Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Lekelerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yüz lekeleri cilt hücreleri olan pigmentlerin toplanması sonucunda meydana gelecektir. Cilt lekelerinde en çok yaşlanma, gebelik ve güneş ışınları sonucunda oluşması görülmektedir.

Yüz Lekesi

Yüz Lekesi

Derinin renginin melanin pigmenti ile alakalı olduğu bilinmektedir. Melanin pigment sayısının beyaz tenli ya da sarı ten rengine sahip olan insanlarda daha fazla olması ile bilinmektedir. Açık cilt tonuna sahip olan kişilerde güneşin UV ışınları sonucunda melanosit pigmentlerinde artış olmasına neden olacak durumlar karşı karşıya gelecektir. Cilt üzerinde bazı bölgelerde bunun sonucunda renk koyulaşmasının olmasına neden olacak durumlar meydana gelecektir. Çoğunlukla açık ten rengine sahip olan kişilerde yüz bölgeleri daha çoğunlukta güneş ışınlarına maruz kalacaktır. Bunun sonucunda da yüz bölgesinde bazı bölgelerinde pigment sayısında artma meydana gelmesi ile birlikte cilt tonunun renk değişikliğinin olması görülecektir.

Cilt üzerinde pigmentlerin artması ile birlikte çoğunlukla kahverengi renk tonuna ya da mor renk tonunda lekelerin oluşmasına neden olacaktır. Melanin toplanması ile birlikte lekelerde artma olacaktır. Görülecek cilt lekelerinin koyulaşması ile birlikte siyah renkte olması görülmektedir.

Yüz Lekesi Nedenleri

İnsanların derisinin rengini gözle görülmeyecek olan melansoitler vermektedir. Melanin pigment adı verilen bu hücreler kişilerin açık renk tonunda ya da koyu renk tonunda olmaları ile alakalı olmaktadır. İnsanlar güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaları ile birlikte ten renginde koyulaşma görülmektedir. Bronz bir tene güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması sonucunda insanlarda ortaya çıkacaktır. Melanositlerin yoğunlaşması ve bir bölgede toplanması ile birlikte cilt üzerinde güneş ışınlarına bağlı olarak renk tonunda değişikliklerin olmasına neden olacaktır. Bu pigmentler cilt üzerinde ne kadar toplanırsa cilt tonu da o kadar koyulaşır. Cilt lekelerinin oluşmasına neden olacak durumlar şunlardır:

 • Doğumsal nedenler;
 • Ergenlikte hormon artışı;
 • Yaşlanma;
 • Güneş nedenleri;
 • Sivilce;
 • Stresten;
 • Kullanılan kimyasal ilaçlar;
 • Zararlı kozmetik ürünleri.

Güneş ışınlarının cilt üzerinde etkisi çok fazla olmaktadır. Doğumsal olarak cilt üzerinde meydana gelen lekelerin sıklıkla çiller olarak adlandırılmaktadır. Çiller oluşması durumunda melanin koyulaşması sonucunda meydana gelecek durumlar oluşacaktır. Ciltte meydana gelecek olan çillerin kahverengi ten renginde oluşması geniş yamalar içerisinde ortaya çıkacak durumlar oluşmasına neden olur. Özellikle de kişilerde ciltlerinde çil olması durumunda güneş ışınlarına maruz kalmaları sonucunda bu lekelerin artması görülmektedir. Bebeklerin ciltlerinde doğumsal olarak gelişebilir.

Kişilerde lentijinler oluşmasına da neden olacak durum meydana gelebilir. Bunun sebebi arasında kişilerde doğuştan oluşmasına neden olacak bir durum olabilir.

Kloasma bayanlarda meydana gelecek olan bir cilt lekelenmesi olacaktır. Bu gebelik lekeleri olarak da isimlendirilmektedir. Hormon dengesizliği sonucunda bayanlarda kahverengi renkte ya da siyah renk tonunda lekeler görülmektedir.

Lökoderma adı verilen ve cilt üzerinde beyaz ve soluk renkte lekelerin oluşmasına neden olacak lökoderma isimli cilt lekeleri meydana gelecektir. Melanositlerin cilt bölgesinde yok olması ile görülmektedir.

Yüz Lekesi Tedavisi

Cildin pigmentleri sonucunda meydana gelecek olan lekelerin tedavisinde etkili olacak kremler bulunduğu gibi evde yapılacak olan doğal maske tarifleri ile de cilt lekelerinin azaltılması ve önlenmesi mümkün olacaktır. İlk olarak kişilerde meydana gelen rahatsız edici görüntünün ortadan kaldırılması için kesin tedavisi için cilt lekelerine sebebi araştırılması gerekmektedir. Siyah ya da mor renk tonunda oluşan cilt lekelerinin son zamanlarda lazer tedavisi ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır. Cilt lekesi olanlar için kesin tedavi ayrıca şunlar olmaktadır:

 • Güneş koruyucu kremler;
 • Leke giderici kremler;
 • Kimyasal peeling;
 • Leke mezoterapisi;
 • Enzim peeling;
 • PRP tedavisi;
 • Spesifik dalga sistemleri.

Cilt lekelerinden kurtulmanın yolları arasında günümüzde kullanılmakta olan kimyasal peeling ya da enzim peeling mutlaka cildiye uzmanı kontrolünde gerçekleşmektedir.

Tedavisi kesin olanlar doktor kontrolü sonucunda kişilerde cilt üzerinde lekelerin soyulması ile mümkün olmaktadır.

Kullanılacak olan cilt üzerinde lekelerin temizlemesi için cilt lekelerinden kurtulmanın yolu olarak son zamanlarda siyah ya da mor lekelerin kesin olarak çıkarması için doktor tarafından ilk olarak hastanın muayenesi yapılması gerekmektedir. Bunun sonucunda hastanın lekelerinin kesin olarak çıkması için tedaviye başlanmalıdır.

Mezoterapi

İstenmeyen ve rahatsız edici cilt lekelerinin görünümünü azaltmak için son yıllarda kullanılmakta olan cilt lekeleri tedavisinde etkili olan mezoterapi yöntemi ile kesin tedavisi mümkün olmaktadır. Cilde yararlı olan vitamin ve minerallerin çok ince bir uca sahip olan iğneler ile cilt altına enjekte edilecektir.

Peeling

Kimyasal peeling her zaman için doktor kontrolünde uygulanması gereken ve deri üzerine sürülmesi sonucunda lekelerin kesin olarak çıkmasını sağlayacak bir tedavi yöntemi olmaktadır. Doktor kontrolünde yapılmaması durumunda ciddi cilt sorunlarına neden olacaktır. Cilt üzerine kimyasal peeling sürülecek ve birkaç dakika bekledikten sonra yıkanacaktır. Sonrasında deri soyulması meydana gelir ve deri eski cilt tonuna kavuşur.

Mezolift

Cilt üzerine uygulanacak olan mezolift sayesinde hyalüronik asit sürülmesi ve mineraller sayesinde cilt pigmentlerinin sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Cilt hücrelerinin hızla yayılmasını önleyerek cilt tonunun açılmasında etkili olur.

Ayrıca cilt lekelerini geçirmek için hastaların sigara dumanına ciltlerinin maruz kalmamasını sağlaması, güneş ışıklarından etkilenmemek için güneş kremi kullanarak güneşe çıkmaları gerekmektedir. Bunların dışında karbonat maskesi ya da yoğurt maskesi evinizde yaparak cilt lekelerinde iyileşme sağlamakta mümkün olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle