Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hangi Vitamin Eksikliği Sonucunda Uçuk Meydana Gelir?

Uçuk B12 vitamin eksikliği yaşayan kişilerde sık sık tekrar eden herpes simpleks virüsü sonucunda dudak çevresinde uçuk meydana gelecektir. B12 vitamin içeren yiyecekler tüketilmelidir.

Uçuk Vitamin Eksikliği

Bazı mineral ve vitamin kaybı sonucunda dudak çevresinde uçuk oluşmasına neden olacaktır. Uçuk bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ortaya çıkacak olan insan hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan bir hastalık olmaktadır. B12 vitamin eksikliği olan kişilerin sıklıkla yaşayacak olduğu sorun olmasına neden olur. Kişilerde meydana gelecek olan herpes simpleks virüsünün B12 vitamin eksikliği yaşayan kişilerde sık sık tekrar edecek ve uzun süre iyileşme görülmeyecektir. 

Ayrıca uçuk çıkmasına neden olan bir durum ise A vitamini fazla alınması durumunda herpes simpleks virüsü taşımakta olan kişilerin dudak çevresinde uçuk oluşumuna neden olur. Bu durum kişilerin bol A vitamini içeren yiyecekler tüketmesi durumunda meydana gelebilir.

B12 Vitamin Eksikliği ve Uçuk

Vücut yeterli miktarda B12 vitamini alınmaması durumunda ağzın dış bölgesinde ya da ağzın iç bölgesinde uçuk tarzı açık yaraların oluşmasına neden olacaktır. B12 vitamin eksikliği olması durumunda birçok belirti kişilerin yaşaması mümkün olacaktır. Vücudun yeterli miktarda sağlıklı bir şekilde beslenememesi durumunda B12 vitamin eksikliği oluşacaktır. Bunun sonucunda da diğer belirtiler ile birlikte çok düşük B12 vitamin eksikliği olması durumunda kişilerin dudak çevresinde uçuk meydana gelir. Kişilerde meydana gelecek olan ağız bölgesinde ki uçuk vitamin eksikliği sonucunda meydana gelecek olan bağışıklık sisteminde ki zayıflama sonucunda oluşacaktır. 

Oluşan vitamin eksikliği sonucunda kişilerin vücudu bu vitamin eksikliği sonucunda aslında erken yorulma, nefes darlığı ya da tırnak üzerinde beyazlama gibi sorunların olması gibi belirtiler verecektir. Bunun sonucunda birçok kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olacağı için mikropları daha çabuk kapacaktır. Herpes simpleks isimli uçuğa neden olan virüs ise bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha hızlı bir şekilde bulaşacak ve yayılması da söz konusu olacaktır.

B12 vitamin eksikliği oluşması durumunda kişilerde mide rahatsızlıkları, mide bulantısı, kilo kaybı sıklıkla görülecektir. Dişleri de oldukça etkilemesi ile bilinen B12 vitamin eksikliği ağız içerisinde de uçuk çıkmasına neden olacaktır.

Vitamin dışında çinko eksikliği ya da demir eksikliği olması durumunda da sıklıkla kişilerde dudak çevresinde uçuk görülmektedir. Bunun için kan testi yapılması durumunda hem B12 vitamin değerlerinin kontrol edileceği hem de çinko ve demir değerlerine bakılacaktır. Bunları düşük çıkması durumunda kişinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği süre içerisinde birçok sağlık sorununa neden olur. Kimyasal olarak ilaç kullanmak istemeyen kişiler ise beslenmesine dikkat etmesi sonucunda hem B12 vitamin değerlerini yükselmesini sağlayacak hem de demir ve çinko değerlerinde de yükselme oluşmasını sağlayacaktır.

B12 Vitamin Eksikliği Doğal Tedavi

Dudak kenarlarında uçuk bulunması durumunda B12 eksikliğinden meydana gelmesi sonucunda kişilerin B12 vitamini içeren besinler alması tavsiye edilmektedir. Bu gıdalar şunlardır:

  • Süt;
  • Kefir;
  • Tavuk yumurtası;
  • Yoğurt;
  • Sığır ve dana ciğeri;
  • Midye;
  • Ördek yumurtası;
  • Yengeç;
  • Soğuk su balıkları;
  • Sığır eti.

Uçuk problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin yukarıda saymış olduğumuz besinleri tüketmesi sonucunda B12 değerinde yükselme olacaktır. Daha çok B12 vitamin değeri vegan olarak beslenen kişilerde görülmektedir. Bu kişilerin doktor tarafından muayene edilmesi sonucunda ayda bir defa olmak üzere iğne vurulması gerekebilir. Kişilerin iğne vurulması sonucunda B12 vitamin değeri yükselecektir. Böylelikle de ağız bölgesinde oluşan uçuk sorunu ile karşı karşıya kalmayacaktır.

Demir eksikliği yaşanması durumunda da dudak çevresinde ve ağız içinde uçuk görülmesi söz konusu olacaktır. Bu kişilerin beslenmelerinde karaciğeri eksik etmemeleri gerekmektedir. Özellikle de kırmızı et tüketimi demir açısından son derece önemli olmaktadır. Hindi ve tavuk etinde de bir hayli fazla bulunması ile bilinmektedir. Koyu yeşil olan yapraklarda da hem demir hem de çinko bulunması nedeniyle kişilerin ıspanak gibi sebzeleri tüketmesi gerekmektedir. Somon ya da mezgit türü olan soğuk su ürünlerinde de çinko bulunmaktadır.

Ayrıca kişilerin kuru baklagiller tüketmesi durumunda da tüketecek olduğu yiyecekler içerisinde demir ve çinko değerlerinde de yükselme olacaktır. 

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirecek C vitamini içeren yiyecekler tüketmesi de çöken bağışıklık sistemi sonucunda oluşan uçuk yaralarının daha hızlı iyileşmesini ve kişilerde tekrar etmemesini sağlayacaktır. Bu nedenle de narenciye ürünleri tüketmesi tavsiye edilmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle