Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Oluşan Kahverengi Lekeler İçin Maske Tarifleri

Yüzde meydana gelen kahverengi lekelerin sağlık sorunu olmasa da kötü bir görüntü oluşacağından bu lekeleri çıkarmak için uygulayacağınız doğal maske tarifleri.

Aleo Vera Maskesi

 • 10 gram aleo vera jeli.

Cilt üzerinde meydana gelecek olan kahverengi lekelerin herhangi bir sağlık sorununun olmasına neden olmasa da kişilerde estetik açısından rahatsız edici bir görüntünün oluşumuna neden olacak durum oluşmasına neden olur. Aleo vera bitkisinin yapraklarında bulunan jel sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayacak ve kahverengi lekelerin de aleo vera maskesi sayesinde hızlı bir şekilde iyileşme görülecektir. Bunun için taze yapraklarından bir tane alınarak içerisinde ki jel çıkartılmalıdır. İçerisine istemeniz sonucunda badem yağından bir miktar konulması daha da etkili olacaktır. Aleo vera jeli bir miktar alınarak kahverengi lekelerin üzerine çok ince bir tabaka şeklinde sürülmeli ve otuz dakika boyunca maske cilt üzerinde kalmalıdır. Sonrasında bol suyla yıkanması ve sonucunda kısa zaman içerisinde kahverengi lekeler hızla iyileşecektir.

Limon ve Yoğurt Maskesi

 • 1 tane orta büyüklükte limon;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt.

Güneş lekesi olarak yaşın ilerlemesi durumunda sıklıkla cilt üzerinde meydana gelecek olan lekelerin rahatsız edecek olan görüntüsü için elde edeceğiniz maskelerin biri de limon ve yoğurttan elde edecek olduğunuz maske olmaktadır. Bir kabın içerisine 1 tane limon rendelenerek üzerine süzme yoğurt konulur. Bir miktar limon suyunu da yoğurt içerisine ilave edebilirsiniz. Sonrasında süzme yoğurt ile limon rendesi karıştırılmalı ve yüzde meydana gelen ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşan lekelerin üzerine ince bir şekilde sürülerek 15 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında bir kere daha elde ettiğiniz maske üzerine sürülür ve yine 15 dakika beklendikten sonra bol suyla yıkanır.

Turp Maskesi

 • 1 yemek kaşığı kırmızı turp;
 • 2 yemek kaşığı limon.

Doğal maskeler sayesinde ciltte oluşan kahverengi lekelerin kolay bir şekilde iyileşmesi için elde edeceğiniz doğal çözümler arasında turp maskesi bulunuyor. Bunun için bir kabın içerisine kırmızı taze turp rendelenmeli ve üzerine 2 yemek kaşığı taze sıkılmış olan limon suyundan konularak karıştırılır. Bu maskeleri yapmak için turp rendesi ve limon suyu karıştırılır. Ciltte meydana gelen rahatsız görüntünün üzerine sürülecek ve 30 dakika boyunca cildin üzerinde kaldıktan sonra maskenin bol suyla yıkanması gerekiyor. Sonrasında ise kişilerin leke üzerine cilt üzerine uygun olan nemlendirici krem sürülmelidir.

Hardal Tozu Maskesi

 • 1 fincan süt;
 • 2 yemek kaşığı hardal tozu.

Süt ve hardal tozu içerisinde bulunan maddeler sayesinde ciltte meydana gelen kahverengi lekeleri özellikle alktik asit bu oluşan lekelerin hızlı bir şekilde iyileşmesinde etkili olacaktır. Bunun için elde edeceğiniz maskeyi haftada 1 defa yüz bölgesinde oluşan kahverengi lekelerin üzerine haftada bir defa uygulamalısınız. hardal tozunun ve sütün karıştırılarak elde edecek olduğunuz maskeyi sürmelisiniz. Lekelere sürdüğünüz zaman 30 dakika boyunca kalmalı ve sonrasında cilt üzerinden kazıdıktan sonra bol suyla yıkanmalıdır.

Doğal tedavi yöntemi olarak lekelerin hızlı bir şekilde açılması için bu kürü uygulamalısınız.

Karbonat Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 1 fincan limon suyu.

Yüzde meydana gelen kahverengi lekelerin hayatınız içerisinde sorun oluşturması sonucunda uygulayacak olduğunuz karbonat maskesi için 1 tatlı kaşığı karbonat bir kabın içerisine konulup macun kıvamına gelene kadar üzerine taze sıkılmış limon suyu konularak karıştırılır. Yüzdeki kahverengi lekelerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için cilt üzerine çok ince bir tabaka olarak sürülecek ve 15 dakika boyunca cilt üzerinde kalacaktır. Sonrasında bu lekelerin tedavisinde etkili olması için gün aşırı olacak şekilde bu kür cilt üzerine uygulanmalıdır.

Portakal Maskesi

 • 1 tane portakal;
 • 2 yemek kaşığı süt;
 • 1 yemek kaşığı limon.

Mevsiminde olan portakalın kabukları soyularak güneşte kurutulmalıdır. Sonrasında bu portakal kabuğu toz haline getirilmelidir. Bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar elde edilen portakal tozundan konularak üzerine 2 yemek kaşığı süt ve daha sonrasında taze sıkılmış olan limon suyundan da ilave edilerek karıştırılmalıdır. Cilt üzerinde oluşan ve insanları rahatsız edecek olan kahverengi lekelerin giderilmesi için haftada bir defa cilt üzerine sürülerek 30 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında durulanmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle