Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamilelik Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Birçok bayanın gebeliği sırasında çoğunlukta sırtlarında ve yüzlerinde kahverengi renkte lekeler meydana gelir. İbrahim Saraçoğlu tarafından bu lekeleri çıkarmanız için maske tarifleri.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamilelik Lekeleri İçin Çözümler

 • 1 çay kaşığı toz tarçın;
 • 1 çay kaşığı toz zencefil;
 • 1 tane yumurtanın akı.

Hamilelikte oluşan doğum lekelerinin kalıcı iz bırakması estetik açıdan bayanlar için sorun olmaktadır. Gebelikte oluşacak cilt lekelerinin yok olmasını ve cildin normal ten rengine ulaşabilmesi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından bayanların evlerinde uygulayacak oldukları kür tarifi verildi. Bunun için cam kasenin içerisine koyacak olduğunuz toz tarçın 1 çay kaşığı miktarında olmalıdır. Sonrasında aynı ölçüde toz zencefil de konularak üzerine ayrı bir kase içerisinde kırdığınız ve çırparak köpük haline getirmiş olduğunuz yumurta akı ilave edilerek bütün malzemeler karıştırılması gerekiyor. Doğum neticesinde oluşan ve rahatsız olduğunuz lekelerin üzerini kaplayacak şekilde bu elde edilen karışım sürülmesi gerekiyor. Fakat sürmeden önce cildin temizlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. En az 20 dakika boyunca cilt üzerinde kaldıktan sonra bol su yardımı ile yıkamanız gerekiyor.

Bu kür haftada bir defa uygulamanız kısa süre içerisinde hamilelik nedeniyle meydana gelen cilt üzerinde oluşan kahverengi lekelerin yok olmasında etkili olacaktır.

Gül ve Kil Maskesi

 • 1 tane kırmızı gülün yaprakları;
 • 2 yemek kaşığı beyaz kil;
 • Bal;
 • 1 su bardağı kaynar su.

Maskeyi yapabilmek için kullanacak olduğunuz kilin beyaz olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız kırmızı gülün kadife gül olması ve kırmızı gül yapraklarının büyük olmasına da dikkat etmelisiniz. 1 su bardağı içerisine koyacak olduğunuz 10 tane kırmızı gül kaynatılmalıdır. Kaynamış olan gül yapraklarını bir kase içerisinde kaşık yardımıyla ezin. Ardından üzerine 2 yemek kaşığı kil ilave ederek, üzerine gül yapraklarını kaynatmış olduğunuz kaynar su ilave edilerek karıştırılır. İçerisine organik olan süzme baldan 1 çay kaşığı kadar eklenerek, karıştırılır. Elde edilen macun kıvamında olan karışım hamilelik nedeniyle cilt üzerinde meydana gelen lekelerin üzerine sürülmelidir. Yaklaşık olarak yarım saat boyunca bekletilmeli ve sonrasında bol ılık su yardımıyla cilt üzerinden yıkanmalıdır. Bu maskeyi haftanın 1 günü cilt üzerine düzenli olarak uygulamalısınız.

Salatalık Maskesi

 • 1 tane orta büyüklükte salatalık;
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Her cilt için uygun olan salatalık maskesi hem cildi beslemekte hem de hamilelik sonrasında meydana gelen cilt lekelerinde çok etkili olmaktadır. Bunun için 1 tane salatalığın kabukları soyularak blender ile ezilmesi gerekmektedir. Bir havan içerisine koyacak olduğunuz yulaf ezmesinden 1 yemek kaşığı kadar dövülerek toz haline getirilir. Blender ile ezmiş olduğunuz salatalık üzerine ezerek toz haline getirdiğiniz yulaf ezmesi konulması sonucunda süzme baldan 1 tatlı kaşığı eklenerek karıştırılır. Lekelerin üzerini tamamen kaplayacak şekilde ince halde sürülmelidir.

20 dakika boyunca cilt üzerinde kaldıktan sonra bol su yardımıyla yıkayın. Bu maskeyi haftada sadece 1 defa daha öncesinde temizlediğiniz cilt üzerine uygulamalısınız.

Çilek Maskesi

 • 4 tane orta büyüklükte çilek;
 • 1 çorba kaşığı kepek unu;
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt.

Çilek maskesini evinizde hazırlayarak cilt üzerine uygulamanız sonucunda kısa zaman içerisinde doğum sonrasında oluşan ciltte meydana gelen kahverengi lekelerin hızla iyileştiğini fark edeceksiniz. Bunun için 4 tane orta büyüklükte çilek bir kase içerisinde kaşık yardımı ile ezilerek püre haline getirilmelidir. Üzerine kepek unundan 1 yemek kaşığı kadar konulmalı ve daha sonrasında süzme yoğurttan da 1 tatlı kaşığı ekleyerek bütün malzemeler birbirine geçinceye kadar karıştırılması gerekmektedir. Gebelik sonrasında sıklıkla meydana gelecek olan bu maske haftada bir gün uygulanması gerekmektedir. Hamilelik sonucunda sıklıkla yüz bölgesinde ve sırt bölgesinde meydana gelen daha çok kahverengi renkte olan bu lekelerin giderilmesi için kullanılması gerekmektedir.

Yoğurt Maskesi

 • 1 çorba kaşığı süzme yoğurt;
 • 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı.

Oluşan cilt lekelerini çıkarmak amacıyla evinizde hızlı bir şekilde uygulayacak olduğunuz maskelerin başında yoğurt maskesi gelmektedir. Etkili olması için eczanelerden satın alacağınız İngiliz karbonatı 1 tatlı kaşığı kadar konulmalı ve üzerine süzme yoğurttan da 1 yemek kaşı kadar eklenerek karıştırılması gerekmektedir. Bu elde ettiğiniz maskeyi cilt lekelerinin üzerini kaplayacak şekilde kahverengi lekelerin üzerine uygulayın. 20 dakika kadar cilt üzerinde bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Cilt üzerinde ki lekeleri çıkarmak için elde ettiğiniz bu maskeyi her iki günde bir temizlemiş olduğunuz cilt üzerine uygulamanız gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 4 oy, ortalama: 2,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle