Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bal Maskesi İle Sivilce Tedavisi ve Cilt Bakım Kürleri

Bal, içerdiği antibiyotik ve antiseptikler ile cildi bakterilere karşı korurken yeni hücre oluşumunu desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca cildi nemlendirerek aşırı yağlanma ve kurumayı önler.

Bal Maskesi İle Sivilce Tedavisi 

Sivilce Lekeleri İçin Bal Maskesi

Sivilce, cilt gözeneklerinin yağ, kir ve diğer toksinler ile tıkanması ile gelişen enfeksiyon türlerinden biridir. Çevresel faktörler dışında hormonal dengesizlikler, sağlıksız beslenme, yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması sivilce oluşumunu destekler. 

Bal, tek başına hasar görmüş cilt hücrelerinin yeniden onarımına yardımcı olan doğal bir antiseptiktir. Cildi temizleyerek nemlendirir. Böylece yeni sivilce oluşumunu engeller ve deri altı dokuların elastikiyetini arttırarak sivilcenin neden olduğu izlerin giderilmesine yardımcı olur. Lekelerin giderilmesinde tek başına kullanılabileceği gibi cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan ve maskenin etkisini arttıracak farklı malzemelerle birlikte de kullanılabilir. 

Sivilce lekelerinin giderilmesinde balı tek başına kullanmak isterseniz, takip etmeniz gereken adımlar şöyledir: 

  • Öncelikle yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve kurulayın. 
  • Temiz cilt üzerine ılıtılmış 1 kaşık balı masaj yaparak yedirin. 
  • En az yarım saat bekledikten sonra bol soğuk su ile durulayın. 
  • En iyi sonuç için sivilce ve lekelerin üzerine bir damla bal sürerek tüm gece yüzünüzde bırakın. 

 Maske Tarifleri

Bal ve limon maskesi: Limon içerdiği sitrik asit ile bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Fakat tek başına cilt üzerine yapılan uygulamalarda cildi kurutarak sebase bezlerinin daha aktif çalışmasına neden olabilir. Bu yüzden bal maskesi sivilcelerin yeniden oluşmasını engelleyerek nem dengesini sağlar. Maske için, eşit miktarda bal ve limon suyunu karıştırın. Karışımı temiz cilt üzerine uygulayarak en az 20 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ya da bir buz kalıbı ile bölgeye masaj yaparak maskeyi temizleyin. Günlük uygulamaya uygundur. Lekeler geçene kadar her gece uygulayın. 

Bal ve Limon Maskesi

Bal ve tarçın maskesi: Var olan sivilcileri kurutmak için eşit miktarda bal ve tarçını karıştırarak lezyonlu bölgenin üzerine yuvarlak hareketler ile iyice yedirin. 5 dakika bekleyin. Soğuk su ile bölgeyi temizleyin. Tarçın güçlü bir antibakteriyel olduğundan tüm cilde yapılan uygulamalarda kızarıklık ve hafif yanma hissine neden olabilir. Bu yüzden tüm yüze yapılan uygulamalarda 1 tatlı kaşığı bal içine 1 çay kaşığı tarçın eklemeniz yeterli olacaktır. 

Zerdeçal maskesi: Zerdeçal, antiseptik özelliklere sahip olmanın yanı sıra ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu yüzden var olan sivilce lekelerini gidermekte de kullanılmaktadır. Maske için, eşit miktarda bal ve zerdeçalı karıştırın. 3 dakika boyunca masaj yaparak sivilce ve lekelerin üzerine masaj yaparak maskeyi yedirin. Ardından tüm yüze uygulayarak 15 dakika bekleyin. Bol soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. İzler geçene kadar günlük olarak, izler hafifleyince haftada 1 defa uygulamaya devam edin.

Domatesli maske; Domates, hasarlı cilt hücrelerini iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. Gözenekleri yağ ve kirlerden temizler, cildin ph dengesini sağlamaya yardımcı olur. Maske için olgun kırmızı bir domatesi kabuğu ile birlikte püre haline getirin. 1 yemek kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırın ve ılık su ile yıkayıp kurulanmış cilt üzerine uygulama yapın. Kuruyana kadar bekleyin. Soğuk su ile temizleyin. Bu maske günlük kullanıma uygun değildir. En iyi sonuç için başlangıçta haftada 3 defa, lekeler azalmaya başladığında haftada 2 defa uygulama yapın. 

Aspirin Bal Maskesi

Aspirin bal; Aspirin içerdiği salisik asit ile sivilceleri giderir, cildin sıkılaşmasını ve leke görüntüsünün azaltılmasını sağlar. 3 aspirini toz haline getirin. 2 kaşık bal ile karıştırarak izlerin olduğu bölgeye uygulama yapın. 30 dakika bekleyin ve yıkayın.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, cildi ölü deriler ve toksinlerden temizler.  Lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Maske için 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz şekeri karıştırın. Önce lekelerin üzerine daha sonra tüm cilde maskeyi yayın. 15 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayın. Sık kullanımda ciltte kızarıklık, tahriş ve soyulmaya neden olabileceğinden sadece haftada 2 defa uygulayın. 

Maske Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt yenilenmesi geceleri daha hızlı olduğundan bu tür bakım uygulamalarını akşam saatlerinde ya da gece uyumadan önce yapın.    

Bal maskelerini temizlerken her zaman soğuk su ya da buz kalıbı kullanın. 

Gün içinde yaptığınız uygulamalardan sonra direkt güneş ışığına çıkmayın. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle