Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebeklerde Ateş Sonrasında Oluşan Kızarıklık Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerin yaşadığı viral enfeksiyon sonucunda ortaya çıkacak olan yüksek ateş sonucunda deride birkaç gün görülen kızarıklık oluşabilir. Kendiliğinden geçecektir.

Bebeklerde Ateş Sonrası Kızarıklık

Ateş Sonrası Kızarıklık

Bebeklerde ve çocuklarda daha çoğunlukla kış aylarında hastalanmaları çoğunlukla meydan gelmektedir. Yüksek ateş ile başlayan hastalık sonucunda vücutta meydana gelecek kızarıklıklar çocukların halsiz düşmesine ve kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Hastalık daha çok enfeksiyon geçirilmesi sonucunda meydana gelecektir. Kırmızı deri döküntüsünün oluşması 6 aylık bebeklerde ve 3 yaşında olan çocuklarda görülmektedir. Vücutta ateşten sonra kızarıklık olması bir virüsün bulaşmasından sonra oluşur. Buna altıncı hastalığı adı verilmektedir. Yüksek ateşin oluştuğu hastalık sonrasında çocuklarda sıklıkla bağışıklık meydana gelecek ve bu hastalığı daha sonraki zamanlarda yeniden yaşamasa bile yüksek ateş görülebilir. Kızarıklığın oluşması daha çok yüksek ateş sonrasında meydana gelecektir. Bunun oluşması hastanın geçirecek olduğu viral yolla bulaşacak bir hastalık sonucunda olacağından, hastalığın her zaman için diğer belirtilerine bakılmalı ve sonrasında hastaya uygun olan tedavi uygulanmalıdır.

Fakat yüksek ateş sonrası görülen kızarıklık için uygulanacak bir tedavi yöntemi olmadığını ve sadece uygulanacak tedavinin yüksek ateşi düşürmek için yapılacak bir tedavi olacağı da bilinmelidir.

Bebeklerde Ateş Sonrası Kızarıklık Belirtileri

Altıncı hastalık oluşması sonucunda çocuklarda deri döküntüsü ve kızarıklık olmadan önce en önemli belirtisi arasında yüksek ateş bulunmaktadır. Bu çocuklarda 30 derece ile 40 derece arasında bir ateş olmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra çocukların ellerinde ve vücudunun bazı bölgelerinde morarma oluşacaktır. Bunun yanı sıra yüksek ateşe bağlı olarak titreme olduğundan çocuk huzursuz olacaktır. Bazı bebeklerde ise havale bağlı olarak kasılmalar ortaya çıkması da görülmektedir. Çocuklarda meydana gelen yüksek ateş ve altıncı hastalık sonrasında sıklıkla baş ağrısı görülmektedir. Bunun yanında kusma olacağı gibi ateşe bağlı olarak sayıklamanın da olacağı unutulmamalıdır. Ateş oluşmasından sonrasında çocukların bu durumda yeteri kadar sıvı alamayacağından ve sıvı kaybedecek olduğundan ciltlerinde kuruluk oluşmasına neden olacak bir durum gelişecektir.

Gözlerinin etrafında renk değişikliği de oluşur. İlk olarak pembe renkli başlayacak olan gövdesinde renk değişikliği oluşacaktır. Daha sonrasında kollara yayılacak bir durum oluşur. Çocukluk döneminde olanlarda ise bu kızarıklığın oluşması boyun bölgesinde olacağı gibi yüz bölgesinden de başlaması dikkat çekmektedir. Kızarıklık oluşması sonrasında bu kızarıklık birkaç saat içerisinde solmaya başlayacaktır. Fakat vücudun diğer bölgelerinde gün içerisinde tekrarlaması ile bilinmektedir. Çoğunlukla oluşması sonucunda anne ve babalarda bu kızarıklık sonucunda çocuklarında kalıcı iz olup olmayacağı sorusu akıllara gelecektir. Bebeklerde ya da çocuklarda meydana gelen kızarıklık sonrasında herhangi bir kalıcı izin olmayacağı da bilinmelidir.

Bebeklerde Ateş Sonrası Kızarıklık Tedavisi

Kırmızı deri döküntüsünün oluşması daha çok bulaşıcı bir hastalık sonucunda meydana gelecek olduğundan ve grip enfeksiyon belirtilerinin de hastalarda görülecek olduğu için hastanın bu enfeksiyonlara karşı dikkatli olması ve diğer çocuklara da bulaştırmaması için hastanın ilk bir hafta boyunca çocuklarla temas etmesi önlenmesi gerekmektedir. Kızarıklık ilk birkaç gün hastalık içerisinde oluşacak ve daha sonrasında bu döküntü kendiliğinden iz bırakmadan geçecektir. Faka bu durumda hastanın enfeksiyon sonucunda iç organlarında kalıcı hasarın oluşmasına neden olacak bir durum oluşabilir. Bu nedenle de yüksek ateş olması sonucunda hastanın mutlaka ılık suyla banyo yaptırılması ve ateşinin düşürülmesi çok önemlidir. eğer ki hastanın ateşi düşmemesi sonucunda tekrardan tıbbi bir yardım alması da gerekiyor. Bu hastalık çoğunlukla viral enfeksiyon olarak bilinen kızarıklığın oluştuğu bir döküntü hastalığı olacaktır. Hastalığın tanısının konulması için çocuk doktoru tarafından bir an önce muayene edilerek hastalığın tedavisinde kullanılacak olan uygun ilaçların reçete edilmesi de önemli olacaktır.

Bebeklerde Ateş Sonrası Kızarıklığa İyi Gelenler

Kızarıklık ilk birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenmektedir. Bunun için kızarıklık oluşması sonucunda ve ateş görülen bir hastalıkta anne ve babaların çocuklarına bol bol sıvı tüketimini sağlaması gerekmektedir. Kızarıklık vücuda yayılacak ve daha sonrasında da kendiliğinden geçecektir. Bunun için yapılacak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat bebeğin ateşinin yüksek olması ve kusma gibi belirtiler olması durumunda hastanın mutlaka gözlem altında tutulması gerekmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin bu süre içerisinde düşeceği ve bebeğin de halsiz kalacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de çocuğun mutlaka beslenmesine dikkat edilmeli ve bol bol C vitamini alması sağlanmalıdır. Bunun için çocuklara taze sıkılmış olan meyve suları verilmesi uygun olacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle