Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Lekelerini Çıkarmak İçin Kullanılan Maske Tarifleri

Yüz lekeleri meydana geldiği zaman kişilerde oluşan estetik görüntü rahatsız edecektir. Bu cilt lekelerinden kurtulmak için etkili olan cilt maske tarifleri.

Limon Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker;
 • Yarım limon;
 • 1 çorba kaşığı bal.

Güneş ışınları sonucunda ya da insanlarda bazı alerji sebebi ile oluşan cilt lekelerini çıkarmak amacıyla yapacak olduğunuz maskenin malzemeleri yukarıda bulunmaktadır. Her zaman için bu karışımı yapabilmek için bir tane limon ikiye bölünerek 1 tatlı kaşığı şekerin üzerine sıkılarak şeker eritilmelidir. Eğer limon suyu şekerin erimesinde az kalırsa bir miktar daha sıkabilirsiniz. Maskeyi yapabilmek için üzerine her zaman tercih edecek olduğunuz organik baldan da 1 yemek kaşığı miktarında eklenerek karıştırılmalıdır. Elde edilen maske yeni oluşmaya başlamış olan ve insanların rahatsız olmasında etkili olan cilt lekeleri üzerine ince bir şekilde sürüldükten sonra yarım saat beklenmelidir. Bu maskeyi sürerken daha önceden cilt temizliğinin yapılması gerekmektedir. Maskeyi haftanın bir günü düzenli olarak kullanmak ciltte meydana gelen lekelerin önüne geçecektir.

Yaş Maya Maskesi

 • 1 yemek kaşığı yaş maya;
 • Yarım limon suyu;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi.

Oluşan cilt lekelerinin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak için maske tarifi arayanların her cilt için uygulayacak oldukları yaş maya ile yapacakları cilt maskesi oldukça etkili olacak bir doğal maske türü olmaktadır. Yaş mayadan 1 yemek kaşığı dolusu kabın içerisine konulmasının ardından çekirdeklerini ayıklamış olduğunuz limonun suyu üzerine sıkılır. Maske yapımında etkili olması için her zaman uygulayacak olduğunuz malzemeler arasında bulunan elma sirkesinin %100 doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Elma sirkesi de malzemelerin üzerine eklenmesinin ardından karıştırılma işlemi yapılır.

Yüzün hangi bölgesinde cilt lekeleri oluştuysa bu elde etmiş olduğunuz maske sürülür ve en az yarım saat süresi boyunca cilt üzerinde bekletilmesi cilt lekelerinin iyileşmesini sağlayacaktır.

Aloe Vera Maskesi

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü.

Yağlı cilde sahip olarak ciltlerinde meydana gelen güneş ışınları sonucunda oluşan kahverengi lekelerin çıkmasında etkili olan ve cilt sağlığına iyi gelen bu bitkisel kür tarifi için aloe vera bitkisinden elde edecek olduğunuz jelden 1 yemek kaşığı miktarında bir kabın içerisine eklenmesinin ardında üzerine süzme yoğurt ve Hindistan cevizi sütü eklenmelidir. Bütün malzemeler karıştırılmasının ardında cilt üzerinde rahatsız edici görüntüye neden olan lekelerin üzerine her zaman masaj yaparak uygulamalısınız.

Bu maskenin daha etkili olması amacıyla cilt ilk olarak yıkanarak temizlenmelidir. Sonrasında cilt taze salatalık ile temizlenmesinin ardından bu maskeyi uygulamanız cilt lekelerine daha iyi gelir.

Yulaf Unu Maskesi

 • 1 su bardağı su;
 • 1 çay bardağı pirinç;
 • 1 yumurta akı;
 • 1 yemek kaşığı yulaf unu.

Suyun içerisine pirinç eklenerek yarım saat boyunca haşlanması gerekmektedir. Pirinçler lapa şekilde haşlandıktan sonra suyu süzülerek üzerine yulaf unundan 1 yemek kaşığı miktarında eklenmesi ardında içerisine 1 tane yumurtanın akı eklenmesinin ardından haşlanmış ve lapa olmuş pirinç, eklediğiniz yulaf unu ve yumurtanın akı karıştırılmalıdır. Bu maskeyi her tür cilde sahip olan ve ciltlerinde meydana gelen lekelerden rahatsız olan kişiler uygulayabilir. Cilt üzerine elde edilen maske ince bir tabaka şeklinde masaj yaparak cilt üzerine uygulanmalıdır. Sonrasında etkili olabilmesi için cilt lekelerine iyi gelmesi için yaptığınız bu maske yarım saat boyunca bekletilmeli sonrasında cilt temizliği yapılır. Haftanın iki günü düzenli olarak cilt lekelerine iyi gelen bu maske uygulanmalıdır.

Zerdeçal Tozu Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal;
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı;
 • 1 yemek kaşığı süt;
 • Yarım limon suyu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt.

Özellikle karma ciltlere sahip olan kişilerin elde edecek olduğu zerdeçal tozu ve diğer malzemeler karıştırarak ciltlerine kompres şeklinde uygulayabilirsiniz. Özel olarak evinizde hazırlayacağınız maske için toz zerdeçal bir kap içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında konulduktan sonra üzerine Hindistan cevizi yağı eklenmesinin ardından işlem görmemiş süt eklenir. Yarım limonun çekirdekleri çıkartıldıktan sonra organik süzme bal ilave edilerek en son süzme yoğurt eklenmesi gerekiyor. Bütün malzemelerin birbirine geçmesi için bir kaşık yardımıyla karıştırılmasının ardından karma cilde sahip olan kişilerin cilt tonunda değişiklik olan bölgeye masaj yaparak evlerinde hazırlamış oldukları maske sürülmelidir. Bu maske uygulanmasının ardından gün içerisinde kişinin güneş ışınlarına maruz kalmaması maskenin gelişiminde etkili olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle