Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Diz Kapağında Kaşıntı ve Kızarıklık Oluşumunun Nedenleri ile Tedavisi

Diz kapağında kaşıntı ya da kızarıklık oluşumu, birçok kişide meydana gelebilen bir durumdur. Peki, rahatsız edici olan bu durumun nedenleri ve tedavisi nedir?

Diz Kapağında Oluşan Kızarıklığın ve Kaşıntının Nedenleri

Diz kapağında oluşan kaşıntı ve kızarıklık, pek çok farklı nedenden ötürü meydana gelir. Bu nedenler arasında en sık rastlanılan faktör ise sedef hastalığıdır. Deri üzerinde farklılaşan etkiler ile birlikte kendisini gösteren sedef hastalığı, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olur. Özellikle vücudun diz ve dirsek gibi bölgelerinde çok sık rastlanılan sedef, ne yazık ki hastalık sürecinde kişinin hayat kalitesini düşürür. Gün boyu hissedilebilen kaşıntı, beraberinde kızarıklığı da ortaya çıkararak görüntü bozukluğuna yol açar. Hali hazırda kaşıntıdan dolayı zor anlar yaşayan hasta, bir de kızarıklığın ortaya çıkmasıyla psikolojik yönden dahi etkilenebilir. Sedef hastalığının yanı sıra diz kapağında oluşan kızarıklığın ve kaşıntının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Enfeksiyon tabanlı hastalıklar
  • Cilt kuruluğu
  • Karaciğer hastalıkları
  • Safra kesesi taşları
  • Böcek sokması
  • Lenfoma
  • Lösemi

Bahsi geçen nedenler arasında en sık rastlanılan faktör olarak alerjik reaksiyonlar da gösterilebilir. Herhangi bir ilaca, besine ya da maddeye karşı alerjiniz bulunuyor ise vücudunuzun buna karşı reaksiyon göstermesi mümkün. Bu durumda söz konusu yiyeceği tüketmemeli ya da ilacınızı değiştirmelisiniz. Bazı ilaçların özellikle cilt üzerinde pullanmaya ve kaşıntıya çok sık neden olduğu gerçek. Bunların yanı sıra eğer cilt tipiniz çok kuru ise kaşıntı yaşamanız da mümkün. Bu durum karşısında cildinizi düzenli aralıklarla nemlendirmeniz ve kurumasını önlemeniz yeterli.

Diz Kapağında Oluşan Kızarıklığın Tedavisi

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde oluşan kuruluğun nemli tutulması gerektiğini unutmayın. Cildiniz aşırı kuruluk sonrası mutlaka reaksiyon gösterir. Bunun yanında diz kapağında oluşan kızarıklığın tedavisi için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden söz edilebilir. Gün içerisinde çok fazla kaşıntı ve kızarıklık oluşuyor ise şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Karbonat

Kaşıntı giderici özelliği ile bilinen karbonat, mükemmel bir döküntü giderici ilaç görevi de üstlenir. Karbonatı cildinizin kaşıntılı olan bölgesine sürmek yerine banyo esnasında kullanmayı tercih edebilirsiniz. Karbonatın banyoda kullanılması, aşındırıcı etkinin ortaya çıkmasını engeller. Bunun için küvete dolduracağınız suya karbonat karıştırabileceğiniz gibi duş alırken karbonat kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Limon

Hali hazırda sıkça tüketilmesi önerilen limon, sahip olduğu vitamin deposu özelliği neticesinde birçok hastalığa iyi gelir. Bunun dışında kaşıntılı olan deri üzerine de kullanılabilen limon, antiseptik ve anti – enflamatuar özelliklerine sahiptir. Bunların neticesinde kaşıntıyı yok eden limon, ayrıca cilde bakım yapmayı da başarır. Kullanım talimatı açısından bir pamuğa sıkacağınız limonu gece yatmadan önce kaşıntılı bölgeye sürmeniz yeterli.

Elma Sirkesi

Cilt üzerinde birden fazla faydası bulunan elma sirkesi, antiseptik özelliğe sahiptir. Kaşıntı giderici ve bakım yapan özelliği neticesinde diz kapağında oluşan kızarıklığa dahi iyi gelen elma sirkesi, banyo sırasında kullanılabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz sirkeyi direkt olarak cildinize uygulamayın. Bunun yerine su ile seyrelterek kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Mükemmel bir kaşıntı giderici ve kızarıklık yok edici olan yulaf ezmesi, hali hazırda sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Tüketilmesi ile vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olan yulaf ezmesi, cilt açısından da faydalara sahiptir. Kaşıntı giderici ve kızarıklığı ortadan kaldırması özellikleriyle bilinen yulaf ezmesini duş esnasında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bunun için su doldurduğunuz küvete 1 ya da 2 su bardağı yulaf ezmesi eklemeniz yeterli. Suyun içerisinde belirli bir süre kaldıktan sonra durulanabilirsiniz. Bu sırada herhangi bir kozmetik ürünü kullanmamaya özen gösterin. Belli başlı ürünler kaşıntıyı ve kızarıklığı arttırabilir.

Kızarıklığı ve Kaşıntıyı Yok Etmenin En Basit Yolu

Bahsi geçen tüm doğal yöntemlerin yanı sıra anında ulaşılabilen soğuk su da yine kaşıntı giderici özelliğe sahiptir. Eğer ansızın oluşan bir kızarıklık ya da kaşıntı söz konusuysa ve bahsi geçen maddeleri bulmakta zorlanıyorsanız cildin sorunlu bölgesine soğuk su tutmayı deneyebilirsiniz. Yaz aylarında oluşabilen kızarıklık ve kaşıntı için ideal olan soğuk su banyosu da yine sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 5 oy, ortalama: 2,40 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle