Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kurdeşen Kaşıntısını Yok Etme Yolları Nelerdir?

Kurdeşen gelişmesi sonucunda hastalığın tedavisinde etkili olan bitkisel kürler ve uygulayacak olduğunuz kompresler sayesinde kaşıntının iyileşmesi beklenmektedir.

Kurdeşen Kaşıntısına İyi Gelen Çözümler

Kurdeşen Lezyonu 

Kurdeşen hastalığı vücudun alerjik reaksiyonlara karşı vermekte olduğu bir tepki olarak ortaya çıkacaktır. Kişilerin çevresel etkenleri sonucunda oluşacağı gibi kullanmakta olduğu bir takım ilaçlar sonucunda da sıklıkla ortaya çıkacak kaşıntısı şiddetli olan ve kişileri rahatsız edecek bir hastalık olmaktadır. Yaygın olarak görülme nedenleri arasında stresin de etkili olması ile bilinmektedir. Var olan alerjisi sonucunda kanda histamin serbest kalması sonucunda ortaya çıkacak olan hastalığın tedavisinde doğal çözümlerde kullanılabilir.

Fesleğen Suyu

  • 2 yemek kaşığı fesleğen;
  • 2 litre su.

Kişilerde kurdeşen nedeniyle kaşıntı meydana gelmesi sonucunda bu durum çok rahatsızlık vermesi ile bilinmektedir. Özellikle de gelişen kronik kurdeşen hastalığının oluşması sonucunda hastalığın tedavisi için fesleğen suyu tavsiye edilmektedir. Bunun için 2 yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen, 2 litre suyun içerisine konularak 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir.

Daha sonradan ılık olması için süzülmeden bekletilmeli ve ardından da lezyon gelişen bölgeye sürülmelidir. Yıkanmadan kuruması için bekletilmelidir.

Tutya Taşı

Kaşıntının çok yoğun olacağı kurdeşen hastalığının tedavisinde kullanılacak olan losyon tutya taşı içermesi sonucunda etkili olacaktır. Kan damarlarının daralmasında etkili olacağı için kurdeşenin yayılmasını da önleyecek ve ortaya çıkan kızarıklık sonucunda kaşıntı belirtilerini hafifletecektir.

Karbonat

Cilt sağlığı açısından çok önemli olan bir çözüm olarak karbonat etkili olmaktadır. Bunun için kurdeşen hastalığını yaşamakta olan kişilerin döküntülerini iyileştirmek amacıyla ve kaşıntıyı azaltmak amacıyla karbonat kullanılması sonucunda cildin yatışmasını sağlayacaktır. Bunun için karbonat hamur haline su ile getirilmelidir. Daha sonrasında ise hamur haline getirilen karbonat vücuda kompres şeklinde eşit miktarda sürülmelidir. Ardından bir süre bekleyen hastanın karbonatı ılık su ile temizlemesi gerekmektedir. Ayrıca cildin hem daha yumuşan hem de daha da canlı görülmesinde de etkili olacaktır.

Süt

Kurdeşen oluşması durumunda kaşıntı çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Hastanın kurdeşenli bölgeyi sıklıkla kaşıması sonucunda daha da artacak lezyon görülecektir. Bu durumda kurdeşenden kaynaklı olarak meydana gelecek olan döküntülerin artmasını engellemek amacıyla süt uygulanabilir. Kurdeşen belirtilerinin azalması amacıyla hastanın taze sağılmış sütü cildin üzerine uygulamalıdır. Kuruması beklenir. Ardından ılık su ile yıkandıktan sonra özel losyon sürülmesi kaşıntının azalmasını sağlayacaktır.

Balık Yağı

Kurdeşen kaşıntısı ile başa çıkmak istiyorsanız etkili bir çözüm olarak balık yağını kullanabilirsiniz. Bunun için özel olarak üretilen balık yağı kapsüllerinden gün içerisinde doktor tarafından tavsiye edilen şekilde kullanabilirsiniz. Sıklıkla kurdeşen tedavisi için balık yağı kapsüllerinin günde iki kez alınması anti inflamatuvar etkisinin oluşmasını sağlayacaktır. İçerisinde olan bileşenler sayesinde kurdeşen kaşıntısının hızlı bir şekilde azalmasında etkili olacaktır.

Soğuk Kompres

Kaşıntının yoğun olması durumlarda kişilerin meydana gelen bu kaşıntıyı hafifletmesi amacıyla soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir. Bunun için deri bölgesinde kabarcıklar olacaktır. Kabarcıklar sonucunda da aşırı bir kaşıntı oluşmasına neden olur. Tahriş olması durumunda kişilerin kan damarlarının daralması da söz konusu olur. Eğer ki kişilerin bu durumu yaşaması sonucunda kaşıntının çok yoğun olarak görülmesi söz konusu olacaktır. Bu durumda da hastaların buz kompresi uygulaması yapması tavsiye edilmektedir.

Özellikle de suyun içerisine bir miktar yulaf ezmesi eklemeniz kaşıntının daha da hafiflemesini sağlayacak bir durum oluşturacaktır.

Isırgan Otu

Kurdeşen oluşması durumunda kişilerin tedavisinde çok etkili olan bir çözüm olarak kişilerin kaşıntılarının hafiflemesi için kullanılacak olan en etkili çözümlerden bir tanesi de histamin oluşmasını engelleyecek bir çözüm olarak ısırgan otu kürü tavsiye edilmektedir. Bunun için kullanılacak olan ısırgan otunun mutlaka yeşil renkte olması gerekmektedir. Kişilerin ısırgan otunun suyunu demlenmesi gerekiyor. Daha sonradan bunun buharı cilde teneffüs etmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda kişilerde meydana gelecek olan kaşıntının hafiflemesini sağlayacak ve kaşıntının azalması konusunda çok etkili olacaktır.

Papatya Suyu

  • 50 gram kurutulmuş papatya;
  • 2 litre su.

Papatya suyu lezyon gelişen bölgeye sürülmesi sonucunda kan damarlarının daralmasını sağlayacak ve bunun sonucunda da kurdeşen gibi bir hastalık oluşması sonucunda hastalığın tedavisinde etkili olacaktır. Bunun için kullanacağınız 50 gram taze kurutulmuş olan kır papatyası olmalıdır. 2 litre suyun içerisine ekleyecek olduğunuz 50 gram kadar kurutulmuş papatyanın 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ardından ılık olması durumunda lezyon gelişen bölgeye sürülmelidir. Yıkanmadan kuruması beklenmelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle