Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüz Lekeleri İçin Doğal Çözüm Yöntemleri ve Maske Uygulamaları

Güneşin zararlı ışınları, epilasyon, sivilceler ve daha birçok neden yüz lekelerine neden olabilir. Hazırlayacağınız doğal maskeler ile lekeleri giderebilir, cildinize ışıltı kazandırabilirsiniz.

Yüz Lekeleri İçin Doğal Terapiler

Yüz Lekeleri için Bitkisel Çözüm Önerileri

Yüz lekeleri, farklı nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan, yaygın ve rahatsız edici bir cilt problemidir. Genellikle sağlık açısından önemli bir risk teşkil etmese bile özellikle ergenlik döneminde benlik gelişimini etkileyebilir. Yüz bölgesindeki lekeler güneş altında uzun süre kalınması gibi nedenlerle daha da belirginleşmekte ve koyulaşabilmektedir. Bu durumun temel nedeni güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman cilt pigmentlerinin daha hızlı artmasıdır. Yaşlılık, hamilelik ve ergenlik gibi dönemlerde de cilt daha da hassas hale gelmektedir. 

Fakat düzenli olarak yapılacak doğal-bitkisel terapiler bu tarz lekelerin giderilmesinde ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce yıldır kadınlar bitkisel öz ve yağları kullanarak cilt sağlıklarını korumayı başarmışlardır. 

Maske Tarifleri 

Limon suyu maskesi; Sivilce izleri, çiller, malezma izleri, siyah ve kahverengi lekeler için 2 ay boyunca günde 2 defa uygulayabileceğiniz bu maske için ihtiyacını olan tek malzeme 1 adet limondur. Limon suyu doğal olarak asidik bir yapıya sahiptir ve içerdiği bu asitler koyu renkli pigmentleri ağartmakta kullanılabilir. Maskeyi hazırlamak için 1 limonu sıkarak suyunu süzünüz. Daha sonra bir pamuk yardımı ile lekeli bölgeye hafifçe yediriniz. 5 dakika bekleyiniz ve yeniden lekeli bölgeye yeniden uygulama yapınız. 2. uygulamadan en az yarım saat sonra ılık su ile yıkayınız.

Soğan maskesi; 1 adet kırmızı kuru soğanı çiğ olarak direkt lekelerin üzerine uygulamak lekelerin rengini açmaya yardımcı olur. Çok koyu lekelerde ise bir soğanı rendeledikten sonra suyunu süzün ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile karıştırarak gece uyumadan 1 saat önce bir pamuk yardımıyla sadece lekelere iyice yedirin. 2 hafta boyunca her akşam uygulamaya devam edin. Bol soğuk su ile yıkayın. En etkili uygulama için karanlık saatleri tercih edin. Kokusu rahatsız edici olsa da koyu renkli lekelerin tedavisinde kesin sonuçları olan bir uygulamadır. Uygulama sırasında hafif yanma ve kaşıntı görülebilir. 

Küp şeker maskesi; Küp şeker içerdiği glikoik asit ile koyu renkli lekelerin tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. İhtiyacınız olan malzemeler: 1 küp şeker ve 1 şeker kaşığı su. Uygulama sırasında ise dikkat edilmesi gereken tek püf noktası şekeri tamamen eritmeyin. Pul pul kalsın. Bu karışımı bir pamuk

yardımıyla lekenin üzerinde 2-3 dakika gezdirin. 15 dakika bekledikten sonra soğuk maden suyu ile yüzünüzü yıkayın. 5 gün boyunca her gün aynı saatlerde tekrar edin. 

Domates maskesi; Siyah noktalar, sivilce izleri ve epilasyona bağlı kararmalar için 1 domatesi rendeleyin. İçine 1 kaşık kadar limon suyu ve 1 küp şeker ilave ederek yüzünüze bir pamuk yardımı ile iyice yedirin. Günde en az 1 kere ve akşam saatlerinde uygulama yapın. Uyumadan önce 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı sürmek maske sonrasında cildi nemlendirerek koruyacaktır. 

Yağ Terapileri

Yüz Lekelerini Gideren Yağlar

Yüzdeki lekeleri gidermek için uygulayabileceğiniz diğer yöntemlerden biri de bitkisel yağ terapilerdir. 

Lekeleri gidermek için kullanılan bitkisel yağlar, uçucu ve yakıcı etkileri olan yağlardır. Kullanıldıktan sonra güneşe çıkılmaması önemlidir. Ayrıca cilt yapınız hassassa çay ağacı ve biberiye yağları içine birkaç damla argan yağı ilave edebilirsiniz. 

Biberiye yağı; Epilasyon sonrası yüz bölgesinde görülen kararmalar için biberiye yağını hafifçe izlerin üzerine sürün. Ilık su ile 20 dakika sonra bölgeyi temizleyin. 

Çay ağacı yağı; Koyu renkli lekeler, yaşlanma izleri, epilasyon sonrası kararmalarda 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağını bir pamuk yardımıyla izlerin üzerine iyice yedirin. Lekeler çok koyu ise yıkamanıza gerek yok. Fakat kaşıntıya neden olursa ılık su ile yıkayabilirsiniz. Akşam saatlerindeki uygulamalar daha iyi sonuç vermektedir. 

Limon kabuğu yağı; Koyu renkli lekeler ve sivilce izleri için 1 tatlı kaşığı limon yağını ihtiyaç duyduğunuz bölgelere iyice yedirin. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. 

Sandal ağacı yağı; 6 damla sandal ağacı yağını 6 damla tatlı portakal yağına karıştırarak lekelerin üzerine sürün. Lekeler gidene kadar haftada 3-4 defa uygulayabilirsiniz. Gece kullanımları için uygundur. Daha sonra temizlemek gerekmez. 

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle