Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sivilce Kurutucu Doğal Maske Tarifleri ve Kullanımları

Sivilcelerinden rahatsız olan kişilerin evlerinde sivilceyi hızla kurutacak olan doğal maske tarifleri ile oluşan sivilcenin iz kalmadan kurumasını sağlayabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

 • 1 çay kaşığı karbonat;
 • 1 yemek kaşığı su.

Sivilcelerinden şikayet etmekte olan kişilerin evde uygulayacak oldukları doğal maskelerden bir tanesi de karbonat maskesi olmaktadır. Karbonatın özellikle cilt sağlığı açısından çok etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de ortaya çıkan sivilcelerin çok hızlı bir şekilde kurumasında etkili olacaktır. Özellikle de sivilcelerin ve cilt üzerinde oluşan siyah noktaların yok olmasında etkili olan karbonat maskesi için sivilcelerin yoğunluğuna göre karbonattan 1 çay kaşığı miktarında bir kasenin içerisine konulmasının ardından sulandırmak için 1 yemek kaşığı su koymanız etkili olacaktır. Bu karbonatlı suyun her zaman için sivilcelerinizi önceden yıkamalı ve kuruladıktan sonra temiz bir cilt üzerine uygulamanız etkili olacaktır. Sivilcelerin asla oynanmamış ve sıkmamış olmanız gerekmektedir. Üzerine sürülmesinin ardında 10 dakika bekledikten sonra boş suyla yıkamalısınız. Bunu sivilce kuruyana kadar günde 2 defa yapmanız fayda gösterecektir. Patlamış sivilcelerin üzerine sürülmesi durumunda bir miktar bölgede yanma oluşması da görülmektedir.

Domates Maskesi

 • 1 yemek kaşığı domates suyu;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu.

Sivilcenin kötü bir görüntüsü olduğundan bu durum kişilerin rahatsız olmasına neden olacaktır. Ortaya çıkması ile birlikte sivilcenin oynanmaması ve sıkılarak patlatılmaması gerekmektedir. Bir sivilce oynandığı zaman daha sonrasında yara izi kalacaktır. Bu nedenle de sivilceyi hızla iyileştirecek ve kişilerin kurtulmasını sağlayacak olan maskelerden bir tanesi de domates ve limon maskesi olmaktadır. Bunun için 1 yemek kaşığı miktarında domatesi rendeledikten sonra suyunu kaseye koyup, üzerine taze sıkılmış limondan da 1 yemek kaşığı miktarında koyarak karıştırmalısınız.

Sonrasında ise kişilerde etkili olabilmesi için en az yarım saat boyunca bekletildikten sonra yıkanarak cilt temizliği yapılmalıdır.

Yulaf Ezmesi Maskesi

 • 1 fincan süt;
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi.

Cildin sağlıklı görünmesi ve cilt üzerinde ortaya çıkan yağ bezlerinde ki tıkanıklık sonucunda sivilce kurutucu maskelerden bir tanesi de yulaf ezmesi maskesi olmaktadır. Ayrıca bu maskenin kişilerin uygulaması ile birlikte gözenekleri açacak ve temizleyecektir. Çok aşırı yağlı olan cilde sahip olan kişilerin de yağ miktarını dengelemesinde yardımcı olur. Ölü deri hücrelerinin yok olmasını sağlayacak yulaf maskesini oldukça kolay bir şekilde evde hazırlayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesini havanda döverek toz haline getirmeli ve daha sonradan ılık süt ile macun kıvamına gelmelidir. Bu doğal olan kürün kişilerin aknelerinin üzerine sürmesi ve 45 dakika boyunca bekletmeleri halinde oldukça hızlı bir şekilde sivilcelerinden kurtulacaklardır.

Bitki Yağları

 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı;
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı;
 • 1 çay kaşığı çay yağı.

Ortaya çıkan aknelerin hızla yok olmasında etkili olan bitki yağları bulunmaktadır. Bu bitki yağlarının düzenli olarak cilde sürülmesi ile birlikte kişilerde ortaya çıkacak olan sivilcelerin de engellenmiş olmasını sağlayacaktır. Cilt gözeneklerinde tıkanıklık oluşması sonucunda bunları temizleyeceği gibi aynı zamanda da siyah noktalarında yok olmasında etkili olacaktır. Yukarıda yazmış olduğumuz bitki yağlarının aktarlardan satın alınarak söylenen ölçü içerisinde bir kasede karıştırılmasının ardından daha önceden temizlemiş olduğunuz ve yıkayarak kurutmuş olduğunuz cildin üzerine ince bir şekilde masaj yaparak sürmelisiniz. Yarım saat boyunca cilt üzerinde kalmasının ardından cilt temizliği için yıkamalı ve kuruladıktan sonra nemlendirici sürmelisiniz. Bu bitki yağlarını yağlı cilde sahip olan kişilerin uygulamaması gerekmektedir.

Süt ve Limon Maskesi

 • 1 yemek kaşığı süt;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı tuz.

Sivilcelerin hızla iyileşmesinde ve kurumasında etkili olan bir doğal yöntem limon suyu ve süt ile yapacak olduğunuz maskeye bir çay kaşığı miktarında tuz eklemeniz olacaktır. Bu maskeyi her zaman için sivilcelerin üzerine uygulayacak olan kişilerin asla sivilcesi ile oynamamış olması gerekmektedir. Sıkmış olduğunuz sivilce üzerine sürmeniz durumunda yanma görülecektir. Ayrıca çok kuru cilde sahip olan kişilerin de bu maskeyi uygulamamaları tavsiye edilecektir. Limon taze sıkılmış olmalıdır. Söylenen miktarlarda bir kasenin içerisine konularak tuz eritilmesinin ardından sivilcenin üzerine sürülmeli 20 dakika boyunca bekletilmeli ve sonrasında durulanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle