Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kronik Kurdeşen Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kronik kurdeşen 6 haftadan daha uzun sürmekte olan kurdeşen türü olmaktadır. Doğal tedavi yöntemleri ile hastalığın belirtilerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Kronik Kurdeşen

KurdeşenKronik olarak meydana gelen kurdeşen 6 haftadan daha uzun süre kurdeşen belirtileri olması durumunda kronik kurdeşen adı verilmektedir. Hastalarda kusma, baş ağrısı, karın ağrısı, bayılma ve şiddetli kaşıntının olması gibi durumlar meydana gelecektir. Kronik olarak meydana gelen kurdeşen lezyon oluşması durumunda şişliklerin de oluşmasına neden olacaktır. Hastanın kurdeşen yaşamasına birçok neden etkili olmaktadır. Bunlar sıklıkla yediği gıdalar etkili olmaktadır. Kullanmakta olduğu penisilin tarzında ilaçlar hastalığın oluşmasına neden olacağı gibi alerjisi olması da kişinin ve alerjisi olduğu madde ile temas etmesi sonucunda da yaşanacaktır. Çevresel faktörler kurdeşen oluşmasında çok etkili olacağı gibi hastanın duygusal olarak yaşadığı sorunlar da kurdeşen hastalığını yaşamasına neden olacak durumlar arasında olmaktadır. Sürekli olarak stresli bir hayat yaşamakta olan kişilerde görülmektedir. Kronik olarak yaşanılan kurdeşen hastalığının bir takım komplikasyonlarının olması da söz konusu olabilir.

Bunlar daha sıklıkla nefes darlığının meydana gelmesi ve solunum yollarında gelişen kurdeşen sonucunda kişilerin bilinç kaybı yaşaması ve ciddi hayati tehlikesinin oluşmasına da neden olacaktır.

Kronik Kurdeşen Tedavisi

Kronik olarak 6 haftadan daha uzun sürmekte olan kurdeşen hastalığının mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kalıcı olarak belirtilerin olmaması için ve iz kalmaması için hastanın kullanacak olduğu ilaçlar mutlaka kaşıntının ve şişliğin yok olmasını sağlayacaktır. Bunun için hastanın histamin salınımı olacaktır. Bunu azaltmak amacıyla hastaya antihistaminikler ve kortikosteroidler ilaçlar verilmesi gerekmektedir. Bunlar hastanın uzun sürmekte olan kurdeşen tedavisinde etkili olacaktır. Ayrıca doktor tarafından ön görülmesi sonucunda hastalığın tedavisi amacıyla hastaya antibiyotik ilaçlar da reçete edilecektir. Acil durumlar gelişebilir. Hastanın kronik olarak yaşanmakta olan kurdeşen hastalığında solunum sorunu yaşamakta olması sonucunda acil servise giderek bir an önce tedavisinin gerçekleşmesi hayati tehlikesinin azalmasını sağlayacaktır.

Kronik Kurdeşen Doğal Tedavisi

Isırgan Otu Kürü

  • 50 gram ısırgan otu;
  • 1 litre su.

Kronik kurdeşen tedavisinde kullanılacak olan ısırgan otu için kurutulmuş yeşil renkte olan ısırgan otunun kullanılması gerekmektedir. Bunun için yapacağınız 1 litre klorsuz olan suyun içerisine 50 gram kadar yeşil renkte olan ısırgan otu konularak yarım saat boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise kürün uygulanması için demlenmesi adına 30 dakika beklenir. Süzüldükten sonra lezyon gelişen bölgenin ısırgan otu suyu ile yıkanması gerekmektedir. Yıkadıktan sonra normal su ile durulanmaması gerekmektedir.

Huş Ağacı Kürü

  • 25 gram huş ağacı yaprakları;
  • 2 su bardağı su.

Huş ağacının kurutulmuş yapraklarını kullanacak olduğunuz bu kür için 2 su bardağı suya ihtiyacınız olacaktır. 25 gram kadar huş ağacı yaprakları yeterli olacaktır. 15 dakika boyunca 2 su bardağı suyun içerisinde kaynatacak olduğunuz yapraklar daha sonrasında 15 dakika boyunca demlenmesi için beklenilmelidir. İçerisine tatlandırıcı atılmadan yapmış olduğunuz kürün yarısını sabah aç karnına kalan yarısını da akşam içmeniz önerilmektedir. Hastalık iyileşene kadar bu kürü her gün düzenli olarak kullanmalısınız.

Labrador Çayı

  • 1 yemek kaşığı labrador çayı;
  • 1.5 su bardağı su.

Kronik olan kurdeşen hastalığında şiddetli olarak hastanın kaşıntısı meydana gelecektir. Bu kaşıntıyı azaltmak ve diğer belirtileri de hafifletmek amacıyla labrador çayı bitkisel tedavide etkili olmaktadır. Bunun için 1 yemek kaşığı labrador bitkisine ve 1.5 su bardağı suya ihtiyacınız olacaktır. 10 dakika boyunca suyun içerisine attığınız labrador bitkisi kaynatılmalıdır. Daha sonrasında 10 dakika boyunca süzülmeden demlenmesi beklenir. Bu kürü günde 3 defa taze demleyerek içmelisiniz.

Meyan Kökü Kürü

  • 3 yemek kaşığı meyan kökü;
  • 1 litre su.

Kronik kurdeşen tedavisinde meyan kökü suyu çok etkili olmaktadır. Kurdeşenin oluştuğu bölgeye meyan kökü suyunu sürmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun için 1 litre suyun içerisine atacak olduğunuz 3 yemek kaşığı meyan kökü 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ardından 1 saat boyunca demlenmesi beklenmelidir. Daha sonradan ise gelişen lezyon bölgesine bir pamuk suya batırılır ve lezyon üzerine sürülmelidir. Gün içerisinde bu kürü bir kaç defa tekrarlamanız tavsiye edilmektedir. Kaşıntının da önlenmesini sağlayacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle