Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Karaciğer Yağlanması Sivilce Yapar Mı? Doğal Çözümler Nelerdir?

Sivilce oluşumu karaciğer yağlanmasından kaynaklanmamaktadır. Hormon ve yağ salgılanması sonucunda cilt üzerinde oluşur. Hızla sivilcenin kurumasında etkili doğal çözümler.

Sivilce Nedenleri

sivilceler

Vücutta sivilce oluşmasının karaciğer hastalıkları ile alakalı bir durum değildir. Karaciğer yağlanması ya da hastalıklarının yaşanması durumunda cilt üzerinde bir takım lekeler görülebilir. Ama karaciğere bağlı olarak sivilceler oluşmaz.

Sivilcelerin çoğunluğu kişilerde ergenlik dönemi içerisinde ortaya çıkan ve daha yoğun olarak hormonların değişmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sivilceler iltihaplı olacağı gibi iltihapsız olan sivilcelerde vardır. Sivilcelerle oynanması durumunda komedon adı verilen siyah noktalar meydana gelebilir. Bazı sivilcelerin oluşması ile birlikte kistik akne meydana gelebilir. Daha yoğun olarak sivilceler yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde oluşmaktadır.

Hormonların etkisi sivilceye neden olan durumların başında gelmektedir. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte yağ salgılanması fazla olduğunda ölü deriler gözenekleri tıkar ve cilt nefes alamadığı için bakterilerin üremesi ile birlikte sivilce meydana gelir. Sivilce oluşumuna neden olan durumlar şunlardır:

 • Bayanların adet dönemi;
 • Stres;
 • Ergenlik dönemi;
 • Ailesel faktörler;
 • Cildin yağlı olması;
 • Hijyene dikkat edilmemesi.

Kişilerde karaciğer yağlanması ya da başka bir hastalık olması durumunda sivilceye neden olur mu sorusu sık sık akıllara gelmektedir. Karaciğer cilt üzerinde sivilce yapar demek çok doğru değildir. Bu nedenle de tedavisi için hormonlara bakılması her zaman için doğru tedavisinin yapılmasında etkili olacaktır.

Sivilce Tedavisi

Yoğun olarak cilt üzerinde meydana gelen sivilceler kişilerde rahatsızlık verecek ve iz kalmasına neden olacak cilt sorunlarının başında gelmektedir. Bu nedenle de doktor tarafından muayene edilmesi ile birlikte antibiyotik, hormon ilaçları ve A vitamini takviyesi ile birlikte sivilcenin türüne göre tedavisi yapılması gerekmektedir.

Maden Suyu ve Elma Sirkesi

 • 1 fincan maden suyu;
 • 1 fincan doğal elma sirkesi.

İltihaplı sivilce ya da içten çıkan sivilcelerin tedavisinde etkili olan yöntemlerden bir tanesi olarak maden suyu ve elma sirkesi ile birlikte yapacak olduğunuz karışımı yüzünüze sürmeniz ile birlikte sivilce oluşumunu engelleyeceği gibi aynı zamanda da çıkan sivilcelerin de kurumasında etkili olacaktır. Kullanacak olduğunuz elma sirkesi içerisinde asetik asit olmamasına dikkat etmeli ve doğal elma sirkesi kullanmanız gerekmektedir. Bunun için söylenen miktarda sade maden suyu ve elma sirkesi kase içerisine konularak karıştırılmasının ardından sivilcelerin olduğu bölgenin temizliğinin yapılmasının ardından günde iki defa boyunca bir pamuk bu su ile ıslatılması ardından cilde sürülmesi gerekmektedir. En az yarım saat boyunca cilt üzerinde kalmasının ardından bol suyla ve sabunla yıkanmalıdır.

Aspirin Maskesi

 • 2 tane aspirin;
 • 5 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı beyaz kil.

Sivilce sorunu olan ciltlerin yeni sivilceler çıkmaması için ve var olan sivilcelerin kurumasında etkili olan maske için yukarıda yazmış olduğumuz malzemeleri temin etmelisiniz. Sivilce tedavisi için uygulayacak olduğunuz bu maskeyi haftanın 1 günü eğer çok fazla sivilceniz olması durumunda 2 defa uygulamanız sonucunda sivilce oluşumunu engellemiş olacaksınız. Aspirin toz haline getirilmesi için 2 tane havana konularak dövülmelidir. Üzerine taze sıkmış olduğunuz limon suyu eklenir ve en son beyaz kil ilave edilerek bütün malzemeler macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır.

Bu maskeyi yüzünüze uygulamadan öncesinde mutlaka cilt temizliğini derinlemesine yapmış olmanız gerekmektedir. Cilt üzerine uygulanır ve 15 dakika bekletildikten sonra temizliği yapılır.

Portakal Kabuğu Maskesi

 • 1 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi;
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu.

Ergenlik sivilcelerinden şikayet eden ve bu duruma çözüm arayan kişilerin evinde yapacak olduğu maske portakal kabuğu rendesi ve kabartma tozu ile elde edecek olduğu maske olacaktır. Portakal yıkandıktan sonra kabuğu rendelenecektir. Sonrasında üzerine kabartma tozu konularak karıştırılmalıdır. Ergenlik sivilceleri çok yoğun olan kişilerin bu maskeyi her gün düzenli olarak yapmaları ile birlikte yeni sivilcelerin oluşumu engellenecek ve eski sivilcelerin de kurumasında etkili olacaktır.

Gül Suyu ve Bal Maskesi

 • 2 yemek kaşığı gül suyu;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Gül suyunun cilt üzerinde oluşan tıkanıklığa neden olan ölü hücrelerin birikmesi sonucunda tıkanıklık olur ve bunun sonucunda da sivilce meydana gelir. Bu durumda kişilerin gül suyu ve bal ile yapacak oldukları maske sonucunda hem ortaya çıkan iltihaba neden olan bakterilerin ölmesinde de etkili olacaktır. Bunun için kullanacağınız doğal gül suyu olmalı ve organik süzme bal kullanmanız gerekmektedir. Söylenen miktarda kase içerisine konularak çok iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Yüz temizliği özenle yapılmasının ardından elde etmiş olduğunuz maskenin sürülmesi ve 20 dakika boyunca bekletilmelidir. Sivilceler kuruyana kadar her gün güvenerek bu maskeyi sivilce üzerine uygulamanız sonucunda sivilcelerin geçmesine neden olur mu sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.

Reyhan Otu ve Limon Suyu

 • 1 tatlı kaşığı reyhan otu;
 • 3 yemek kaşığı limon suyu.

Ciltte oluşan ve başı görünmeyen sivilcelerin kör sivilce olarak ortaya çıkacaktır. Bunun tedavisi daha zor olmaktadır. Bu nedenle de uzmanlar tarafından kurutulmuş reyhan otunu havan içerisine koyarak toz haline getirip üzerine taze sıkılmış olan limonun suyundan 3 yemek kaşığı miktarında konulmalıdır. Karıştırılıp macun kıvamına getirilmelidir. Daha sonrasında cilt üzerinde oluşan kör sivilcenin üzerine sürülmeli en az 30 dakika boyunca bekletilmeli ve yıkanarak temizlenmelidir. Sivilce kuruyana kadar bu işlemi günde 2 defa uygulamalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle