Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Lekelerini Tedavisinde Etkili Olan Doğal Çözümler

Yüz lekelerinden rahatsız olan kişiler bu lekelerin tedavisinde evlerinde kolaylıkla yaparak lekelerin tedavisinde kullanacak oldukları doğal maske tarifleri.

Yüz Lekesi Patates Maskesi

 • 1 tane küçük salatalık;
 • 1 tane orta büyüklükte patates.

Yüzde oluşan lekeler bayanların gebelikleri sırasında, güneş ışınları sonucunda ya da yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelecektir. Bu yüzde meydana gelen lekelerin insanlarda sağlık sorunu olmamasına rağmen hastaların rahatsız edici görüntüsünün olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de yüzde leke oluşmuş kişiler bu lekelerin yok olarak ciltlerinin normal ten rengine dönmesini istemektedir. Bunun için en etkili olan cilt maskelerinden bir tanesi de patates maskesi olmaktadır. Küçük ve taze bir tane salatalığın kabukları soyulur. Kabuklarını atmamalısınız. Patatesin de kabuklarının soyulması sonucunda küçük parçalara salatalık ve patates bölünür. Ardından ezilmesi için blender ile ezme işlemi gerçekleştirilmelidir. Salatalık kabuklarını cilt temizliğinde kullanmalısınız. Ardından blender ile ezmiş olduğunuz patates ve salatalıktan bir miktar alınarak cilt lekelerinin üzerine bir miktar sürülerek en az 30 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmesi etkili olacaktır.

Sonrasında cilt temizliği yapılmalı ve bu cilt maskesinin hafta da bir gün cilde uygulanması etkili olur.

Yüz Lekesi Karbonat Maskesi

 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • Yarım limonun suyu.

Cilt lekelerinin çıkmasında etkili olan kürlerden bir tanesi olan karbonat maskesi oldukça cilt lekelerinde faydalı olacaktır. Bunun için evinizde hazırlayacak olduğunuz karbonat maskesinin cilt üzerine sürülmeden önce cilt temizliğinin yapıldıktan sonra cilt üzerinde meydana gelen lekelerin üzerine sürülmelidir. Bunun için taze limonun yarısı bir kabın içerisine sıkılması ardında yukarıda belirtmiş olduğumuz karbonat ve organik süzme bal da ilave edilerek karıştırılmalıdır. Cilt üzerine sürülmesi sonucunda 20 dakika bekletilmeli ve sonrasında temizlik yapılması gerekiyor.

Karbonat maskesinin etkili olması için cilt lekelerinin çıkması için haftanın iki günü düzenli olarak cilt üzerine uygulanması sonucunda cilt lekesinin tedavisi gerçekleşecektir.

Yüz Lekesi Yoğurt Maskesi

 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı patates suyu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 çay kaşığı karbonat.

Yoğurt her zaman cilt sağlığı için etkili bir doğal çözüm olmaktadır. Bunun için haftanın bir günü yoğurt maskesi temizlenmiş cilt üzerinde bulunan cilt lekelerinin üzerine uygulanması cilt lekeleri tedavisinde etkili olur. Patatesin suyu çıkartılarak 1 yemek kaşığı yoğurt üzerine eklenmesi ve ardından bal ve karbonattan da 1 çay kaşığı kadar üzerine ilave edilmesi ardında karıştırılır. Rahatsız edici cilt lekelerinin normal cilt tonuna dönmesi için cilt üzerine uygulanması ardında herhangi bir işlem yapılmadan en az yarım saat boyunca bekletilmeli ve cilt üzerinde kurutulması gerekmektedir. Sonrasında cilt temizliği yapılarak cilt kurulandıktan sonra kişilerin güneş ışığına maruz kalmamalarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Yüz Lekesi Yulaf Unu Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu;
 • 1 tane limon;
 • 2 yemek kaşığı taze elma suyu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt.

Cilt üzerinde oluşarak insanların rahatsız olmasına neden olan lekelerin tedavisi için evinizde yapacak olduğunuz maske için yukarıda bulunan malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Yulaf ununun üzerine orta büyüklükte bir tane limonun çekirdeklerinin ayıklanması sonucunda sıkılır. sonrasında yoğurt ve taze sıkılmış elma suyundan 2 yemek kaşığı kadar eklenmesinin ardından cilt lekelerinin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak ve cilt lekeleri tedavisinde etkili olması için lekelerin üzerini kaplayacak şekilde sürüldükten sonra yarım saat boyunca maskenin cilt üzerinde kuruması beklenir ve yıkanması gerekiyor. Bu maskeyi düzenli olarak cilt üzerinde uygulayan kişilerin cilt lekesi tedavisinde etkili olacağını kısa süre içerisinde göreceklerdir.

Yüz Lekesi Kabartma Tozu Maskesi

 • Yarım limonun suyu;
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu.

Özellikle kişilerin yüzlerinde meydana gelen güneş lekesi ve bayanlarda oluşan hamilelikleri esnasında yüz bölgesinde cilt lekelerinin tedavisinde oldukça etkili olan kabartma tozu maskesi için yarım limon suyu ve kabartma tozundan faydalanarak evinizde maske uygulaması yapabilirsiniz. Bir kase içerisine kabartma tozundan 1 tatlı kaşığı miktarında eklenmesinin ardından limonun çekirdeklerinin çıkartılması sonucunda üzerine sıkılır. Krem kıvamına gelmesi gerekmektedir. Bu nedenle de cilt lekeleri tedavisinde etkili olan kabartma tozu için limon suyu az gelmesi durumunda bir miktar daha taze limon suyu sıkabilirsiniz. Cilt temizliğinin ilk olarak yapılmasının ardından lekelerin üzerini tamamen kapatacak şekilde kabartma tozu maskesinden bir miktar sürülmelidir. 20 dakika boyunca leke üzerinde bekletilmesi sonucunda cilt temizliği yaparak cilt kurulanır.

Kabartma tozu maskesi yapılması sonucunda gün içerisinde kişinin güneş ışıklarına maruz kalmaması gerekmektedir.

Yüz Lekesi Beyaz Kil Maskesi

 • 2 tane çilek;
 • 1 yemek kaşığı beyaz kil;
 • 1 yemek kaşığı taze limon suyu;
 • 1 fincan sıcak su;
 • 1 yemek kaşığı badem yağı.

Herhangi bir nedenden kaynaklı olarak yüzde rahatsız edici cilt lekelerinin oluşması durumunda kişilerin bu rahatsız olduğu görüntüden kurtulması için evinde beyaz kil ile maske yapması gerekmektedir. Bunun için aktarlardan satın alacak olduğunuz beyaz kil bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı konularak ıslatılması için üzerine 1 fincan sıcak su ilave edilmelidir. Ayrı bir kabın içerisinde orta büyüklükte çileklerin ezilmesinin ardından sıcak suyla eritilen beyaz kilin üzerine konulmalıdır. Sonrasında limon suyu, badem yağı da ilave edilecektir. Karıştırılmasının ardından evinizde hazırlamış olduğunuz maske daha öncesinde temizlemiş olduğunuz cilt üzerine sürülerek 30 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmesinin ardından cilt temizliğinin yapılması gerekiyor.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle