Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sivilce Tedavisi İçin Kür

Sivilce izlerinin tedavisinde ve yeni sivilce oluşmasını engellemek amacıyla evinizde uygulayacak olduğunuz doğal kür tarifleri ve kullanımı ile sivilceleri yok edebilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Maden suyu

 • 1 fincan maden suyu;
 • 1 fincan doğal elma sirkesi;

Cilt sorunları arasında olan sivilcenin oluşması ile birlikte kişilerin rahatsız olmasına neden olacak bir durum ortaya çıkar. Sivilcelerin oluşması ile birlikte bunların iz kalmadan kuruması için ve iltihaplı olmaması için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kürlerden bir tanesi maden suyu ve elma sirkesi ile elde edilecek olan kür olmaktadır. Bu kürü sivilcelerin tedavisinde iyileşene kadar her gün günde iki defa uygulamanız sonucunda hem oluşan sivilceler yok olacaktır. Hem de yeni sivilce oluşmasını da engellemiş olacaktır. Bunun için bir kabın içerisine maden suyundan 1 fincan miktarında ve doğal olan içerisinde herhangi bir yabancı madde olmayan mümkünse ev yapımı elma sirkesinden de 1 fincan konularak karıştırılması gerekmektedir.

Karışımı cilde uygulamadan önce cilt temizliğini çok iyi yaptığınıza emin olmalısınız. Temizlemiş olduğunuz cilt üzerine bir miktar pamuğu ıslatarak yüzünüze sürmelisiniz. Maden suyu ve elma sirkesi ile yaptığınız bu suyun yüze sürülmesi ile birlikte kısa bir zaman içerisinde sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Elma sirkesi ve maden suyu ile yaptığınız bu suyu cilt üzerinde en az 1 saat boyunca bekletmeli ve sonrasında bol su ile durulamalısınız.

Maya Maskesi

 • 1 yemek kaşığı kuru maya;
 • 1 fincan su.

Sivilcelerin doğal yollarla iyileşmesi ve yerine yenilerinin çıkmaması için cilt bakımını yapmanız gerekmektedir. Yapacak olduğunuz kuru maya maskesinin cilt bakımını da yaparak oluşacak sivilcelerin yok olmasında etkilidir. Ayrıca oluşan sivilcelerin iz bırakması durumunda bunun da geçmesi için bu maskeyi evinizde uygulayabilirsiniz.

Kuru mayadan 1 yemek kaşığı miktarında bir kasenin içerisine konularak üzerine 1 fincan miktarında kaynar su ilave etmelisiniz. Bu maskeyi yaparken çok sulu ya da çok koyu kıvamda olmamasına dikkat etmelisiniz. Temizlediğiniz cilt üzerinde oluşan sivilcelerin üzerine sürmelisiniz. 15 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında ılık suyla yıkanmalıdır. Maskenin düzenli olarak yapılmasının sonucunda sivilceler iyileşecek ve yeni sivilcelerde oluşmayacaktır.

Maydanoz Maskesi

 • 10 dal maydanoz;
 • Yarım limon;
 • 1 su bardağı su.

Maydanozların sarı olmamasına ve koyu yeşil renkte taze olmasına dikkat etmelisiniz. Bol suyla yıkadığınız maydanozları 1 su bardağı suyun içerisine koyarak 15 dakika boyunca kaynatmalısınız. Bir kasenin içerisine koyup bir kaşık yardımıyla ezmelisiniz. Üzerine yarım limonun çekirdekleri çıkartıp suyunu sıkmalısınız. Karıştırdıktan sonra ilk olarak cilt temizliğini yapmalı daha sonrasında ise cilt üzerine maydanoz maskesi sürülmelidir.

Bu karışımı sivilcelerin üzerine geçene kadar her gün düzenli olarak sürmeli ve en az 15 dakika boyunca bekletmelisiniz. Daha sonrasında ise sivilcelerin oluşmasını engellemek için haftada bir defa bu maskeyi uygulamanız sonucunda cilt yenilenecek ve yeni sivilcelerin oluşmasını da engellemiş olacaksınız.

Çilek Maskesi

 • 2 tane orta büyüklükte çilek;
 • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt.

Bu maskeyi yağlı cilde sahip olan kişilerde sıklıkla görülen sivilce problemlerinin oluşmaması için ve cildin normal yağ dengesine kavuşması için haftada bir defa yapılması tavsiye edilmektedir. Bir kasenin içerisine koyacak olduğunuz 2 tane çilek bir kaşık yardımıyla ezilmeli ve üzerine 1 yemek kaşığı süzme yoğurt eklenerek karıştırılmalıdır. Bu maskeyi uygulamak için cilt temizliğini önceden yapmanız ve sonrasında problemli olan cilt üzerine sürmelisiniz. 2 günde bir bu maskeyi uygulamanız sonucunda cildin normal yağ dengesine kavuşmasını sağlamış olacaksınız.

Yumurta Akı Maskesi

 • 1 tane yumurta akı;
 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu.

Sorunlu ciltlerin en büyük şikayetleri arasında oluşan sivilce, akne izleri ve sivilce sonrasında izlerin tedavisinde etkili olan maske için yumurtanın akı ile yapacak olduğunuz maskeyi temiz cilt üzerine düzenli olarak haftada bir defa uygulamanız sonucunda sivilce oluşumunun önüne geçmiş olacak ve aynı zamanda da cildin parlaklığına kavuşmasını da sağlamış olacaksınız.

Yumurtanın akı kaseye kırılarak beyaz kıvama gelene kadar çırpılır. Üzerine bal, elma sirkesi ve limon suyu ilave edilerek karıştırılır. Sivilce sorunu olan ciltlerin normal bir görünüme kavuşması için bu maskenin düzenli kullanımı gerekmektedir. 10 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmeli ve sonrasında bol suyla yıkanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle