi kolay olacaktır. Bunu uygulayacak olduğunuz maskelerin içerisine de 1 tatlı kaşığı kadar koyarak cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Özel olarak gece uyumadan önce cildinize bir miktar sürmeniz sonucunda oldukça etkili olacaktır. Sabah kalktığınız da bol suyla yıkamalı ve nemlendirici kremi sürmeniz gerekiyor.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle