Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kahverengi Doğum Lekeleri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Kahverengi doğum lekeleri için uygulanacak olan tedavi lazer uygulaması ise uzman ve konusunda tecrübeli kişiler tarafından yapılır. Ayrıca bitkisel uygulamalar da kullanılabilir.

Kahverengi Doğum Lekesi Doğal Tedavi

Evde kullanılacak olan karışımlar kahverengi doğum lekesi konusunda insanlara fazlasıyla fayda sağlar. Bu yağlardan kurtulmak adına karışımların düzenli şekilde uygulanması gerekir. Düzenli şekilde yapılacak olan uygulamalar sayesinde lekelerde azalmalarda sağlanır. Ancak küçük doğum lekeleri üzerinde soluk renk olanlarda ev ilaçlarının etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kullanılacak olan ev ilaçları içinde;

Zeytin Yağı

Cilt nem düzeyini doğal olarak iyileştirir ve ayrıca cilt hücrelerinin restorasyonuna yardımcı olur. Zeytinyağı kahverengi leke tedavisi konusunda doğum lekelerinin renginin azalmasını sağlar. Sızma zeytinyağına bir pamuk parçası batırılır ve etkilenen alanda dairesel hareketlerle yaklaşık 10 dakika boyunca uygulama yapılır. Ardından bölgeyi ılık su ile durulama yapmak gerekmektedir. Bunu birkaç ay, günde yaklaşık beş kez yapmak faydalı şekilde sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Limon Suyu

Doğal bir ağartma maddeleri içinde limon suyu yer alır. Doğum lekelerinin renginin hafiflemesini sağlar. Limon suyuna bir pamuk topu batırılır ve daha sonra yaklaşık olarak 10 dakika boyunca dairesel hareketleri kullanarak kahverengi doğum lekelerini ovalanır. Ardından ıslanan bu alanın kuruması beklenmelidir. Kurumadan sonra 10 dakika daha bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Kahverengi lekelerin tedavisi için istenen sonuçları almak adına 2 ay kadar uygulama yapılmalıdır. Uygulamayı günde üç kez tekrarlamak faydalı olacaktır. Düzenli ve aksatılmadan yapılacak olan kullanımlarda kısa sürede içinde etki gözlemlenmeye başlanır.

Domates Suyu

Domatesler cilt beyazlatma özellikleri bulunan ürünlerdir. Ayrıca cilt hücrelerini pul pul dökebilir. Koyu renkli pigmentli lekelerden kurtulmak için oldukça faydalı olan bu uygulamada düzenli kullanım şarttır. 45 saniye boyunca mikrodalgada bir adet domates suyunu kolay çıkartmak adına ısıtılır. Ardından suyu sıkılan domatesin içine temiz kullanılmamış bir pamuk parçası batırılır. Ardından dairesel hareketlerin yardımı ile bölgeyi ovalamak gerekir. Ovalama işlemi bittikten sonra bölge soğuk su yardımı ile durulanır. Domates suyu uygulaması yaklaşık olarak bir ay boyunca günde iki kez tekrarlandığı zaman etkili sonuçlar elde edilir.

Vitaminler ve Mineraller

Selenyum ve E vitamini takviyeleri genelde taze cilt hücrelerinin üretimini teşvik eder ancak yüksek oranda toksik olabilme riski de vardır. Herhangi bir takviye alımı yapmadan önce kişilerin bu konuda uzman doktora başvurması gerekir. Taze sebzeler ve meyveler de bu vitamin ve mineraller takviye edilebilir. Günlük beslenme içine alınması oldukça önemli bir detaydır. Düzenli şekilde tüketildiğinde kısa sürede fayda sağlayacaktır. Düzenli tüketim sağlanmazsa etkili bir sonuç beklememek gerekir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisindeki asıl amaç rengin solması kolay hale getirmektir. Bazı kişilerde tamamen gerilemeler meydana gelmez. Hatta esmer cilde sahip olan kişilerde lazer uygulamasının tecrübeli ellerde yapılması gerekir. Lazer tedavisinde genellikle bir gecelik hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmaz. Tedavi için kurtarma yöntemi dinlenme olacaktır. Lazer tedavileri kesinlikle bir yara izi bırakmaz. Bu uygulama insanlar arasında oldukça popüler doğum lekesi çıkarma prosedürü haline gelmiştir.

Uygulama yapacak olan operatör hedef alana bir ışık demeti odakla. Yoğun pigmentli hücreler daha sonra ısınır ve patlar. Bu özel yöntem ayriyeten mollerden yani benlerden kurtulmak için etkili bir şekilde kullanılır. Hücrelerin yıkımı doğal bir iyileşme sürecini tetikler. Yeni normal hücreler zaten tahrip olmuş karanlık cilt hücrelerini değişir. Tipine, şekline ve doğum lekesinin büyüklüğüne bağlı olarak, tedavi 10 dakika ile 3 saat arasında herhangi bir aralıkta olabilmektedir. Daha hafif vakalarda, iyileşme süreci prosedürden birkaç saat sonra sona erebilir. Ancak daha büyük doğum lekeleri var olan kişilerde, iyileşme süresi birkaç gün boyunca sürebilir. Tedavi uygulamasından iki hafta sonra doğum lekesi koyulaşmaya başlar ve sonunda ortadan kaybolur. Bazı kişilerde doğum lekeleri genelde cildin daha derinindedir. Sonuç olarak lazer tedavisinden sonra morarma yaşanma ihtimali yüksektir. Çoğu zaman normalde sadece 1 hafta içinde yok olurlar. Hedeflenmiş olan alan lazer kullanılarak tedavi edildiği zaman hafif bir karıncalanma hissi hissetmekte oldukça normaldir. Derin doğum lekelerinin tedavi sürecinde bir yara ya da kanamaya meydana gelmesi olası bir durumdur. Bu sorunlarda korkmamak gerekir kısa süre içinde yara iyileşme gösterir. Lazer tedavisi uygulamasında oluşabilecek olan diğer nadir komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve uzayan ağrılar bulunur. Meydana gelen semptomlar dört günden fazla sürdüğü zaman kişinin uzman doktora başvurması gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle