Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kurdeşen İçin Kullanılacak Olan Bitkisel Tedavi Uygulamaları

Kurdeşenin meydana getirdiği semptomların ve kovanların azaltılması adına ilaç kullanımın yanı sıra bitkisel uygulamalarda düzenli şekilde kullanıldığında fayda sağlar.

Kurdeşen İçin Bitkisel Tedavi

Kurdeşen için kremler, ilaçlar ve ev ilaçları da dâhil olmak üzere çeşitli tedaviler kullanılmaktadır ama sorunun meydana getirdiği kovanlar için ev ilaçları kullanılması önerilir. Çünkü ilaçlar ve kremler istenmeyen bazı yan etkilere sahip olabilir. Kovanların belirtileri bir aydan daha fazla sürerse ve herhangi bir iyileşme olmaksızın birkaç kez tekrar ederse, bir doktora veya bir alerji uzmanına görünmek gerekir. Sorunlardan kurtulmak için öncelikli olarak aşağıda bulunan doğal uygulamaları düzenli şekilde kullanmak gerekir.

Yeşil Çay

İnsanlar genelde reçeteli veya reçetesiz formda bulunan antihistaminleri, kovanlar ve alerjiler için etkili bir tedavi olarak kullanmaktadır. Yeşil çay, doğal bir antihistamin olarak kabul edilir. Bundan dolayı düzenli şekilde kullanılır. Yeşil çayın büyük bir polifenol ve flavonoid kaynağı vardır. Polifenoller antioksidan özelliklere sahiptir. Bu çay doku hasarlarının önlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi konusunda etkilidir. Yeşil çayın anti-enflamatuar özellikleri, kovanlar için arzu edilen bir çare haline gelmesini sağlar. Günde 3 defa yeşil çay düzenli şekilde içilmelidir. Çayın tadını beğenmeyen kişiler içine bir miktar bal ekleyebilir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi sağlık konusunda birçok fayda sağlar. Besin, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bundan dolayı insanlar genelde sabahları yulaf ezmesini sağlıklı bir kahvaltı olarak tüketirler. Yulaf ezmesi topikal uygulaması sayesinde cildi parlak ve pürüzsüz hale getirir. Yulaf ezmesi, kaşıntıya, kızarıklığa ve tahrişe daha meyilli hassas ciltler için daha uygundur. Kurdeşen, cildin yüzey  kısmında kızarıklık ve kaşıntıya ek olarak şişlik yamaları ile sonuçlanır. Sorunların ortadan kaldırılması adına

  • Bir kova ılık su dolu bir banyoda pişmemiş çiğ yulaf ezmesi eklemesi yapılır.
  • Bu suda 15 ile 30 dakika dinlenmek ve rahatlamak gerekir.

Tatminkâr sonuçlara sahip olmak istiyorsanız, bu tedaviyi kovanın semptomları tamamen ortadan kalkıncaya kadar tekrar etmelisiniz. Bununla birlikte, düzenli yulaf ezmesi banyosu kişiye parlak ve pürüzsüz bir cilt verebilir.

Balık Yağı

Omega 3 yağ asitleri açısından balık yağı oldukça faydalıdır. Bu yağlı asitler, anti-enflamatuar özellikler içerir; Bu nedenle, balık yağı alarak, kovanların neden olduğu iltihaplanmayı ortadan kaldırmak mümkündür. Ton balığı, alabalık ve somon içerir. Uskumru ayrıca büyük bir omega 3 yağ asidi kaynağına sahiptir. Ayrıca, balık yağı kapsüllerini sıkarak yağı çıkartmak mümkündür. Etkilenen cilt bölgelerine uygulanması gerekir.  Uygulama yapıldıktan sonra bir gecede bu şekilde bırakmalı ve sabah ılık su ile yıkanmalıdır. Başarılı sonuç için her gün uygulanması önemlidir.

Soğuk Sıkıştırma

Soğuk hava, histaminin daha fazla salınmasını engellemenin yanı sıra kan damarlarını daraltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu sayede iltihap, kaşıntı ve şişlik azaltılır. Kurdeşen kurtulmak için aşağıdaki detaylı talimatları izlemek gerekir.

  • Önce biraz buz küpü alınır.
  • Sonra bir beze sarılır.
  • Son olarak, yaklaşık 10 dakika boyunca kovan içeren bölgelerin üzerine koyulmalıdır.
  • Günde üç veya dört kez uygulama yapılmalıdır.

Beyaz Sirke

Beyaz sirkenin asidik özellikleri sayesinde kovanların neden olduğu şişmeleri azaltmak mümkün hale gelir. Ayrıca kaşıntı hissini yatıştırmaya da yardımcı olur. Semptomları etkili bir şekilde ortadan kaldırmak adına;

  • Bir çay kaşığı beyaz sirke bir çorba kaşığı su ile karıştırılır.
  • Bu karışımın içine pamuk batırılır.
  • Bu pamuk etkilenen cilt bölgelerine uygulanmalıdır.
  • Birkaç saat boyunca bu şekilde bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

Bu tedavi, birkaç gün boyunca, kovanların semptomları tamamen ortadan kalkıncaya kadar tekrarlanmalıdır.

Ev Telafileri

Eldiven Kullanmak

Cildinde kronik ya da akut ürtiker olan kişiler kesinlikle eldiven kullanmalıdır. Bu sayede ciltte çizilme ve kırılmalar ortadan kalkar. Kaşıma, çizilme ve kovanların kırılması enfeksiyonlara neden olabilir. Bu konuda dikkatli olmak önemlidir.

Tetikleyicilerin Önlenmesi

Kurdeşen kolaylıkla yeniden meydana gelebilir. Bundan dolayı kovanlara neden olan alerjenleri tespit etmek kovanların önlenmesi adına gereklidir.

Meditasyon ve Yoga

Yoga ve meditasyon, akıldaki ve vücuttaki stres ve baskıyı azaltmak için düzenli olarak uygulanmalıdır. Stres ve basınç kurdeşenin durumunu kötüleştiren tetikleyicidir. Yoga ve meditasyon, zihne sakin ve huzur verir. Bunların düzenli şekilde uygulanması iyileşme sürecini hızlandırır. Hem yoga hem de meditasyon, iç travmayı kolaylaştırır ve stresten kurtulabilecek birçok derin nefes alıştırmasını geliştirir.

Probiyotik Tüketmek

Kurdeşenin tedavi edilmesi ve etkili bir şekilde tekrar etmesini önlemek için, özellikle de büyük bir asidofilik bakteri kaynağı olan probiyotiklerin tüketilmesi gerekir. Ayrıca probiyotikler çevresel alerjenlerin neden olduğu reaksiyonları azaltırlar.  Canlı kültürlerin içeriğine sahip olan süzme peynir, kefir ve lor tüketilmesi tavsiye edilir. Bu besinler, bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin etkisini artırabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle