Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İdrarın Cilde Olan Etkileri ve Cilt Lekelerinin Tedavisi

İdrarın içerisinde bulunan üre, vitamin ve mineraller cildin yapısını korumak adına çalışan hücreleri uyararak cilt lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca cilt sorunlarında da etkilidir.

İdrarın Cilde Olan Etkileri ve Cilt Lekelerinin Tedavisi

Geceden kalan ve sabah yapılan idrarın içerisinde yoğun miktarda mineral ve vitamin bulunur. İdrarın pH seviyesi de cilde uygun olduğundan dolayı sabahları yapılan ilk idrar ile yapılan cilt bakımı sonucu cilt lekeleri ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca ten üzerindeki ton farklılıkları, çiller ve bunun gibi pek çok sorunda ortadan kaldırılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre idrarın cilt temizliğinde kullanılması halinde ciltteki kirleri çıkarabilen ve gözenekleri açan bir etki sağladığı da bilinmektedir.

İdrar sadece lekelerde değil aynı zamanda egzama, kızarıklık, kuru cilt tipi, kaşıntılı cilt gibi sorunların ortadan kaldırılmasında da etkili olarak kullanılmaktadır. Cilt terapilerinde de etkili bir şekilde kullanılabilecek olan idrarın içerisinde bulunan maddeler ile yaşlılığın etkileri de kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.

Antikorlar ve mineraller açısından zengin olan idrarda cildin daha iyi çalışmasını tetikleyecek olan maddeler bulunduğundan dolayı düzenli olarak kullanıldığında daha canlı ve sağlıklı bir ten elde edilebilmektedir.

İdrarın Faydaları ve Cilt Tedavisi

İdrar çok eski çağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle Hint kültüründe kullanılan idrar yaraların tedavisinde ve iç hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Bununla ilgili olarak eski Sanskritçe metinlerden birinde idrarın sahibi tarafından içilmesinin bütün iç hastalıklara şifa olduğu ile ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Ayrıca Eski Roma, Mısır ve Yunan uygarlıklarında da idrar yaraların, iltihaplanmaların ve sivilce gibi cilt sorunlarının çözümünde pek çok kişi tarafından kullanılmıştır.

Cilt Yapısını Yenileyen İdrar Yaşlılığın Etkilerini Azaltır

Alternatif tıp yöntemleri içerisinde steril olarak görülmesinden dolayı saf sudan daha temiz olarak bilinen idrarın içerisindeki maddeler vücuda zarar vermediği gibi idrarı daha da faydalı hale getirmektedir. Yurt dışında pek çok dermatolog ve doktor tarafından araştırma konusu hale gelen idrarın artrit, ishal, kabızlık ve obezite gibi rahatsızlıklara iyi geldiği ile ilgili kitaplarda detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Cilt Sorunlarında İdrarın Kullanımı

Cilt üzerinde oluşan lekeler, egzama, renk değişimleri, sivilceler ve siğil gibi çeşitli oluşum için kişinin kendi idrarını kullanması bir süre sonra cildin eskiden daha sağlıklı ve parlak bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bunun için sabah uyandığında yapılan ilk idrarın alınması gerekmektedir. İlk idrarın içerisinde gece boyunca vücuttan süzülen ve vücut için fazlalık kabul edilen üre, mineral ve vitaminler bulunmaktadır.

İdrarın içerisinde cildi hafif derecede parçalayarak ciltte yara oluştuğu sinyalini gönderen üre asidi bulunmaktadır. Bu asidin ten ile temas etmesi sonucu en üst kısımda bulunan ölü deri zarar görür ve alt deri cildi korumak adına antikor üretmeye ve yarayı kapatmak adına gerekli vitamin ve minerali hücrelere göndermeye çalışmaktadır.

İdrarın içerisinde bulunan ürede aynı zamanda nemlendirici özellikte bulunmaktadır. Bu sayede kuru cilt sorunlarının ortadan kalkmasında da oldukça etkili olmaktadır. Normal bir nemlendirici kremde bulunandan daha fazla nemlendirici özelliğe sahip olan üre içerisindeki asidik yapı ile ciltteki koyu renkli bölgelerin daha açık renkli görünmesini sağlayarak ciltte bulunan farklı renk tonlarını da ortadan kaldırmayı sağlar.

İdrar İle Cilt Bakımı

  • Sabah kalktığınızda yapacağınız ilk idrarı bir kabın içerisine alın.
  • Elinize alacağınız bir pamuk ile idrarı yavaş yavaş sorunlu bölgelere uygulayın. Özellikle cilt lekelerinin bulunduğu kısımlara uygulamanız halinde içerisinde bulunan asit ile birlikte koyu renkli lekeler ortadan kalkacak ve farklı renk tonları da aynı renk tonunda sabitlenmeye başlayacaktır.
  • İdrarınızı her sabah yeniden alarak gün içerisinde temiz olan cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Cilt üzerinde bulunan sivilce, egzama gibi bölgelere ve kuru olan kısımlara da idrarınızı pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

İdrarın kokusu genellikle keskin olabilir. Bu nedenle yüzünüze sürdüğünüzde de kokusunun olacağını düşünebilirsiniz. Ancak içerisindeki faydalı mineraller ve vitaminler ile birlikte idrar kısa sürede emilecek ve herhangi bir koku etrafa yayılmayacaktır.

  • Yüzünüze sürdüğünüz idrarı kuruyana kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu sırada bütün faydalı maddeler cilt tarafından emilmiş olacaktır.
  • Bir hafta boyunca bu uygulamaya devam ettikten sonra idrar ile cilt temizliklerine ara vermeniz gerekir. Bir haftanın ardından cildinizde sivilcelerinizde büyüme ve cilt lekelerinizde artış gözleyebilirsiniz. Ancak bir haftanın sonunda teniniz yumuşayacak ve sorunlu bölgelerde ufak soyulmalar başlayacaktır.

Cilt lekelerinin ortadan kalkmasında tercih edeceğiniz idrarı fazla miktarda kullanmamak gerekir. Çünkü içerisinde bulunan ürenin fazla miktarda kullanılması bir süre sonra ciltte tahrişlere neden olabilmektedir. Cildin yenilenmesinde idrar kullanmak istemeyenler için içerisinde üre bakımından zengin olan kremler bulunmaktadır. Bu kremler ile idrardan alınan sonucun daha fazlası elde edilebilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle