Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Elma Sirkesi Yüz Lekeleri İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Elma sirkesi yüzde bulunan lekelerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra yüzde var olan diğer sorunlarında kısa sürede yok olması adına cilt üzerinde çalışmaktadır.

Elma Sirkesi ve Yüz Lekeleri

Yüz Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi cilt için mükemmel bir yöntemdir. Beyazlatma, siğiller, akne ve diğer cilt problemlerini tedavi etmek adına kullanılır. Ayrıca cildin genel sağlığını korumak ve geliştirmek adına harika bir günlük yöntemdir. Cildin daha genç ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Cilt bakım kullanımında yüzyıllardır tercih edilen ve denenmiş bir yaklaşımdır. Elma sirkesi cilt tabakasında mucizeler yaratır. Doğal bir büzücü için, yüzünüze seyreltilmiş elma sirkesine batırılmış bir bez sürmek gerekmektedir. Daha sonra koruyucu asidik kaplama cildi beyazlatır, daha pürüzsüz hissetmeye olanak sağlar, yağı emer ve ince çizgileri azaltır. Bu seviyedeki işlevler, pH seviyelerini cilt tabakasını tamir ederek ve beta-karoten gelecekteki cilt tabakasının hasar görmemesine yardımcı olur. Vücut ve kan dolaşımı toksinleri ürettikçe bazı zehirler akne, kızarıklıklar ve diğer kırmızı erüpsiyonlar yoluyla deriden çıkışlarını sağlar. Seyreltilmiş elma sirkesi ile kullanılacak olan bir bez / pamuk pedi bir büzücü olarak kullanılır. Bu pamuğu yüze koymak ve kurumasını beklemek iyileştirme açısından oldukça faydalıdır. Bu kullanılan en kolay ve basit yöntemdir. Uygulama her daim yapılabilir.

Elma Sirkesi Lekeleri Hafifletme

Su ve Sirke

Elma sirkesi, büzücü özelliği nedeniyle yağlı bir cilde sahip olan kişiler için iyidir. Dahası ciltte kan dolaşımını arttıran alfa hidroksit asitleri elde etmenin zengin bir yoludur. Cilt gözeneklerini aydınlatır ve lekeleri en aza indirir. Ayrıca bu ürünün kullanımı cildini pH seviyelerini düzene sokar. Kullanım yapmak için;

 • Yarım barda su ile yarım bardak sirkeyi bir kabın içinde karıştırın.
 • Cilt üzerine seyreltilmiş olan karışımdan sürün ve 2 dakika süresince bekletin. Kuruması önemli olan anahtar noktadır.
 • Ardından yüzdeki lekeli bölgeleri soğuk su çarparak yıkayın.
 • Bunu günde bir veya iki kez kullanmak faydalı olacaktır. Hazırlanan karışımı kullanmadan önce her daim çalkalamak gerekir.

Sıcak Sulu Karışım

 • Sirkeyle yüz yıkama işlemi yapmak adına küçük bir kâse içine ürün dökülür. İçine sirkenin yarısından az düzeyde sıcak su dökülerek oda sıcaklığında soğumaya bırakılması gerekir.
 • Hassas bir cilde sahip olan kişiler bu uygulamada sirkeyle su oranını 1 ile 5 oranında kullanmaktadır.
 • Hazırlanan karışım ile her sabah düzenli şekilde yüz lekelerinin olduğu alanlar yıkanmalıdır. Yıkama işlemi yapamayan kişiler bu uygulamayı pamuk yardımı ile yapabilir. Pamuk ile yapacak olan kişiler hafifçe yukarı doğru hareketler ile boyun ve yüz bölgesi de silinebilir. Yalnız yüz, boyun, burun ve yanak bölgeleri için pamuk kullanan kişiler aynı pamukla işlem yapmamalıdır. Her bölge için farklı kullanım yapılması çok önemlidir.

Karışık Karışım

Cildi temiz, lekelerden arınmış ve taze tutmak için haftada bir kez kullanılması gereken harika bir maskedir. Düzenli olarak uygulandığı zaman birkaç ay içinde lekelerde azalmalar ve renklerinde açılmalar meydana gelmeye başlar.

 • ¼ çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı arrot tozu
 • 1 tatlı kaşığı gül suyu
 • ¼ çay kaşığı maya

Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Karışım macun kıvamına gelmesi fayda sağlaması adına gerekli olan anahtar noktadır. Macun direk olarak yüzdeki lekelerin üzerine uygulanır. Biraz bekledikten sonra ılık su yardımı ile durulama yapılması gerekmektedir. Ardından temiz ve yumuşak dokulu havlu ile cilt kurulanır ve cilt tipine göre nemlendirici sürülür.

Beyazlatma

Sirke, harika bir aydınlatma maddesi olarak insanların lekeleri üzerinde çalışır. Yaşa bağlı koyu lekeler ve diğer pigmentasyon sorunları ile baş etmede oldukça etkilidir. Beyazlatma işlemi için;

 • Eşit oranlarda elma sirkesi ile soğan suyu karıştırılır. İki suyunda normal oda sıcaklığında olması beyazlatma işlemi için gereklidir.
 • Bu birleşim pigmentasyon ve yaştan kaynaklı olan lekelerin üzerine uygulanmalıdır.
 • Sürekli kullanım bu lekelerin hafiflemesini sağlar. Ayrıca ilerleyen zamanda oluşabilecek olan lekelenmelerinde önüne geçer.

Neden Kullanılmalıdır?

Cilt kararmaları önleme, cildi besleme, ciltteki bakteri ve enfeksiyonları yok etme, cildin sağlıklı ve iyi görünmesini sağlamak adına kullanılması faydalı bir üründür. Bunlar dışında sirkenin faydaları saymakla bitmez. Sadece lekeler üzerine kullanılmamalıdır. Beslenme içine de ilave edilmesi etkilerin iki katına çıkmasına olanak sağlar. Özellikle doğal olanlar salatalarda sık şekilde tercih edilmelidir. Bunlar dışında elma sirkesi;

 • Yaşlılık lekelerini azaltır.
 • Sivilce  ve lekeleri ile savaşır.
 • Cilt katmanlarını dengede tutar.
 • Kırışıklıklarla savaşmaya destek olur.
 • Toksinlerin ciltten temizlenmesini sağlar.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle