Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Stresten Vücutta Çıkan Kızarıklığın Geçmesi İçin Doğal Çözümler

Yaşanmakta olan yoğun stres sonucunda kişilerin ciltleri üzerinde bazı sorunlar meydana gelebilir. Özellikle de kızarıklık kötü bir görüntüye neden olur. Bunu geçirmek için maske tarifleri

Aloe Vera Maskesi

 • 10 gram aloe vera jeli.

Aloe vera jeli cilt hastalıkları tedavisinde çok etkili olmaktadır. Özellikle de stres sonucunda meydana gelecek olan kızarıklık ya da kurdeşen hastalıkları oluşması durumunda cilt üzerinde kızarıklık oluşmasına neden olacak durumlar oluşmasına neden olacaktır. Bunun tedavisi doğal çözüm olmasını istiyorsanız o zaman aloe vera bitkisinin yapraklarında ortaya çıkacak olan jeli çıkarmalısınız. Bir miktar jel alınarak yüz bölgesinde ya da vücudun diğer bölgelerinde meydana gelecek olan kızarıklığın üzerine sürülmelidir. Bunun tedavisinde etkili olabilmesi için jel herhangi bir madde ile karıştırılmamalı ve sade bir şekilde sürülmelidir. 30 dakika boyunca cilt üzerinde meydana gelen kızarıklığın üzerinde kalmalı ve kuruması gerekmektedir. Daha sonrasında bol ılık suyla yıkamalısınız. Üzerine nemlendirici krem sürmeniz gerekiyor.

Patates Maskesi

 • 1 tane orta büyüklükte patates;
 • Çeyrek limon suyu.

Orta büyüklükte bir tane patates kabukları soyularak rendenin küçük tarafı ile rendelendikten sonra bir kabın içerisinde üzerine çeyrek limon sıkılmalıdır. Daha sonrasında yüz bölgesinde kişilerin yaşamakta olduğu stres sonucunda ortaya çıkacak olan kırmızı lekelerin tedavisinde etkili olacak olan maske karıştırılır. Yüz bölgesi ya da vücudun başka bölgelerinde meydana gelen kızarıklığın oluştuğu bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Kızarıklık olan bölgeye sürülmesinin ardından 15 dakika boyunca cilt üzerinde bırakılmalı ve daha sonrasında ilk olarak ılık suyla yıkanmalı ve kişinin nemlendirici özelliği olan sabun ile ciltleri temizlenmeli ve yine ılık bol suyla yıkanmalıdır. Üzerine nemlendirici krem sürmeyi unutmamalısınız.

Krema Maskesi

 • 1 yemek kaşığı krema;
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Yüz bölgesinde sıklıkla meydana gelecek olan kızarıklık stresten kaynaklanmaktadır. Stresli bir işi ya da hayatı olan kişilerin yapacak olduğu maske tarifi için ekşi krema kullanması ve üzerine iki çay kaşığı kadar saf doğal zeytinyağı koyarak karıştırması gerekmektedir. Daha sonrasında cilt üzerinde kızarıklık yüzde meydana gelmesi sonucunda ya da diğer bölgelerde oluşmasında etkili olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Yaklaşık olarak yarım saat boyunca cilt üzerinde durması gerekiyor. Bu kür aynı zamanda da cildin pürüzsüz bir şekilde görülmesini sağlayacaktır. Cilt üzerinde kuruluk oluşmasını da engelleyecek ve kızarıklığın kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Bu kürü yaptıktan ve cilt üzerinde beklettikten sonra ılık suyla ilk olarak yıkamalı ve daha sonrasında üzerine nemlendirici kremi sürmelisiniz.

Bu kürün kullanım süresi bir hafta olacaktır. Haftada bir gün belirlemeli ve cilt üzerine sürmelisiniz.

Maydanoz Maskesi

 • 10 dal maydanoz;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 bardak su.

1 bardak suyun içerisine koyacak olduğunuz 10 dal maydanoz suyun içerisine konularak 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Daha sonrasında blender aracılığı ile ezilecektir. Üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen maske yüzde kızarıklık olması durumunda cilt üzerinde meydana gelen kızarıklığın üzerine sürülecektir. 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalacaktır. Daha sonrasında maske kazınacaktır. Bol su ile nemlendirici özelliği olan bir sabun ile köpürterek yıkanmalı ve daha sonrasında kurulandıktan sonra nemlendirici krem sürülmelidir. Bu maskeyi üç günde bir cilt üzerine sürülmeli ve kür 5 defa boyunca devam edilmelidir.

Kozmetik Kil Maskesi

 • 1 yemek kaşığı kil;
 • 1 çay bardağı su.

Bunun için uygulayacak olduğunuz kil kozmetik kil adı altında yeşil ya da beyaz kil uygulanması gerekmektedir. Yüz bölgesinde meydana gelecek olan kil maskesi yapılması için 1 yemek kaşığı kil ya da 1 çay bardağı sıcak su konularak macun kıvamına getirilmelidir. Yüz bölgesinde meydana gelecek olan kızarıklığın oluşması sonucunda sürülecek olan kızarıklık geçmesi için kil maskesi sürülür. Kızarıklığın geçmesi için ince bir tabaka şeklinde kızarıklığın oluştuğu bölgeye sürülecektir. 20 dakika beklenmeli ve sonrasında bol ılık suyla yıkanmalıdır. Bu kürü haftada bir defa uygulamalı ve ardından nemlendirici özel krem sürülmelidir.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 1.5 su bardağı su.

Stres yaşamakta olan kişilerin vücutlarında birçok belirti ortaya çıkacaktır. Bunun için uygulayacağınız papatyanın sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Stresi üzerinden alacak ve bunun sonucunda da stres ortadan kalktığı zaman kişilerde ciltlerinde kızarıklık oluşmayacaktır. 1.5 su bardağı suyun içerisine koyacağınız kurutulmuş kır papatyası 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve ardından içilmelidir. Bu kürü 15 gün boyunca her gün denemelisiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle