Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Güneş Lekelerine Elma Sirkesi Kullanımı ve Doğal Terapiler

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ciltte melamin artışına neden olmaktadır. Melamin artışının çok hızlı bölgelerde ise güneş lekeleri oluşarak zaman içinde cilt kanserine yol açabilir.

Güneş Lekeleri için Elma Sirkesinin Faydaları

Güneş Lekeleri İçin Elma Sirkesi 

Güneş altında geçirdiğiniz her an vücudunuz güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için melamin üretim hızını arttırır. Melamin cildinize, saçınıza ve gözlerinize rengini veren pigmentin adıdır. Ancak cildiniz nihayetinde yeterince hızlı olarak melamin üretemez hale gelir ve böylece cilt lekeleri ve güneş yanıkları ortaya çıkar. Farklı cilt tiplerinde güneş lekelerinin meydana gelmesi farklı zaman dilimlerini kapsar. Örneğin; hassas bir cilt şiddetli güneş ışığı altında 15 dakikada cilt lekesi meydana getirebilir. Fakat elma sirkesi gibi cilt hücrelerinde yenilenmeyi sağlayan bazı doğal unsurlar bu lekelerin giderilmesinde rahatlıkla kullanılabilir. 

Elma sirkesinin cilt üzerindeki en büyük faydası ölü ve iltihaplı dokuların temizlenmesini sağlayarak yeni hücrelerin üretilmesine katkı sağlamasıdır. Cilt lekelerine neden olan temel faktör de bu ölü hücrelerin bölgesel olarak birikmesinden kaynaklanır.

Cilt üzerinde biriken ölü hücreler sağlıklı yollar ile temizlenmez ise zaman içinde hücre yapısını bozarak cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. 

Elma Sirkesi İle Hazırlayabileceğiniz Cilt Maskeleri 

Güneş lekelerinden cildi temizlemek için kullanılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sirkenin yeterince seyreltilmiş olduğundan emin olmaktır. Saf elma sirkesini direk cilt üzerine uygulamak sirke içinde bulunan asidin de cildinizi yakmasına neden olabilir. Aşağıda tarifini vereceğimiz maskeleri uygularken aşırı kaşınma ve yanma hissederseniz lütfen elma sirkesinin oranını azaltınız. 

Vereceğimiz ilk tarif için ihtiyacınız olan malzemeler 1 kuru soğan ve yarım kaşık elma sirkesidir. Bu maskeyi uyumadan önce kullandığınızda sabah etkilerini fark edecek ve cilt tonunuzdaki yenilenmeye şaşıracaksanız. 

Soğanlı temizleme sütü

Maskeyi hazırlamak için öncelikle rendelenmiş 1 kuru soğanı suyunu salması için 10 ile 15 dakika arasında dinlendirin. Bu sürecte yaklaşık olarak 3-4 kaşık kadar soğan suyu kendini bırakacaktır. Bu suyu cam bir kap içine iyice süzerek yarım kaşık kadar elma sirkesini ekleyin ve bir pamuk yardımıyla önce lekeli bölgelere daha sonra tüm cildinize masaj yaparak yedirin. Yarım saat bekledikten sonra soğuk ya da buzlu su ile yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü yıkarken sabun gibi kimyasal ürünleri kullanmayın. Cilt lekelerinin derinliği ve kalınlığı kişiden kişiye değişeceğinden uygulama sayısı da farklılık gösterir. İlk uygulamadan itibaren etkili olan bu maskeyi lekeler çok derin değilse hafta da 1 defa, lekeler çok koyu ve derinse 2 defa uygulayabilirsiniz. Direk açık yaralar ve güneş yanıklarında ise kullanmayınız. 

Ballı maske

1 kaşık bal ve 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırarak hazırlayacağınız bu maske güneş lekelerini giderirken cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Karışımı yine bir cam kap içinde hazırlamanız daha etkili sonuç almanıza yardımcı olacaktır. İyice karıştırdığınız bal ve sirkeyi lezyonlu bölge ve çevresine sürünüz. Eğer yüzünüze uyguluyorsanız lezyonlu bölgede 3 dakika karışımı beklettikten sonra tüm yüzünüze maskeyi uygulayınız. Yarım saat sonra ise maskeyi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Yaz günlerinde haftada 2 defa, kışın ise 15 günde bir bu maskeyi uygulamak cilt tonunu eşitleyerek detoks etkisi yaratacaktır. 

Salatalık maskesi

1 salatalık ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile hazırlayacağınız bu maske ile hem güneş lekelerinden kurtulabilir hem de cildinizi sıkılaştırabilirsiniz. Soğan maskesinde olduğu gibi bir salatalığı rendeleyin. Buzdolabında soğutulmuş bir salatalık kullanmanız daha etkili olacaktır. Ardından suyunu süzdüğünüz salatalık suyuna sirkeyi ilave ederek bir pamuk yardımıyla tüm cildinize yedirin. Derin lekeler ve cilt yüzeyinde kalınlaşma varsa maskeyi uyguladıktan 5 dakika sonra bir yüz fırçası ile tüm yüzünüze masaj yapın ve maskeyi yenileyin. Yarım saatlik beklemenin ardından soğuk su ile maskeyi temizleyin. Hassas ciltlerde sirke miktarını iki çay kaşığı olarak da ayarlayabilirsiniz. Yaz boyunca haftada 1 defa yapacağınız bu uygulama leke sorununuz olmasa bile cildinize iyi gelecek ve doğal bir ışıltı kazandıracaktır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Elma sirkesini asla saf olarak cildinizde bekletmeyin. 
  • Sirke içeren maskeleri temizlemek için her zaman soğuk su kullanın. 
  • Açık yaralar üzerine elma sirkesi uygulamayın. 
  • Uygulamanın ardından kızarıklık ve kaşıntı görüldüğünde sirkeyi daha fazla cildinizde bekletmeyin. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle