Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekeleri İçin Aloe Vera Jelinin Faydaları ve Maskeler

Aloe vera jeli insanların cildinde bulunan lekeleri ortadan kaldırmak adına eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Bu jel ile yapılan uygulamalarda düzenli kullanım şarttır.

Cilt Lekeleri ve Aloe Vera

İnanılmaz faydalara sahip olan aloe vera bitkisi eski çağlardan bu yana kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Sindirimi kolaylaştırmak, yararlı besinler sağlamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudu beslemekle kalmaz, aynı zamanda yüzün, cildin, saçınızın ve daha fazlasının sağlığı ile güzelliğini geliştirmek için topikal olarak kullanılabilir. Cilt lekeleri üzerinde bulunan faydaları arasında;

Yaşlanma İle Mücadele

C vitamini ve beta karoten açısından zengin olduğu için aloe vera bazı yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilir. Anti-enflamatuar, antimikrobiyal özellikleri ve lekeleri hafifletme yeteneği de yüzün yıllarca genç kalmasına olanak sağlar.

Akne ve Enfeksiyon

Akneli cilde sahip olan kişilerde cilt lekeleri fazlasıyla meydana gelir. Bunun içinde aloe vera akneleri tedavi etmek için nazik bir temizleyici ve antimikrobiyal özellikleri ile cilde destek sağlar. Antibakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri, cildi bakteri ile diğer patojenlerden korur. Enfeksiyon ve inflamasyona yol açan sorunları ortadan kaldırır. inflamasyonu ve kızarıklığı azaltırken yeni hücrelerin büyümesini uyaran maddeler ve polisakkaritler içerir. Jel bir büzücü olarak, aşırı sebum, kir ve mikropları dışarıda tutmaya yardımcı olan gözenek boyutunu azaltır. Aloe aynı zamanda sedef ve egzama tedavisinde de kullanılır.

Leke Aydınlatmak

Cilt hücresi reprodüksiyonunu hızlandırma, iltihaplanma ve kızarıklığı azaltma yetenekleri nedeniyle, aloe vera akne izleri ve çatlakları için mükemmel bir doğal tedavidir. Limon suyu ile birlikte kullanıldığı zaman aynı zamanda yaşlılık lekeleri ve çiller hafifletmeye yardımcı olabilir.

Güneş Yanığını Yatıştırın

Anti-inflamatuar ve serinletici özellikleri sayesinde jel güneş yanığı cildi için mükemmel bir çözümdür. Nemi tutmaya yardımcı olan cilde koruyucu bir tabaka sağlar. Aloe ayrıca antioksidanlar ve mineraller açısından da zengindir. Bu sayede ciltteki lekelerin iyileşmesi hızlanır. Yapılan bir çalışmada aloe vera jelin 48 saatlik bir süre boyunca uygulandığı zaman % 1 hidrokortizondan daha fazla anti-inflamatuar etki gösterdiği bulunmuştur. Araştırmalar jelin UV’ye bağlı cilt kızarıklığı gibi iltihaplı cilt durumlarının topikal tedavisinde yararlı olabileceği sonucunu ortaya çıkartmıştır.

Nemlendirme

Yüzde yağlı bir film bırakmayan bir nemlendirici kullanmak adına aloe vera tercih edilmelidir. Gözenekleri tıkanmadan cildi yumuşatır. Aloe vera jeli hem cildi nemlendirecek  hem de ciltteki küçük sorunları iyileştirecektir. Yapılan araştırmalar  bu bitkinin ekstresini  cildin hidrasyonunu iyileştirmek için etkili bir doğal madde olduğunu ve kozmetik formülasyonlarında, kuru ciltler için bir tedavi olarak yararlı bir madde olduğunu göstermiştir.

Yara İyileşmesini Hızlandırma

Aloe en yaygın olarak kesikler, yanıklar ve diğer yaralar için topikal bir tedavi olarak kullanılır. Bitki birinci veya ikinci derece yanık iyileştirici süresini azaltabilir

Cilt Lekeleri İçin Maskeler

Besleyici Krem

Her zaman geceleri besleyici bir kremin cildin harika ve mükemmel olması adına gereklidir. Aşağıda bulunan ve hazırlanan krem cildin lekelerinin azalması adına kullanılır ve 1 hafta raf ömrü vardır.

Malzemeler

 • 50 gr balmumu
 • 20 ml zeytinyağı
 • 2 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 2 çay kaşığı sardunya esansiyel yağı

Uygulama

Bir tencere içinde balmumu eritilir. Jel ve zeytinyağı aktarılarak iyice karıştırılır. Ocak üzerinden alınan karışım soğuması için kenarda bekletilir. Uçucu yağ eklenir ve yarı katı bir hal aldığında, steril cam kavanoz içine dökülerek buzdolabında saklanır. Bu krem bir haftaya kadar güvenle saklanabilir. Bunun daha genç ve destekleyici görünen bir cilt için gece gündüz kullanılmasını gerekmektedir.

Maske 2

Yaralı olan bu jel yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve cildin genç kalmasına olanak sağlar. Çizgiler, kırışıklıklar, lekeler ve donuk görünümlü bir cilde sahip olanlar aşağıda bulunan maskeyi kullanmalıdır.

Malzemeler

 • 1 yumurta beyazı
 • 3 yemek kaşığı jel
 • 2 yemek kaşığı kil
 • 2 yemek kaşığı badem ezmesi
 • 1 çay kaşığı doğal krem

Tüm malzemeleri iyice karıştırılır. Temiz bir cilt üzerinde uygulanmalıdır. Tamamen kurumasını beklendikten sonra cilt soğuk su ile yıkanır.

Maske 3

Ciltte lekeler varsa, donuk ve renksiz görünüyorsa jel lekeleri azaltmak için mükemmel bir maddedir.

Malzemeler

 • 1 gram  jel
 • 2 yemek kaşığı papaya
 • 1 çay kaşığı yağlı krem

Tüm malzemeler cam bir kabın içerisinde karıştırılır.10 dakika boyunca cilde masaj yaparak uygulanır. Düzenli kullanımda cilt tonunun dışarı çıkmaya başladığını ve cildin daha parlak göründüğü fark edilir. Düzenli kullanım yapılmazsa kesinlikle fayda sağlamaz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle