Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Kızarıklık Sorunlarına Uygulanacak Kesin Çözümler

Yüzde meydana gelen kızarıklık sorunları ile kesin olarak başa çıkmak isteyen kişiler bitkisel ürünler ile uygulama yapabilir. Sorunların tedavisi için oldukça faydalıdırlar.

Yüz Kızarıklık Giderici Çözümler

Yüz kızarıkları, yüzde yanma ve batma hissi insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu durum insanları psikolojik açıdan da fazlasıyla etki altına alır. Bu durumdan kurtulmak için ve yüz kızarıklığı nedeni ne olursa olsun aşağıdaki uygulamalar ile sorunlara etkili çözüm sağlamak mümkündür.

Salatalık Maskeleri

Salatalığın yüz kızarıklığı üzerindeki etkileri bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen, yüzlerce yıldır doğal bir ev ilacı olarak kullanılmaktadır. Bu konudaki ilk kayıtlar botanikçi ve hekim Nicholas Culpeper’ın yüzdeki kırmızıyı temizlemedeki faydalarından bahsettiği 1649 yılına dayanır. En iyi sonucu almak için;

  • Bir salatalık rendelenir ve püre haline getirilerek 10 dakika boyunca cilde uygulanır.
  • Bunun dışında buzdolabında soğutulan salatalık dilimleri gün içinde birkaç kez yüze uygulanır. Cildin nem dengesinin sağlanması adına oldukça faydalı bir çözümdür.

Anti- Kızarıklık Diyeti

Kızarıklık önleyici diyetin en önemli tarafı sistemik inflamasyonu azaltmaktır. Birinci adım, bir anti-inflamatuar diyetin genel kurallarını takip etmektir. Ayrıca vücuttan iç ısısını temizlemek için çalışmakta önemlidir. Alkol, baharatlı yiyecekler ve sıcak olan içeceklerin tüketiminden kaçınmak gerekir. Balık yağı takviyeleri ve probiyotiklerin kullanımı bu konuda yardımcı olabilir. Elma, kereviz, Hindistan cevizi, salatalık, kavun, şeftali, papaya ve ıspanak gibi serinletici gıdalar da beslenme programına dâhil edilmelidir.

Kolloidal Yulaf Ezmesi

Kaşıntı ve kızarıklık için popüler bir ilaç olan kolloidal yulaf ezmesi, her tür yüz kızarıklığına faydalı olabilecek doğal bir ilaçtır. Bazen en iyi tedaviler en basit olanlardır. Koloidal yulaf ezmesi, toz haline getirilmiş yulaftan başka bir şey değildir. Cilt üzerinde nemlendirici bir etki yaratır aynı zamanda yağı emer ve akne için faydalı olur. Yapılan bazı çalışmalarda koloidal yulaf unu nemlendirici, yatıştırıcı, koruyucu ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu göstermektedir. Tahriş etme olma olasılığı düşüktür ve alerji şansı da çok düşüktür. Kullanmak için;

Avuç içine % 100 saf koloidal yulaf ezmesi bir çay kaşığı dökülür ve bir maske yapmak için yeterli su ile karıştırılır. Bu maske bekletilmeden yüz bölgesine uygulanarak 10 dakika kurumaya bırakılır. Ardından ılık su yardımı ile durulanır Oldukça ucuz olan bitkisel tedavi kuruluk, tahriş, kızarıklık ve yanma hissi giderici etkiler göstermektedir. Haftada 4 kez uygulanması gerekir.

Bal

Antioksidanlar açısından oldukça zengin olan bal güçlü bir anti-enflamatuardır. Bu anti bakteriyel etkileri ile çalışır ve aknenin çıkmasına neden olan bakterilere karşıda savaş açar.  Ayrıca cildi nemlendirirken kızarıklığı ortadan kaldırarak rosacea ve seboreik dermatite de fazlasıyla yarar sağlar. Topikal kullanım için;

Balın doğal olanlarından tercih edilmesine özen göstermek gerekir. Doğal olmayan bal cilde fayda sağlamaz düşünülenin aksine ciltte tahriş yaratır. Bal direk olarak yüze maske şeklinde kullanılarak 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık su yardımı ile temizlenmelidir. Kesin tedaviler içinde en etkili uygulamalar arasındadır.

Soğuk Sıkıştırma

Soğuk kompres uygulaması kesin tedavi çözümleri arasında bulunur. Yanma, kuruluk, kızarıklık ve tahriş tedavisi konusunda çözüm sunmaktadır. Aslında genelde kafadaki çarpmalar veya darbeden kaynaklanan morluklar gibi yaralanmalarda ilk yardım prosedürü olarak kullanılır. Ayrıca yüzün serinlemesi ve cildin soğumasına yardımcı olduğu için yüz kızarması için de çalışır.

Bitkisel Tedaviler

Bitkisel tedaviler arasında aloe vera jeli tedavi amaçlı oldukça sık şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan biri aloe vera’nın cilt problemlerini tedavi etme ve iltihabı azaltma kabiliyetidir. Almanya’daki bilim adamları, aloe vera jelin UV ile indüklenen eritem üstündeki anti- inflamatuar etkilerini araştırmalar sonucunda bulmuşlardır. Ciltte kızarıklık veya kızarıklıklarla meydana gelen döküntüler konusunda aloe vera jeli oldukça etkilidir. Yapılan çalışma bulgularına göre, yüzde 97’lik bir aloe vera çözeltisinin, 48 saat sonra cilt kızarıklığını azalttığı yönünde olumlu faydalar gözlemlenmiştir. Aloe vera sadece yüz kızarması için değil aynı zamanda diğer birçok cilt hastalığı için de güçlü bir doğal tedavi ilacıdır. Bu uygulama için ihtiyaç olan;

  • 1 aloe vera yaprağı

Uygulama Talimatları

  • Yüz ılık suyla yardımı ile iyice yıkanır.
  • Aloe vera yaprağı dilimlenir ve içinde bulunan jel sıkılır.
  • Yüze oldukça ince bir tabaka şeklinde sürülür.
  • Soğuk su yardımı ile durulama yapmadan önce kurumasını beklemek gerekir.
  • İki ay boyunca günde iki kez uygulamanın tekrarlanması gerekir.
  • İlk ay içinde ciltte bulunan tüm sorunlar kısa sürede iyileşmeye başlar.
  • Sonraki aylarda haftada iki kez uygulanması cilt sağlığı için yeterli olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle