Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sivilce İçin Maske Tarifleri

Cilt üzerinde sivilcelerinden ve sivilce sonrasında izlerinden şikayet eden kişilerin evlerinde yapacak olduğu doğal maske tarifleri ile sivilce izlerinden kurtulacaksınız.

Maden suyu ve Elma Sirkesi

 • 1 fincan sade maden suyu;
 • 1 fincan elma sirkesi.

Her yaşta oluşan sivilcelerin bir cilt problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından belirtilen kür tarifi için maden suyu ve elma sirkesine ihtiyacınız olacaktır. Kullanacak olduğunuz elma sirkesinin her zaman için doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle de marketlerde satılan asetik asit miktarı olan elma sirkelerini tercih etmemelisiniz. Bu maskeyi yaparken mümkünse ev yapımı doğal olan elma sirkesini tercih etmeniz daha etkili olacaktır.

Bir kase içerisine maden suyundan 1 fincan miktarında ve elma sirkesinden de 1 fincan miktarında eklemeniz gerekmektedir. Karıştırıldıktan sonra hemen cilt üzerine sürülmeden öncesinde cildin temizlenmesi gerekmektedir. Her zaman için bu karışımı temiz cilt üzerine uygulamanız daha etkili olacaktır. Bir pamuk karışıma batırılarak ıslatılmalıdır. Akne üzerine tampon şeklinde konulmalı ve en az 1 saat boyunca sivilce üzerinde yıkanmadan bekletilmelidir.

Bu karışımı günde iki defa uygulamanız sonucunda sivilceler kendiliğinden geçecek ve iz kalmasını da engellemiş olacaksınız.

Lavanta Maskesi

 • 1 yemek kaşığı lavanta;
 • 300 gram su.

Sivilce sonrasında birçok insanın şikayetleri arasında bulunan sivilce lekelerinin yok olmasında etkili olan bir kür lavanta ile yapacak olduğunuz kür olmaktadır. Sivilcelerin çabuk iyileşmesinde etkili olacağı gibi lekelerin de yok olmasını sağlayacaktır. Bunun için hazır suyu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Kurutulmuş lavantanın 1 yemek kaşığında olmalı ve 300 gram suyun içerisine konularak 15 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatıp sonrasında ise suyun soğuması beklenir. Süzme işlemi suyun soğumasından sonra gerçekleştirilecektir. Bu suyun 200 gram kadarını her sabah aç karnına içmelisiniz. Geri kalanını ise bir pamuğa bastırıp yüzünüzü bu suyla silmelisiniz. Bu kürü 15 gün boyunca düzenli olarak uygulamanız sonucunda sivilce tedavisinde etkili olduğunu fark edeceksiniz.

Papatya Maskesi

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su;
 • Yarım kırmızı elma.

Cilt üzerinde insanların rahatsız olmasına neden olan sivilce izlerini geçirmek için uygulayacak olduğunuz maskelerden bir tanesi de papatya ve kırmızı elma ile yapacak olduğunuz maske olmaktadır. Bu maskeyi uygulamak için kurutulmuş papatya kullanacağınız zaman küçük olan papatyaları tercih etmelisiniz. Elma ise tatlı olan kırmızı elma olması gerekmektedir. 1 su bardağı suyun içerisine kurutulmuş kır papatyalarından 2 yemek kaşığı miktarında konularak yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 15 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Sonrasında süzülmelidir. Bu sırada elmanın kabukları soyulmalı ve yarısını rendenin küçük tarafı ile rendelemeli ve bir kase içerisine koyun. Üzerine haşlamış olduğunuz papatyaları ilave ettikten sonrasında 1 yemek kaşığı bal ilave ederek bütün malzemeleri karıştırın. Cildinizi temizledikten sonra akne lekelerinin olduğu bölgelere lokal olarak sürmelisiniz.

Bu maske aynı zamanda yeni sivilce oluşmasını da engellemiş olacaktır. 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalmasının ardından maske yıkanmalıdır.

Patates Maskesi

 • 1 tane orta büyüklükte patates;
 • 1 yemek kaşığı bal.

Yüz ya da sırt bölgesinde sivilcelerden şikayet ederek sivilce sonrasında oluşan lekelerin yok olması için kişilerin bu maskeyi uygulaması olumlu sonuç verecektir. Bunun için haftanın beş günü yapacak olduğunuz patates maskesi ile birlikte izlerin yok olmasını sağlamış olacaksınız. Orta büyüklükte bir tane patatesin kabukları soyulmasının ardından yıkanmalıdır. Sonrasında rendelenmeli ve suyu sıkılarak posası bir kabın içerisine konulmalıdır. Üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek karıştırılmalıdır. Bu karışımı her gece cildinizi temizledikten sonra aknelerden şikayet ettiğiniz bölgeye sürülmeli ve bu maske ile uyumanız gerekmektedir. Sabah uyandığınız zaman maskeyi yıkayın. Kısa süre içerisinde sivilce izlerinden kurtulmuş olacaksınız.

Karbonat Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı pirinç nişastası;
 • 1 çay kaşığı karbonat;
 • 1 çay kaşığı kuru maya;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu;
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi.

Sivilce izlerinden şikayet eden kişilerin bu lekelerin doğal yollarla çıkarmak amacıyla evinizde yapacak olduğunuz maskenin malzemelerini ve kullanmanız gereken miktarları yukarıda belirttik. Bütün malzemeleri temin ettikten sonra söylendiği ölçülerde kabın içerisine konulmalı ve macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Bu maskenin gün aşırı cilt üzerine uygulanması hem cilt lekelerinin yok olmasında hem de yeni sivilcelerin oluşmasını engellemiş olacaktır.

Temizlediğiniz cilt üzerine bütün malzemeleri karıştırarak yapmış olduğunuz maskeyi sürmelisiniz. En az 1 saat boyunca bekletilmesinin ardından bol suyla yıkanmalıdır. Düzenli olarak uygulanması sonucunda pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle