Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Cilt Lekelerinde Elma Sirkesi Kullanımı ve Kür Önerileri

Cilt yüzeyinde oluşan lekelerden kurtulmanın en doğal yollarından biri elma sirkesidir. Elma sirkesi içerdiği meyve asitleri ile ölü hücrelerin temizlenmesini ve sağlıklı cilt gelişimini destekler.

Elma Sirkesinin Cilt lekelerine Etkisi 

Elma Sirkesinin Cilt Lekelerine Etkisi

Cildiniz korunmasız bir şekilde güneşe maruz kaldığında melanosit hücrelerin sayısı artar ve yüz, boyun, omuz gibi bölgelerde koyu kahverengi lekeler meydana gelir. Güneşe maruz kalma dışında yaşlanma, genetik yatkınlık, hormonal dengesizlik, gebelik, zayıflamış karaciğer fonksiyonları, vitamin eksikliği, akne gibi unsurlar da cilt lekelerine neden olur. Fakat karamsarlığa kapılmadan, pahalı ürünlere ihtiyaç duymadan elma sirkesi ile cilt lekelerine son vermek mümkün. Elma sirkesi içerdiği aminoasitler, mineral ve vitaminler ile; 

  • Koyu renkli pigmentlerin ağartılmasında, 
  • Cildin ph dengesinin sağlanmasında, 
  • Cilt tonunun eşitlenmesinde, 
  • Ölü hücre ve toksinlerin ciltten temizlenmesinde etkilidir. 

Peeling özelliği olan elma sirkesi cildin üst katmanındaki ölü deriyi incelterek cilt altı hücrelerin sağlıklı gelişimini destekler, hiper pigmentasyona bağlı olarak ortaya çıkan koyu renkli lekelerin görünümünü azaltır.

Düzenli ve dikkatli bir uygulama ile zaman içinde lekeler tamamen giderilerek cilt tonu eşitlenebilir. 

Uygulama Yöntemleri

Elma sirkesi ile cilt lekelerine son vermek için yapılabilecek birçok uygulama yöntemi bulunmaktadır. Fakat yanlış ve aşırı kullanımda sirkenin içerdiği asitler tahriş edici olmaktadır. Bu istenmeyen durumlardan kaşınmak için; 

  • Kür ve maskeleri gece uygulayın. 
  • Aşırı sıcak havalarda ve gün içerisinde kullanmayın. 
  • Kürün temizlenmesi sırasında soğuk su kullanmaya özen gösterin. 
  • Aşırı cilt hassasiyeti oluşursa bal ile cildinizi nemlendirin. 

Su- Elma Sirkesi; Çok koyu olmayan ve yeni oluşan lekeler için eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırın. Karışımı lekelerin üzerine birkaç dakika masaj yaparak uygulayın. Ardından temiz su ile yıkayın. Hamilelik, epilasyon ve çil lekeleri için birkaç hafta boyunca  günde 1 defa uygulamaya devam edin. 

Turp- Elma Sirkesi; Yaban turpu melamin üretiminin yavaşlatır ve hiperpigmantasyonu önler. Siyaha yakın koyu kahverengi lekelere, sivilce izlerine ve epilasyona bağlı kararmalara iyi gelen bu kür için;  1 yaban turpunu rendeleyerek 2 hafta boyunca 1 fincan sirke içinde kapalı bir alanda bekletin. Daha iyi karışması için günde 1 defa karışımı iyice çalkalayın. 2. haftanın sonunda karışımı süzerek günde 2 defa ve bir ay boyunca lekelerin üzerine uygulayın. 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü bol soğuk su ile yıkayın.

Bozulmaması için, artan karışımı kapalı ve cam bir şişede buzdolabında saklayın. Uygulama sırasında kaşıntı ve yanma hissederseniz 15 dakikalık süre dolmadan yüzünüzü yıkayın.  

Soğan Suyu- Elma Sirkesi; Soğan suyu doğal bir anti-inflamatuar olmanın yanı sıra cildin kallojen yapısını desteklemeye yardımcı olur. Akne, sivilce izleri, koyu kahverengi güneş lekeleri, malezma ve çiller için 1 çorba kaşığı soğan suyunu eşit miktardaki sirke ile karıştırarak bir pamuk yardımıyla lekelerin üzerine sürün. Tamamen kuruyana kadar yani yaklaşık 30 dakika boyunca bekleyin. 4 ile 6 hafta boyunca haftada 2 defa sadece lekelerin üzerine uygulama yapın. Lekeler iyice silikleştikten sonra bu karışma bir kaşık bal ilave ederek tüm yüze maske yaparak 30 dakika bekleyin. Böylece tüm cilt tonunuz eşitlenecektir. 

Hassas ve kuru ciltlerde aşırı kızarıklık ve yanma görülürse 30 dakikalık süre beklenmeden yüz yıkanmalı ve nemlendirici uygulama yapılmalıdır. 

Limon suyu- Elma Sirkesi: Limon suyu içerdiği sitrik asit ve C vitamini ile koyu lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Kür için eşit miktarda limon suyu ile sirkeyi karıştırın. Pamuklu çubuk ile lekelerin üzerine masaj yaparak birkaç dakika boyunca karışımı iyice yedirin. 1 gece boyunca lekelerin üzerinde bekleyin. Bu uygulama cildinizi ışığa karşı hassaslaştırır. Ertesi gün mutlaka güneş kremi kullanın. 

Cilt Lekeleri İçin İbrahim Saraçoğlu’nun Kür Tarifi

Bu kür sadece lekeler için değil, sivilce izlerinde de kullanılabilir. İhtiyacınız olan malzemeler sadece bir kahve fincanı doğal sirke ve eşit ölçüde maden suyudur. Karışım hazırlandıktan sonra bir pamuk yardımıyla lekelerin üzerine iyice yedirilmeli ve 10 dakika beklendikten sonra soğuk su ile yüz yıkanmalıdır. 4 gün boyunca günde 2 defa uygulama devam etmelidir. Derin ve çok koyu lekelerde 1 haftalık aralar ile kür tekrar edilmelidir. 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle