Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi Önerileri ve Kür Tarifleri

Yağlı ciltler, düzenli ve özen gerektiren bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Gerekli bakım yapılmadığı takdirde ise; siyah noktalar, sivilciler ve eşit olmayan cilt tonu ile karşılaşılabilir.

Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Maske Tarifi 

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi

Cilt, kendini dış faktörlerden korumak ve nem dengesini sağlamak için sebum adı verilen bir yağ üretir. Yağlı cilt tiplerinde ve ergenlik gibi hormonsal dengelerin değiştiği dönemlerde sebum üretimi aşırı olduğundan rahatsız edici durumlara neden olur. Sivilceler, siyah noktalar ve genişlemiş gözenekler bu durumlardan sadece birkaçıdır. Bu durum ancak düzenli cilt temizliği ve doğru bakım uygulamaları ile önlenebilir. 

Killi gül suyu maskesi; Bu maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 çorba kaşığı yeşil kil, 1 çay bardağı gül suyu ve 3 damla limon suyudur. Tüm malzemeleri maskeniz yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırınız. Eğer maskenin sert yapılı olduğunu düşünürseniz biraz daha gül suyu ya da temiz ılık su ilave edebilirsiniz. Başlangıç döneminde haftada 2 defa, lekeler azalmaya başladıktan sonra haftada 1 defa ve lekeler tamamen kaybolduktan sonra 15 günde bir defa uygulamanız lekelerin giderilmesi ve sivilce oluşumunu engellemek için yeterli olacaktır. Eğer karma bir cilt tipine sahipseniz maskenin içine bir kaşık kadar süt ilave edebilirsiniz. Maskeyi kuruyana kadar cildinizde bekletin ve bol soğuk su ile temizleyin. Temizleme işleminin ardından bir buz kalıbı ile cildinize masaj yaparak maskenin etkisini arttırabilirsiniz. 

Yan etkileri: Maske sık kullanımda cilt kurumasına yol açabileceğinden kullanım süresini yukarıda belirttiğimiz şekilde sürekli araya daha uzun bir zaman aralığı bırakarak uygulamayı gerektirmektedir. Bu kür; cildinizi ölü deriler, siyah noktalar, yağ ve kirden temizleyerek yeni hücre oluşumunu destekler, cildinizin ihtiyacı olan sağlıklı nem ve yağ dengesini koruyarak yeni sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur. 

Sivilce İzlerini Gideren Doğal Kür Tarifleri

Yeni sivilce oluşumunu azaltmak ve daha önce iz bırakmış sivilce lekelerinden kurtulmak için evdeki malzemeler ile uygulayabileceğiniz birkaç kür tarifi bulunmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Domates Kürü

Domates dilimleri; Bu kür için ihtiyacınız olan tek malzeme bir dilim domates ya da kalın kesilmiş bir domates kabuğudur. Domates içerdiği A vitamini ile hasarlı dokuların iyileşmesini, antioksidanlar ile de hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar. Uygulama için lekelerin olduğu bölgeye 5 dakika boyunca hafifçe masaj yaparak domates dilimini sürün ve bol soğuk su ile bölgeyi temizleyin. Eğer sivilce yeni oluşmaya başlamışsa domates dilimini 5 dakika boyunca sivilcenin üzerinde bekletin. 

Yan etkileri; Domates dilimleri iltihaplı dokulardaki hücreleri harekete geçirdiğinden biraz kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bu normal bir iyileşme belirtisidir. Kızarıklık ve kaşıntı durumunda bölgeyi ovalamayın ve bir buz küpünü kızarıklık ve kaşıntı olan bölgenin üzerinde gezdirin. Günlük ve haftalık uygulamalar ile lekeler geçene kadar düzenli bir şekilde küre devam edebilirsiniz. 

Salatalık suyu; Her gün yüzünüzü taze salatalık suyu ile yıkamak iltihaplı sivilcileri kurutarak, sivilceden kaynaklanan izleri azaltmaya yardımcı olur. 

Yumurta akı; Bir yumurtanın akını sivilce, siyah noktalar ya da lekelerin üzerine bir pamuk yardımı ile uygulayarak tüm gece yüzünüzde bırakın. Sabah yüzünüzü soğuk maden suyu ile temizleyin. Haftada en az 3 defa tekrar edin. 

Yeni hücre üretimi ve cilt yenilenmesi geceleri daha hızlı olarak gerçekleştiğinden kür ve maskeleri gece uyumadan yarım saat önce uygulamak iyileşme sürecini hızlandırır.  

 Suna Dumankaya’nın Önerisi 

İhtiyacınız olan malzemeler; Bir avuç kadar çağla, birkaç damla limon suyu, 1 tatlı kaşığı beyaz kil, 3 damla üzüm çekirdeği yağı 

Hazırlama ve uygulama şekli; 4 parçaya bölmüş olduğunuz çağlaları bir blendır yardımıyla püre haline getirin. İçine diğer malzemeleri de katarakt yoğurt kıvamında bir krem elde edin. Elde etmiş olduğunuz maskeyi yüzünüze masaj yaparak ve aşağıdan yukarı doğru hareketler ile iyice yedirin. En az 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi temizletin. Yağlanmanın yoğun olduğu dönemlerde haftada 1 defa, daha az olduğu dönemlerde 15 günde bir maskeyi uygulamaya devam edin. 

Yan etkileri; Cildin aşırı yağlanmasını önleyen bu tarif aynı zamanda cilt sıkılaşmasını sağlayarak yaş ile birlikte artan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Eğer cildinizin maske sonrasında fazla kuruduğunu düşünürseniz limon suyu yerine temiz ve kaynatılmış su kullanabilirsiniz. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle