Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Su Çiçeğinden Oluşan Lekelere Bitkisel Çözümler

Su çiceğinden dolayı oluşacağk olan lekelerden kurtulmak için evde birçok bitkisel uygulama kullanılabilir. Bu uygulamalar lekeler oluşmadan da önüne geçer.

Su çiçeği ve Lekeler

Su çiçeği lekeleri genellikle vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce yüz, sırt ve göğüste gelişir. Döküntü, nihayet kuruyan sıvı ile dolu kaşıntılı kabarcıklara dönüşen kabarık kırmızı lekeler olarak başlar. Bu durumun diğer belirtileri ateş, halsizlik, baş ağrısı ve iştah kaybını içermektedir. Su çiçeği çoğu zaman 5 ila10 gün süren ve evde görülebilen hafif bir enfeksiyon olarak kendini gösterir. Bunun yanı sıra yetişkinler, hamile kadınlar, dört haftanın altındaki bebekler ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler (örneğin kemoterapiye maruz kalan veya HIV’den etkilenenler), bu hastalığın şiddetli bir aşamaya geçme riski taşır. Su çiçeği hastalığına yakalanan kişilerin tıbbi yardım alması gerekir. Evde ise su çiçeğinden kaynaklı oluşan lekelerden kurtulmak için yapılacak olan uygulamalar içinde;

Gün Boyunca Sıvıların Çok İçilmesi

Çok fazla sıvı alınması sayesinde susuz kalınmaz. Susuz kalmak lekelerin çoğalmasına neden olur. Ağızda su çiçeği lekelerini tahriş edebilecek sert, tuzlu veya baharatlı yiyeceklerden sakınmak gerekir. Bu tarz yiyecekler tüketildiğinde su tüketimin arttırılması önemlidir. Yumuşak yiyecekler (örneğin, soğuyan çorba) daha iyidir.

Geceleri Eldiven Ve Çorap Giyinmek

Su çiçeği neden olduğu döküntü gerçekten kaşıntılı olabilir ama kaşınması enfeksiyona yol açar. Kaşıntıdan kaynaklı da lekeler meydana gelebilmektedir.  Bu yüzden bu kaşıntıya direnmek önemlidir. Bir blisterin patlama olasılığını azaltmak için tırnaklarınızı temiz tutmak gerekir. Ayrıca geceleri uyurken çizmemek için eldiven ya da çorap giyilmelidir. Pamuk gibi rahat bir kumaşta pürüzsüz, gevşek kıyafetler giymek de yararlı olabilir.

Neem Denemek

Neem yaprakları antiviral özellikleri ile bilinmektedir ve varicella zoster virüsü ile savaşabilirler. Neem yapraklarını sıcak suda kaynatmak bu konuda hastaya destek sağlayacaktır. Hazırlanan karışım sayesinde bir çay elde edilir. Bu çay sayesinde kaşıntıyı hafifletmek, lekelerden kurtulmak ve cildin yatıştırmak mümkün hale gelir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi özellikle lekelerden kurtulmak ve kaşıntıların önüne geçmek için kullanılmaktadır. İnce öğütülmüş yulaf, cildi kaplayan ve su ile karıştığında rahatlatan bir yapışkan kütle haline gelir. Bu yüzden banyo suyuna az miktarda yulaf eklenir ve kabartmak adına ıslanır. Bu suyun içinde en az 10 dakika beklemek leke oluşumunun kısa sürede önüne geçer. Uygulamanın her gün tekrarlanması gerekir.

Bal

Su çiçeği ile uğraşmak için bir başka çözümde mutfakta bulunan baldır. Yapılan araştırmaya göre bal varicella zoster virüsü ile mücadele konusunda etkilidir. Biraz bal sorunlu olan alanlara yayılır. Virüsle başa çıkmanın yanında lekelerin oluşmasının önüne geçer ve cildi de yumuşatır. Bal ile yapılan uygulamalar kısa sürede sonuç verir.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu da kaşıntılı deriyi rahatlatmak ve kaşınmadan kaynaklı leke oluşumunun önüne için yaygın olarak kullanılır. Bir bardak suyun içine biraz kabartma tozu eklenir ve tahriş olmuş cilde sürülür. Banyo suyunun içine biraz kabartma tozu ilave etmek de yararlı olur. Her gün uygulanması gerekir.

Farklı Bitkisel Uygulamalar

Papatya Banyosu

Papatya, anti-enflamatuar özellikleri ile bilinir ve kaşıntılı derilerin giderilmesi konusunda etkili olabilir. Banyo suyuna su içinde kaynatılan papatyaların suyu eklenebilir. Yahut sıcak banyo suyunun içine papatya çiçekleri atılarak biraz bekletilebilir. Ardından en az 10 dakika boyunca bu suyun içinde sorun yaşayan kişi beklemelidir. Uygulama her gün düzenli şekilde tekrarlanır.

Homeopatik İlaçlar

Su çiçeği ile başa çıkmaya yardımcı olacak homeopatik ilaçlar da bulunur. .omeopati, kaşıntıyı hafifletmek, kaşıntıdan meydana gelecek olan lekeleri yok etme ve iyileşmeyi desteklemek için sıvı formda su çiçeğinin üzerine uygulanır. Homeopatik ilaçları uzman doktorlar, aynı zamanda, kaşıntılı porozlarla başa çıkmak için  sülfür gibi ilaçlar da reçete edebilir.

Kişniş

Bitkisel ve geleneksel olan ilaçlardan bir tanesi de şifa sürecini hızlandırmaya yardımcı olabileceğinden kişniştir. Kişniş, yararlı organik bileşiklerin bol olduğu oldukça güçlü bir bitkidir. Kişniş ile yapılan havuç çorbası, çoğu ülkede standart bir su çiçeğine çare olarak görülür.

Epsom Tuzu

Espom tuzu cilt sorunlarında sık şekilde kullanılan bir uygulamadır. Su ile doldurulan küvet içine biraz atılır ve erimesi için beklenir.  İyileşme sürecini hızlandırmak için hastanın en az 20 ile 30 dakika kadar küvetin içinde kalması gerekir. Küvet içinde çıkan hasta kurulma konusunda da leke kalmaması adına dikkatli olmalıdır. Yumuşak ve pamuklu bir havlu ile çok bastırmadan vücut kurulanır. Epsom tuzu ciltte kurur, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle