Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Bulunan Kahverengi Lekeler İçin Doğal Kürler

Yüz bölgesinde oluşan kahverengi lekelerin ortadan kaldırılması adına evde bulunan malzemeler ile uygulama yapılabilir. Bu uygulamaların aksatılmadan kullanılması önemlidir.

İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Leke Öncesi ve Kür Uygulaması Sonrası

Soğan Suyu İle Elma Sirkesi

Gereken Malzemeler

 • 2 tane küçük boyutta kuru soğan
 • Bir çay bardağının yarısı kadar elma sirkesi

Hazırlanması ve Kullanım Şekli

Soğanlar blenderden çekilir ve suyu sıkılır. Suyun içine direk olarak elma sirkesi eklenir. Elde edilen bu şifalı losyon direk olarak cilt için pamuk desteği ile uygulanır. Yarım saat boyunca bekletilir. Uygulama her 2 ile 3 günde 1 defa kullanılmalıdır. Özellikle gece yatarken kullanım yapılırsa daha etkili sonuçlar elde edilecektir. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman kısa sürede  kahverengi lekelerin renginde meydana gelen açılmalar fark edilir.

Kür 2

Gerekli Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • Soya fasulyesi

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli

2 su bardağı su tencere içine koyularak kaynatılır. Kaynama tamamlandıktan sonra fasulyeler içine aktarılır ve 30 dakika süresince kaynatılır. Fasulyeler kaynama esnasında kahverengi ve kırmızı renk bırakır. Ardından bu su bir su bardağı içine alınarak pamuk yardımı ile lekelerin üzerine sürülür. Kuruduktan sonra pamuk yardımı ile tekrardan sürülür ve yine kuruması beklenir. Bu uygulama 4 defa arka arkaya tekrarlanır. Düzenli ve aksatılmadan yapıldığında bu kür cilt için etkili ve faydalı olarak çalışır. Aksi takdirde soruna kesinlikle çözüm sağlanmaz.

 Kür 3

Kahverengi cilt lekelerini ortadan kaldırmak patates suyu kullanımı da tavsiye edilen maskeler içinde yer alır. Patates suyunun ağartma özellikleri bulunmaktadır. Özellikle yaştan kaynaklı lekelerin yok edilmesi konusunda fayda sağlar.

Gerekli Malzemeler

 • 1 adet patates
 • 1 ç.kaşığı limonun suyu
 • 1 ç.kaşığı doğal bal

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli

Patatesler iyice yıkanır ve soyulur. Ardından rendelenen patateslerin suyu sıkılır. Bu suyun içerisine limon suyu ve doğal bal eklemesi de yapılır. Hazırlanan karışım kahverengi lekeler ile yaşlılıktan kaynaklı oluşan lekelere 20 dakika süresince pamuk ile uygulanır. Sonra ılık su desteği ile durulanan cilde nemlendirici sürülmesi gerekmektedir.

Doğal Uygulama Çeşitleri

Hint Yağı

Hint yağı, ciltte yarattığı iyileştirici özellikleriyle bilinir ve kahverengi lekelerinin tedavisinde etkilidir.

 • Biraz kasık yağı doğrudan lekelerin üzerine uygulamak gerekmektedir. Yağ emilene kadar bir iki dakika boyunca cilde masaj yapılır. Bunu bir kez sabah ve akşam bir kez yapmak faydalıdır. Yaklaşık olarak 30 gün boyunca düzenli şekilde kullanıldığında iyileşme görmeye başlanacaktır.
 • Leke sorunu olan kişilerin cilt
 • Kuru bir yapıya sahipse Hint yağının içine badem, zeytin ve Hindistan cevizi yağı eklemesi yapılarak uygulama yapılmalıdır.
 • Karışım her güm düzenli şekilde masajla uygulanır.

Aloe Vera

Aloe vera genelde yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kahverengi lekelerde dâhil olmak üzere tüm sorunlarda ve cilt rahatsızlıklarında tedavi için kullanılır.

 • Sadece ama sadece etki altında kalan alanlara taze bir aloe vera jeli (Aloe vera jeli direk olarak bitkinin yapraklarından çıkartılmalıdır.) sürülür.  Aloe vera çok nazik bir jel olduğundan dolayı su yardımı ile çıkartılmasına kesinlikle gerek yoktur. Yalnız yüzünde var olan yapışkanlık hissinden kaynaklı rahatsız olan kişiler su ile durulama yapabilir.
 • Bir aloe vera bitkisi bulma şansı olmayan kişiler taze aloe vera suyu satın alabilir. Özellikle bitkiden temin edilecek olan jel daha etkilidir.

Sandal ağacı

Sandal ağacının etkili yaşlanma karşıtı özellikler içerir. Eski dönemlerden bu yana kadar da kullanılmaktadır. Sık şekilde yaşlılık lekeleri sorunun görünümünü azaltmak adına kullanılmaktadır.

 • Saf sandal ağacı esansiyel yağının bir damlası direk olarak yüze masaj yapılarak uygulanmalıdır.
 • Alternatif olarak sandal ağacı tozundan bir tutam, gliserin, gül suyu ve limon suyu bir kabın içinde karıştırılır. Bu karışımdan bir macun elde edilmelidir. Bu macunu direk olarak lekelere uygulama yapılır. 20 dakika boyunca yıkamadan bekletilir ve sonra yıkanır.

Ev ilaçları kullanımında dikkat edilecek olan noktalar bulunur. Bunlar;

 • Evde yapılan doğal ilaçların kullanımında sabır çok önemlidir. Kahverengi lekeler bir ya da iki haftada ortadan kalkmaz. Bu yüzden pozitif sonuçların farkına varmak için birkaç hafta boyunca hazırlanan karışımları düzenli şekilde kullanmak gerekir.
 • Yaştan kaynaklı lekelerin ve güneş lekelerinin artmaması için özellikle yaz aylarında koruma sağlamak adına güneş kremi kullanılmalıdır. En az 15 faktör içeriğe sahip bir krem bu konuda cilde destek sağlar.
 • Cildin rengini kontrol altına almanın veya azaltmanın başka bir yönü de cildi güneşe ve güneş koruyucu kullanımına maruz bırakmak konusunda dikkatli olmaktır.
 • Her uygulama düzenli şekilde uygulandığı zaman tedavi konusunda başarı elde edilir. Aksi durumlarda etkili ve başarılı şekilde sonuçlar elde etmek mümkün değildir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle