Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Bulunan Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Uygulamalar

Yüz bölgesinde güneşin yarattığı lekelerden kurtulmak adına evde bulunan birçok şifalı uygulama yapılabilir. Bu uygulamaların tarifine uygun yapılması önemlidir.

Yüzden Güneş Lekelerini Yok Etme

Güneşten kaynaklı oluşan lekelerde topikal kremlerin yanı sıra lekeleri hafifletmek için bazı doğal alternatifler uygulamalar kullanılabilir. Aşağıda listelenenler uygulamalar güneş lekelerini uzaklaştırmak adına kullanılır. Cerrahi ve lazer kapsamında sık şekilde uygulanan tedaviler arasında;

  • Lazer yenileme
  • Yoğun Darbeli Işık ile fotorejuvenasyon tedavisi
  • Cildinizin en üst katmanını çıkarmak için kimyasal soyma veya mikrodermabrazyon

Aktinik Keratoz için Konvansiyonel Tedavi

Aktinik keratoz genel tedavi cilt kanseri haline gelme olasılığı nedeniyle  tavsiye edilir. Bunun kararı uzman tarafından verilmektedir.

Cerrahi Seçenekler

Yamada bulunan dokunun sıvı nitrojen kullanılarak tam anlamıyla dondurulduğu kriyoterapidir. Böylece hücreler spesifik olarak hedefe doğru hedeflenebilir. Etkilenen dokuları buharlaştırmak için yoğun ışığın kullanıldığı lazer ameliyatı, lezyonun kazındığı veya tıraş edildiği yerde kuruma ve kanamayı durdurmak için uygulanan ısı- kimyasaldır.

Topikal Tedavi

Tedaviye ihtiyaç duyan çoklu lezyonlar veya yamalar olduğu zaman topikal solüsyonlar, jeller veya kremler uygulanır. 

Fotodinamik Terapi

Hafif- duyarlılaştırıcı topikal ajan lezyonlara uygulanır. Bölgeye güçlü bir şekilde odaklanan ışığın ajanın aktif hale getirilmesine yardımcı olur. Sadece aktinik keratoz yok edilir ve çevre doku güven içindedir.

Güneş Koruyucu Kullanımı

Dışarıya çıkmadan önce her zaman güneş koruyucu kullanılmalıdır. Koruma faktörü 15 üzerinde olanlar tercih edilir. Her iki türden ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu güneş koruyucular oldukça idealdir.

Kapalı Bronzlaşma

Yapay bir bronzluk iyi bir fikir gibi görünebilir ama bu yapay ultraviyole radyasyona maruz kalmak da aktinik keratoza neden olabilir. Bunun için güneş altında bronzlaşma adına kalınmaz. Koruma sağlayacak olan ürünlerin altında güneşlenmek faydalıdır. Ayrıca bu sayede cilde de zarar verilmez ve beyaz lekelerin oluşumunun önüne geçilir.

Doğal Uygulamalar

Güneş lekeleri için bazı ev ilaçları ve doğal tedaviler kullanımı yapılabilir. Doğal uygulamalar ile elde edilecek olan sonuçların lekelerin ne kadar karanlık olduğuna ve çareye karşı bireysel cevaba bağlı olarak değişebilir. Hassas bir cilt durumu varsa veya kızarıklıklara neden olabilecek alerji varsa, bu yöntemlerden kaçınmak gerekir. Tüm cilt lekelerinde kullanılacak olan doğal uygulamalara karşı alerji taşınıp taşınmadığını belirlemek adına cilde bir test yapmak gerekir. Etkili ve kesin çözümler sunan uygulamalar içinde;

Papaya

Yeşil papaya ciltteki güneş lekelerini tedavi etmek adına kullanılabilir. Cildin etli olan bölgeleri papaya ile çok hafifçe ovulmalıdır. Düzenli şekilde haftada 2 kez yapılır. Düzensiz uygulama yapıldığında kesinlikle fayda sağlanmaz.

Limon Suyu ve Diğer Doğal Ağartma

Cildi limon suyu gibi doğal ağartıcı maddelerle hafifleterek, yüzdeki ve ciltteki sorunu bir limon kabuğunu hafifçe ovarak yaşlanma olasılığını azaltmak mümkündür. Diğer doğal maddeler arasında, salatalık, salatalık suyu, yeşil üzüm, süt bulunur. Bu uygulamalar için pamuk ile leke üzerinde işlem yapılması gerekir.

Aloe Vera

Aloe vera uzun yıllardır cilt problemleri için doğal bir ilaç olarak bilinmektedir. Güneşin zarar verdiği cilde uygulandığı zaman yatıştırıcı soğutma jeli olarak kullanılır. Özellikle güneşten ve yaşlanmadan kaynaklı oluşan lekelere düzenli şekilde uygulandığı zaman leke giderilir. Düzensiz uygulama yapıldığında kesinlikle fayda sağlanmaz.

C Vitaminleri ve E

Antioksidanların, serbest radikal hasarı ve oksidatif stresle savaşmaya yardım ettiği bilinmektedir. Cildin yaşlanmasından sorumlu olan ve kısmen güneş lekeleri gibi hasara neden olan faktörlerdir. Bu nedenle C ve E vitaminleri, güneş lekelerini veya yaşlılık lekelerini tedavi etmek için topikal kullanımın yanı sıra tüketim içinde uzmanlar tarafından tavsiye edilir. C vitamini açısından zengin olan narenciye, papaya, ananas, çilek, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, patates ve domates gibi gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Fındık, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve E Vitamini bakımından zengin bitkisel yağlarda beslenme içine kesinlikle dâhil edilmelidir.

Yeşil Çay

Topikal bir tedavi olarak yeşil çay da önerilir. Çay demleme usulü hazırlanır ve güneş lekeleri üzerine temiz bir pamuk yardımı ile uygulanmalıdır. Anti-enflamatuar ve antioksidan yararların cilde güneşin zarar vermesine yardımcı olduğu uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. yeşil çayın gün içinde 2 sefer de içilmesi faydalı olacaktır.

Yoğurt

Yoğurdun içindeki doğal asitler, papaya gibi, doğal bir kabuk gibi davranan cildin üst tabakasını temizlemeye yardımcı olabilir. Yoğurdun düzenli kullanımı ile güneş lekeleri ölü deriden sıyrılır. Sadece yüze doğrudan uygulayarak 10 dakika boyunca bekletmek gerekir. Sert güneşten kaynaklı oluşan cilt lekelerinde cildin bu katmanından kurtulmak için biraz yulaf ezmesi yoğurdun içine eklenir. Cilde uygulamasında nazik olmak önemli bir detaydır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle