Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Su Çiçeği Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır, İlk Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği havada 2 saat boyunca canlı kalacağından daha önceden su çiçeği geçirmemiş olan bir kişinin soluması sonucunda bulaşacak ve kuluçka dönemi sonrasında belirtileri ortaya çıkar.

Su çiçeği

Suçiçeği

Su çiçeği hastalığı varisella isimli virüs kişiye bulaşması sonucunda meydana gelecek olan ateşli bir enfeksiyon olarak hastalık yayılacak ve kişilere bulacaktır. Solunum yollarıyla da bulaşması mümkün olmaktadır. Su çiçeği geçirmekte olan kişilerin hapşırması ya da öksürmesi sonucunda virüs hava yolları aracılığıyla kişilere bulaşacaktır. Bu virüs havada 2 saat kadar canlı kalacak ve çok hızlı bir şekilde kişilere çoğalarak bulaşacaktır. Virüs solunum yolları ile çok hızlı bir şekilde bulaşacaktır. İnsanlar arasında yaşanacak olan virüs havaya dağılması sonucunda kişilerin soluması sonucunda ya da gözlerine ulaşması sonucunda kişilere bulaşacaktır. Bir kişiye su çiçeği bulaşması sonucunda kuluçka süresi olur. Temas etmesi sonucunda da su çiçeğinin kuluçka süresi sonucunda belirtiler ortaya çıkacak ve döküntüler başlayacaktır. Bu hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle kişilerde meydana gelen hastalık çoğunlukla kişilere hafif bir şekilde seyredecektir. Bazı kişilerin bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucunda kişilerde yüksek ateşin olması, kaşıntının gelişmesi ve çok küçük lezyon şeklinde belirtiler ortaya çıkacaktır. 

Çocukluk dönemi içerisinde bu hastalık oldukça hafif bir şekilde kişi atlatabilir. Fakat bazı kişilerde ise ağır bir şekilde seyredecektir. Virüs yaklaşık olarak bulaşması sonucunda üç hafta boyunca kuluçka dönemi olacaktır. Bunun sonucunda kişilerde meydana gelecek olan döküntüler ve kaşıntı ciddi boyutlara ulaşacak vücudunun bütün bölgelerinde döküntüler ortaya çıkacaktır. Virüs bulaşması sonucunda kişilerin kuluçka süresi içerisinde ilk günlerde karaciğer ve dalakta çoğalmaya başlayacaktır. İkinci hafta ya da bulaşması sonucunda üçüncü haftaya ulaşması sonucunda kişilerde baş ağrısı başlayacak ve halsizlik olacaktır.

Özellikle de yüksek ateş görülmesi sonucunda ilk evreleri olarak karın ağrısı ve vücudun birçok bölümünde içerisi sıvı dolu olan kabarcıklar meydana gelecektir. 

Suçiçeği Bulaşma Yolları

Suçiçeği kişilere bulaşacak ve komplikasyonları olan bir hastalık olmaktadır. İnsandan insana bulacak olan ve kişinin rahatsızlanmasına neden olacak döküntülerin ortaya çıkması ile hastalık alevlenecektir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Daha çok bebeklerde görülür. Bulaşıcı olan bu hastalığın döküntüleri vardır. Bu döküntüler kişilerin ciltlerinde oluşmadan önce birkaç gün öncesinde hastalık bulaşması sonucunda kuluçka süresi ortalama olarak 3 hafta olacaktır. Kuluçka dönemi sonrasında hastalık döküntüler olarak ortaya çıkar. Kabuklanma ile ve döküntülerin ilk günlerde görülmesi sonucunda bu döküntülere kişilerin temas etmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Temas etmese de solunum yolları ile de bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde oluşması ile de bilinmektedir. Hava yoluyla su çiçeğinin bulaşması sıklıkla görülen bir sorun olacaktır. Kişilerde damlacık yoluyla da bulaşacaktır. Aynı ortam içerisinde bulunan kişilerin suçiçeğini geçirmemesi sonucunda o kişiyle aynı oda içerisinde dursa bile su çiçeği geçirme riski bulunacaktır. Daha sıklıkla suçiçeğinin ilkbahar mevsimine girdiğimiz zaman ya da kış dönemi içerisinde sıklıkla insandan insana bulaşması ile bilinmektedir.

Suçiçeği Belirtileri

Hastalığın bulaşması durumunda cilt üzerinde meydana gelen bir takım belirtiler oluşacaktır. Bu belirtiler ilk günlerde hastalığın ilk evrelerinde çok şiddetli olacaktır. Daha sonrasında ise şu belirtiler ortaya çıkacak ve hastanın ilerleyen evrelerinde ise sıklıkla sıkıntılar yaşamasına neden olacaktır. Sıklıkla su çiçeği geçirmekte olan kişilerde şu belirtiler ortaya çıkar ve hastalık gelişmeye devam eder.

  • Yorgunluk;
  • Yüksek ateş;
  • Baş ağrısı;
  • Hapşırma;
  • Kızarıklık;
  • Kaşıntı;
  • Karın ağrısı;
  • Öksürme.

Yukarıda yazılan belirtiler dışında kişilerde su çiçeği bulaşması ve kuluçka dönemi sonrasında kişilerde ciltlerinde meydana gelecek olan içerisinde sıvı dolu olan kabarcıklar görülecektir. Bu sıvı dolu olan kabarcıklar kaşınması durumunda kişilerde sıklıkla vücudun bütün bölümüne yayılmış olan içerisi sıvı dolu olan kabarcıklar görülecektir. Bu kabarcıkların asla kaşınmaması gerekmektedir. Hastalıkta gelişmesi durumunda kişilerin içerisi sıvı dolu olan kabarcıklar meydana geleceğinden bu kabarcıklar aynı zamanda da kaşınmaya yol açacak kızarıklık oluşur. Kabarcıklar kaşınması durumunda kişilerde yara izi kalacaktır. Bu nedenle de küçük çocukların ciltlerini kaşıması sonucunda iz kalmasına neden olacaktır. Çocukların tırnakları kısa kesilmesi ve daha küçük bebeklerde ise ellerine eldiven geçirilip su çiçeği lezyon döküntülerini kaşımaması gerekmektedir. Su çiçeği döküntüleri oluşması durumunda birkaç gün içerisinde biter. Bu sürede çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle