Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Dudak Kenarında Uçuk Görülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Dudak kenarında uçuk görülmesi sık rastlanan viral enfeksiyonlardan biridir. Virüsle enfekte olan kişi korku, endişe, panik gibi duygu durum bozuklukları gösterdiğinde enfeksiyon yeniden ortaya çıkar.

Dudak Kenarında Uçuk Görülmesi 

Dudak kenarında uçuk neden çıkar?

Uçuk, HSV 1 ve HSV 2 olmak üzere iki farklı kategoride sınıflanan bir deri hastalığıdır. Her iki uç türü de etkilediği bölgede yangılı kabarcıklara ve lezyonlara neden olur. 

Dudak kenarında uçuk neden olur?

Dudak kenarında çıkan uçuktan HSV 1 virüsünün labialis türü sorumludur. Labialis, virüsle enfekte olan kişinin tükürük salgıları içinde bolca bulunur. Bu durum oral herpes olarak da adlandırılır. Yaygın olarak dudak çevresinde görülse de dudakların iç tarafı, diş etleri ya da ağız içini de tutabilir. 

Virüsü taşıyan kişi ile öpüşmek, aynı dudak kremini kullanmak, aynı tabak ya da bardağı paylaşmak virüsün bulaşması için yeterlidir.  

Belirtileri 

Bağışıklığı yüksek olan kişiler virüsle enfekte olsalar bile bazen hiçbir belirti göstermez ve sadece virüsün taşıyıcısı olur. Hiçbir belirti göstermedikleri için de virüsü taşıdıklarını bilmezler. Yapılan çalışmalar virüsü taşıyan her 3 kişiden 2’sinde hiçbir şekilde belirti ortaya çıkmadığını onaylamıştır. 

Virüse karşı vücut direnci daha düşük olan kişilerde ise belirtiler ilk temas sonrası ve ikincil ataklar olarak değişir. 

İlk atak; Herpes simplex virüsü ilk temastan 20 gün sonra belirtilerini göstermeye başlar. Sıklıkla belirtilerin en ağır olduğu dönem birincil enfeksiyon dönemidir. Bu dönemde belirtiler kişiden kişiye değişse klasik semptomların yanı sıra yüksek ateş ve lenf bezlerinde şişkinlik görülebilir. Bazı kişilerde ilk uçuktan sonra yeniden uçuk lezyonları ortaya çıkmaz. Ya da bağışıklığın düştüğü dönemlerde nadiren ortaya çıkar. Bazı kişilerde ise düzenli olarak her ay en az 1 defa uçuk atağı görülebilir. Tekrar eden uçuklar ikincil atak olarak adlandırılır. 

İkincil ataklar; Hastaların 4’te 1’inde uçuk ataklar halinde tekrar eder. Korku, panik, endişe gibi duygu durum bozuklukları, güneşin ultraviyole ışıkları ve soğuk hava bu ataklara neden olabilir. Yineleme sıklığı kişiden kişiye değişir ve zaman içinde azalır. 

Prodrome; Uçuk ortaya çıkmadan 1 ya da 2 gün önce ortaya çıkan dudak kenarındaki karıncalanma, kaşınma ve ağrılı sızı gibi uyarılar prodrome olarak adlandırılır.

Dudak kenarında uçuk nasıl geçer?

Herpes simplex ile bir kere enfekte olduktan sonra ne yazık ki virüs asla tam olarak vücuttan atılamaz. 

Uyarı niteliğindeki ilk belirtilerin görüldüğü prodrome dönemde antiviral krem kullanmak lezyon oluşumunu engellemekte ya da lezyonun büyüklüğünü en aza indirgemektedir. 

Kişinin bu süreçte lezyonlu bölge ile oynamaması iz kalmaması ve başka yerlere bulaşmaması açısından çok önemlidir. 

Tedavi Yöntemleri 

Dudak kenarında çıkan uçuk ne kadar erken fark edilirse tedavisi o kadar etkili olur. Özellikle antival krem ve oral tabletler tedavi sürecinde önemlidir. Asiklavir içeren dudak kremleri lezyonlu bölgenin hızla iyileşmesinde rol oynayan önemli bir faktördür. Yaralar, nadiren kalıcı izler bırakır. Egzama hastaları bu virüse karşı daha hassas yapıda olduklarından hastane gözetimi istenebilir. 

Hamilelik döneminde olan kişiler daha önce bir defa bile uçuk çıkarmışlarsa bu durumu doktorlarına bildirmelidirler. Nadir de olsa gebelik döneminde ve doğum anında bebekler uçuk virüsü kapabilirler. Ve bu durum bebekler için ölümcül sonuçlar doğurabilir. 

Yapılan çalışmalar uçuk tedavisi sırasında çinko takviyeleri ve C vitamini açısından zengin bir diyetle beslenmenin tedavi sürecinin kısalmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. 

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle