Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Limonlu Sivilce Maskesi Tarifleri ve Kullanım Şekilleri

Ciltte oluşan sivilce ve sonrasında ortaya çıkan lekelerin tedavisinde kullanacak olduğunuz limon ile yapılan bitkisel maske tarifleri ve kullanım şekilleri.

Limon ve Toz Şeker Maskesi

 • Yarım limon;
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker.

Limon ve toz şeker ile elde edecek olduğunuz maskenin düzenli olarak uygulanması sonucunda kişilerde sivilce oranının azalmasında ve sivilceler sonucunda ortaya çıkan siyah noktalarında azalmasında oldukça etkili olmaktadır. Cilt üzerinde tıkanmış olan gözeneklerin açılmasında etkili olduğu kadar ölü hücrelerinde yok olmasını sağlayacaktır. Yağlı ciltlerde daha çok görülen sivilcelerin yok olabilmesi için taze limon suyu ile elde edecek olduğunuz maskenin cilde uygulanması gerekmektedir. Bir kase içerisinde toz şeker söylenen miktarda konulduktan sonra üzerine limon suyu sıkılmalıdır. Cilt üzerinde şikayet etmiş olduğunuz siyah noktaların ya da sivilcelerin üzerine uygulamalı ve 15 dakika boyunca ciltte kalmasını sağladıktan sonra bol suyla yıkamalısınız. Bu maske aynı zamanda da cildin pürüzsüz bir hale gelmesinde etkili olacaktır.

Limon ve Yoğurt Maskesi

 • Yarım limon;
 • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt.

Özellikle Ahmet Maranki tarafından önerilmekte olan yoğurt ve limon maskesinin insanların sivilcelerinin kurumasında oldukça etkili olmaktadır. Sivilce sonrasında oluşan akne ve siyah noktaları da ciltten temizleme konusunda faydalı olması ile bilinmektedir. Cilt üzerinde ortaya çıkan lekelerinde hızla yok olmasını sağlayacak bu maskeyi yaparken her zaman için süzme yoğurt ya da ev yapımı bir yoğurt ile yapmanız daha etkili olacaktır. Cildin pürüzsüz bir görüntüsü olmasını sağlayacak olan maskenin bir kase içerisine koyacak olduğunuz yoğurdun üzerine yarım limon sıkılmasının ardından karıştırılarak cilt üzerine sürülmelidir. 10 dakika bekletilmesinin ardından cilt temizliği çok iyi bir şekilde yapmalısınız.

Limon ve Bal Maskesi

 • Yarım limon;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Limon suyu ve bal cilt sağlığı açısından çok etkili olmaktadır. Cildin üzerinde meydana gelen sivilce sonrasında izleri yok etmek içinde limon suyu ve bal maskesini kullanabilirsiniz. Bitkisel olarak maske yaparak sivilce sonrası oluşan izleri yok etmeniz mümkün olacaktır. Hazır limon suyu kullanmamalı ve taze kesmiş olduğunuz limonun çekirdeklerini çıkardıktan sonra kullanmanız daha etkili olacaktır. Bunun için bir kase içerisine bal konulmasının ardından limon sıkılır. Karıştırılmasının ardından sivilce ve siyah nokta ya da sivilce izlerinin yok olması için üzerine sürülür. Her zaman için temizliğini yapmış olduğunuz, yıkadığınız ve kuruladığınız cilt üzerine sürmeniz daha da etkili olur.

10 dakika boyunca bekletilmeli ve bol suyla yıkanmalıdır. Düzenli olarak kullanımı sonrasında sivilce izlerini yok etmiş olacaksınız.

Limon ve Elma Sirkesi Maskesi

 • Yarım limon;
 • 1 tatlı kaşığı su;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Cildin lekelerinin yok olmasında etkili olacağı kadar sivilcelerin yok olmasını ve izlerinin geçmesinde de etkili olacak bir maske olmaktadır. Bu maskeyi hazırlarken her zaman için kişilerin doğal elma sirkesi kullanması gerekmektedir. Mümkünse bu maske için elma sirkesinin ev yapımı olmasına dikkat etmelisiniz. Yarım limon sıkılmasının ardından su eklenir ve üzerine doğal elma sirkesi konularak karıştırılır. Cildin nemlendirici özelliği olan bir sabun ile yıkanarak temizliği yapılmalıdır. Sonra ise bu cilt üzerinde meydana gelen sivilcelerin üzerine sürülür ve 10 dakika bekletilir.

Bazı kişiler elma sirkesinin kokusundan rahatsız olmaktadır. Bu nedenle de elma sirkesi mide bulantısının olmasına neden olur. Ayrıca cilt üzerinde on dakikadan daha uzun süre bekletmeyin.

Limon ve Karbonat Maskesi

 • Yarım limon;
 • 1 tatlı kaşığı karbonat.

Sivilce ve izlerinden şikayetçi olan kişilerin sivilcelerinin iyileşmesinde etkili olan karbonat ve limon suyu ile yapacak olduğu maskeyi düzenli olarak ciltlerine uygulamaları ile birlikte sivilce sonrası oluşan lekelerin yok olduğunu göreceklerdir. Bu maskeyi haftanın iki günü cilt üzerine uygulamanız sivilcenin kurumasında etkili olacağı gibi yeni sivilcelerin çıkmasını da önleyecektir. Cilt üzerinde oluşan lekelerinde hızla yok olmasında etkili olur. Karbonatın üzerine yarım limon sıkıldıktan sonra karıştırılmalı ve temiz cilt üzerine sürülüp 10 dakika bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Cilt üzerinde çok fazla bekletmeniz cildin tahriş olmasına neden olacağından daha uzun süre bekletmekten kaçınmalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle