Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kurdeşen Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır, Neden Oluşur?

Kurdeşen cilt üzerinde meydana gelen kaşıntılı ve ağrılı bir deri döküntüsü olmaktadır. Hastalığın insandan insana bulaşmayacağı ve ilaç ya da gıda tüketimi sonucunda olacağı bilinmelidir.

Kurdeşen

Böcek Isırması Sonucunda Oluşan Kurdeşen

Kurdeşen hastalığının oluşması deride meydana gelen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurdeşen hastalığı olarak bilinen ve ürtiker ismiyle anılan hastalığın insandan insana bulaşmayacağı ve kişilerin çevresel faktörler ya da ruhsal sorunlardan kaynaklı olarak deri döküntüsünün oluşmasına neden olacak bir cilt hastalığı olmaktadır. Deri üzerinde döküntülerin oluşmasına neden olacak döküntüler meydana gelir. Bu döküntüler kırmızı renkte ve kabarıklığın oluşmasına neden olacak sorunların oluşmasına neden olacaktır. Bu deri üzerinde meydana gelen kabarıklığın ve kızarıklığın kaşıntı ile ve yanma tarzında bir belirtinin oluşmasına neden olacaktır.

Bu izlerin birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçmesi ile bilinmektedir. Fakat oluşan deri döküntülerin yok olması sonrasında bir süre sonrasında tekrardan yeni kabarıklık ortaya çıkacaktır. Çok kaşıntılı bir hastalık olduğundan ve bir anda meydana geleceğinden yanma tarzında ve ağrının oluşacağı bir cilt hastalığı olarak ortaya çıkar. Bunun sonucunda insanların aklında bulaşıcı bir hastalık mıdır sorusu gelmektedir. Bu hastalığın asla bulaşıcı olmadığı ve kişilerin yaşantısında tükettiği yiyecekler, hava koşullarının değişmesi, kullandığı kimyasal ilaçlar, stres ve ruhsal sorunlar gibi nedenlerden dolayı kişilerde kurdeşen olmasına neden olacaktır.

Kurdeşen hastalığının oluşması sonucunda meydana gelecek olan kurdeşen ataklarının yapılan araştırmalarda her 5 insandan 1 kişide hayatı içerisinde sıklıkla görülecektir.

Kurdeşen Nedenleri

Kurdeşen hastalığının herhangi bir şekilde bulaşıcı olmamasına ve kısa sürede geçmesi beklenmektedir. Fakat bazı kişilerde 6 haftadan daha uzun sürmektedir. Bu kronik kurdeşen olarak adlandırılmaktadır. böcek ısırığının oluşması gibi ya da kullanılan ilaçların sonucunda olacağı gibi bazı hastalıkların sonucunda ve hava değişikliğinin oluşması sonucunda da meydana gelebilir. Ayrıca kurdeşen hastalığının oluşmasında neden olacak durumlar arasında enfeksiyon geçirilmesi de görülmektedir.

Kurdeşen hastalığı her ne kadar insandan insana bulaşacak bir hastalık olmasa da tüketilmekte olan gıdalar sonucunda cilt üzerinde meydana gelmesine neden olacak bir durum oluşmasına neden olacaktır. Sıklıkla şu gıdalar kurdeşen oluşmasında etkili olacaktır.

  • Deniz ürünleri;
  • Fıstık;
  • Ceviz;
  • Deniz ürünleri;
  • Yumurta;
  • Süt ve süt ürünleri;
  • Domates.

Kurdeşen oluşmasında etkili olan birçok reaksiyona neden olacak durumlar meydana getirecektir. Gıdaların özellikle içerisine katılan maddeler sonucunda işlenmiş ürünlerde sıklıkla insanların yaşadığı sorunlar arasında olacaktır.

Kurdeşen oluşmasına etkili olacak gıdaların tüketilmesi sonucunda birkaç dakika içerisinde belirtiler ortaya çıkacağı gibi gün içerisinde de oluşmasına neden olur.

Kurdeşen oluşmasında etkili olan kimyasal ilaçların tüketilmesi sonucunda da meydana gelecektir. Bunlar sıklıkla kişilerde reaksiyon oluşmasına neden olacak antibiyotik ilaçlar, idrar söktürücü özelliğine sahip olan ve sakinleştirici kimyasal ilaçlar olmaktadır. Hastanın bir anda meydana gelen kurdeşen hastalığı olması sonucunda doktora gitmesi neticesinde mutlaka kullanmakta olduğu kimyasal ilaçların doktora söylenmesi gerekiyor.

Güneş ışınlarına maruz kalınması sonucunda da kişilerde fiziksel olarak ciltleri üzerinde kurdeşen hastalığının oluşmasına neden olacaktır. Bunlar sıklıkla kişilerin hava değişimi yapması sonucunda ortaya çıkacak bir durum oluşabilir.

Basınç yoğunluğu sonucunda derilerinin vermiş olduğu tepki sonucunda oluşacağı gibi sıcak havalar ve soğuk havalarda da görülecektir. Daha çoğunlukta soğuk havalarda kurdeşen hastalığının oluşması çok yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedenleri arasında kanda çok fazla histamin salgılanması sonucunda ortaya çıkacaktır.

Dermografik kurdeşen adı verilen bir kurdeşenin de deri üzerinde yapılacak olan ovma gibi sorunlarda ya da bir cismin temas etmesi sonucunda kurdeşen gelişmesine neden olacak ve bunun sonucunda da altı haftadan daha uzun sürecek bir deri döküntüsü ile hastanın karşılaşmasına neden olacak kurdeşen nedeni de ortaya çıkmaktadır. Daha çoğunlukla genç bayanlarda ortaya çıkması ile bilinmektedir. Bunun kronik bir hal alması sonucunda akut olarak 6 haftadan daha kısa süreli olan kurdeşen tedavisi daha başarılı olacak ve kronik kurdeşen tedavisi oldukça zor olmaktadır.

Kurdeşen Tedavisi

Cilt üzerinde kabarık deri döküntüsü olması sonucunda yanma ve kaşıntı hissinin çok yoğun olarak görüldüğü bir durum meydana gelecektir. Kurdeşen oluşması sonucunda hastaların direk bulaşıcı bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Bu hastalığın kişiden kişiye temas yoluyla ya da solunum yoluyla bulaşmayacağı, yukarıda yazmış olduğumuz nedenler sonucunda kişilerde sadece kurdeşen ciltleri üzerinde meydana geleceği unutulmamalıdır.

Kurdeşen oluşması sonucunda yapılacak olan tedavinin ilk olarak hastanın kaşıntısının hafiflemesi ve ağrısının azalmasına yönelik olarak uygulanacaktır. Bunun için doktor tarafından yapılan fiziksel muayene sonucunda tanının konulması sonucunda hastaya reçete edilecek ilaçlar arasında eğer ki kaşıntı çok yoğun olarak görüldüğünde kortizon içeren ilaçlar da reçete edilebilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle