Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Vücutta Bulunan Beyaz Lekeler Neden Meydana Gelir?

İnsan vücudunda oluşan beyaz lekelerin birçok nednei bulunur. Bu nednein belirlenmesi ve buna göre tedavi edilmesi için mutlaka dermatoloğa başvurmak gerekir.

Vücutta Beyaz Lekeler

Deride beyaz lekeler (hipopigmentasyon olarak da adlandırılır), bazen otoimmün bir rahatsızlığın belirtileri olmasına rağmen, esas olarak mantar kökenlidir. Genelde evde kolayca tedavi edilebilir ama nedenlerini ve doğru tedaviyi belirlemek için önce bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Beyaz lekelerin bu koşullardan herhangi biri tarafından meydana gelebileceğini veya kesinlikle bunların hiçbirinin neden olabileceğini unutmamak gerekir.

Halo Nevus

Bazen vitiligodan muzdarip kişilerde görülen bir halo nevus, çok açık veya beyaz deri ile çevrili pembe veya kahverengi tonlu bir sorundur. Herhangi bir anormalliği veya malign melanomu ekarte etmek için yıllık cilt muayenesi önerilmesine rağmen özel bir tedavi gerekli değildir.

Hipopigmentasyon

Bir eksikliği veya pigment kaybıdır. Örneğin;  vitiligo, anemi veya tuberoskleroz gibi altta yatan herhangi bir sayıda neden olabilir hipopigmentasyon olarak bilinir.

Liken Skleroz

Bu durum tipik olarak vulva, penis veya anüsü etkiler. Ciltte incelmiş ve beyaz lekeler içeren belirtilerle kendini gösterir. Yamalar lokalize olabilir veya plaklar daha geniş bir alana yayılabilir.

Morfea

Cildin sertleşmesi ve kalınlaşması olan morfin semptomlarını direkt olarak kendini belli eder. Bu cilt rahatsızlığı ciltte genelde gövde, kollar ve bacaklarda kırmızı, beyaz veya  mor lekelerin görünmesine neden olur. Yamalar sonunda sarı bir renk tonuna dönüşme meydana gelir ve beyaz bir merkez oluşturur. Nihayet beyazlaşmadan önce kahverengi olabilirler.

Pityriasis Alba

Egzama, pitiriyazis alba yuvarlaklara neden olabilir. Bazen lapa lapa ciltte beyaz lekeler, oval bir cilt hastalığıdır. Yamalar genellikle yüz, üst kol, boyun ve gövde üzerindeki görünür. Koyu tenli çocuklar ve gençlerde yaygın şekilde gözlemlenir. Reçeteli topikal kremler ile tedavi edilirler ve durum bazen geri dönmesine rağmen temizlenirler.

Tinea Versicolor

Ciltte beyaz lekelerin en sık görülen mantar sorunudur. Malassezia furfur adlı bir mayanın neden olduğu tinea versicolor’dir . Sporcu ayağı, jikle kaşığı ve ringworm neden olan mayalar ile ilgilidir. Bu durum bulaşıcı değildir. Tinea versicolor, ciltte kırmızı, kahverengi veya beyaz lekeler ile kendini gösterir. Kırmızı ve kahverengi lekeler beyaza göre çok daha hızlı temizlenir. Beyaz lekeler daha zor ortadan kalma ancak hepsi zararsızdır. Genellikle yüksek nemin olduğu zamanlarda ve yağlı cilde sahip olanlarda veya bağışıklık sistemi veya hormon sistemi ile ilgili herhangi bir sorun olduğunda ortaya çıkarlar. tinea versicolor, mayayı öldüren bir reçeteli ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Tedavi, lokasyona ve cildin etkilenen alanın ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Etkilenen cilt tam rengini geri kazanmayabilir. Haftalarca hatta aylarca daha açık veya daha karanlık kalabilir. Cilt tonunu korumak için bronzlaşmayı önlemek ve cildi güneşten korumak gerekir.

Vitiligo

Ciltte beyaz lekeler yamalar ve yayılma olduğunda, genele deride melanin (pigment) kaybettiği kalıtsal bir durum olan vitiligodan kaynaklanır. Herkes etkilenebilir ama genellikle koyu tenli insanlarda daha sık görülür. Tedavisi yokken aktif tedavi pigment kaybını yavaşlatabilir. Bazı teoriler olmasına rağmen aslında vitiligo nedenleri bilinmemektedir. Cildi sağlıklı tutmak ve genel görünümünü iyileştirmek için aşağıda bulunan detaylar uygulanmalıdır.

  • Daima güneş koruyucu kullanılması gerekir, güneş koruyucu sadece cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korumakla kalmayacaktır.  Bronzlaşmayı en aza indirir, bu da pigmente cildi daha az fark edilir şekilde kılar.
  • Ciltte beyaz lekeleri kapatmak için bir kapatıcı kullanılır.
  • Vitiligo hakkında bilgili bir dermatoloğu ziyaret etmek önemlidir. Cilt ve kişinin özel durumu için neyin en iyi olduğunu belirleme yapacak olan kişidir.

Diğer Katkıda Bulunan Faktörler

Ciltte beyaz lekeler, sadece tipik olarak çok aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıktıklarından dolayı, bazı alarmlara neden olabilirler. Cilt üzerindeki istenmeyen etkilerine rağmen, bu yamalar genellikle estetik olarak hoşnutsuzluk meydana getirir. Bir dermatolog tarafından tedavi edilen küçük bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ya da daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Bu yamalara neyin neden olduğunu belirlerken bir dermatoloğa başvurulması önemlidir. Bunlar dışında etki eden faktörler arasında;

  • Bronzlaşma salonları, özellikle bronzlaşma salonlarını sık şekilde kullanan kişilerde ciltte beyaz lekeler oluşma ihtimali oldukça yüksektir.
  • Doğum kontrol hapları ve oral akne ilaçları gibi belirli reçeteler, cildin normal işlemlerini engelleyebilir. Bundan dolayı lekeler oluşmaya başlayabilir.
  • Eğer beyaz lekeler bir mantardan kaynaklı ortaya çıkmışsa herhangi bir reçetesiz mantar karşıtı krem ​​yaklaşık iki hafta içinde bu sorunu tedavi altına alır.
  • Ciltte beyaz lekeler, cilt yanıklarından, enfeksiyonlardan veya lazerle ilgili bir sorundan da kaynaklanabilir. 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle