Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Oluşan Lekeler İçin Evde Hazırlayacağınız Maskeler

Yüzde oluşan kahverengi renkte oluşan lekelerin rahatsız edici görüntüsünü ortadan kaldırmak amacıyla evinizde yapacak olduğunuz doğal maske tarifleri.

Sandalağacı Tozu Maskesi

 • 1 yemek kaşığı gül suyu;
 • 1 yemek kaşığı sandalağacı tozu;
 • 1 tatlı kaşığı gliserin;
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu.

Elde edecek olduğunuz maske cilt üzerinde ve özellikle de yüzde meydana gelen kahverengi lekeleri giderme konusunda etkili olan bir maske tarifi olmaktadır. Bunun için cam kasenin içerisine eczanelerden alacak olduğunuz gliserinden 1 tatlı kaşığı miktarında eklenmelidir. Ardından taze limon çekirdekleri ayıklandıktan sonra sıkılarak limon suyu gliserinin üzerine eklenir. Sandalağacı tozu ise 1 yemek kaşığı miktarında eklenmesi gerekiyor. En son olarak gül suyundan da 1 yemek kaşığı eklenmesi ardından bütün malzemelerin birbirine karışması için karıştırılması gerekmektedir. Daha önceden temizlenen cilt üzerine parmaklarınıza sürmüş olduğunuz maskeden sürülerek cilde masaj yaparak yedirilir. 30 dakika en az yüz bölgesinde meydana gelen lekelerin üzerinde bekletilmelidir. Sonra yıkanarak durulanır. Haftanın iki günü evinizde yapacak olduğunuz bu maskeyi uygulamalısınız.

Yumurta Maskesi

 • Yumurta;
 • Bal;
 • Karbonat;
 • Yoğurt.

Yüzde oluşan lekeleri çıkarma konusunda etkili olan evde yapacak olduğunuz kahverengi lekeleri çıkarma konusunda etkili olan maskeler için yukarıda yazmış olduğumuz malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Maskeyi hazırlarken 1 tane yumurta kaba kırılarak çırpılır ve köpük haline getirilir. Üzerine organik baldan 1 çay kaşığı miktarında ilave edilmesinin ardında süzme olan yoğurt ise 1 tatlı kaşığı ekleyerek en sonunda karbonat eklendikten sonra karıştırılır. Bal erimeli ve bütün malzemelerin birbirine geçmesi gerekmektedir. Sonrasında bir salatalık ile cilt temizliği yapılmalıdır. Salatalığın içerisinde oluşan maddeler cilt temizliğinde oldukça etkili olur.

Cilt üzerine sürülür ve daha sonrasında kuruması ardından bol suyla yıkanır. Haftanın bir günü cilt üzerine uygulayacak olduğunuz kür lekelerin çıkmasında etkilidir.

Soğan Maskesi

 • Kuru soğan;
 • Bal;
 • Karbonat.

Cilt lekesi tedavisinin evde yapmak isteyen kişilerin yapacak oldukları etkili maskeler arasında soğan maskesi bulunmaktadır. Bu yapacak olduğunuz soğan maskesini de kolaylıkla evde yaparak cilt lekelerinin yok olması için uygulayabilirsiniz. Maskenin etkili olması için kullanacak olduğunuz soğanın beyaz kuru soğan olması gerekiyor. Rende ile suyunu çıkarmalısınız. Üzerine 1 çay kaşığı karbonat ilave ettikten sonra süzme baldan da yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı kadar ilave edilmesi gerekmektedir.

Kürün faydalı olabilmesi ve cilt lekesinden şikayet eden kişilerin leke üzerine uygulayacak olduğu maskenin en az 30 dakika boyunca cilt lekelerinin üzerinde bekletmeniz etkili olacaktır.

Karbonat Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 1 yemek kaşığı üzüm suyu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt.

Yüzde meydana gelen lekeler çoğunlukla kahverengi renkte ve kişileri rahatsız edecek bir görüntü olmasına neden olur. Estetik açıdan rahatsız edici bu görüntüyü evde uygulayacak olduğunuz maskeler ile geçirmeniz mümkün olacaktır. Kahverengi lekelerin yüzde oluşması güneş ışınlarından dolayı ya da hormon dengesizliği nedeniyle meydana gelebilir. Bunun sonucunda evinizde yapacak olduğunuz maskelerin başında karbonat maskesi gelmektedir. Bunun için İngiliz karbonatın da 1 tatlı kaşığı civarında eklemelisiniz. Kullanacak olduğunuz yoğurt süzme olmalı ve taze olmasına dikkat edin. 1 yemek kaşığı kadar yeşil üzüm sıkılarak suyu çıkartılacaktır. Yoğurt ve karbonatın içerisine konularak karıştırılmalıdır. Yüzde meydana gelen cilt lekelerini evde uygulayacak olduğunuz bu maske lekelerin üzerine sürülmeli 20 dakika leke üzerinde kuruması beklenmelidir. En sonunda ise cildi yıkamalısınız.

Yoğurt ve Limon Maskesi

 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • Çeyrek limon;
 • 1 çay kaşığı karbonat;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Limon suyundan ve süzme yoğurttan elde edecek olduğunuz karışım yüzde oluşan cilt lekelerini gidermekte oldukça etkili olmaktadır. Bu maskeyi hazırlamak için süzme yoğurttan 1 yemek kaşığı kabın içerisine konulacaktır. Üzerine çeyrek limon ve sızma zeytinyağından da ilave edilerek karıştırılmalıdır. Bu elde edilen karışım evde uygulayacağınız ve cilt lekelerinde etkili olan çok özel bir karışım olmaktadır. Estetik olarak rahatsız edici görüntüsü olan kahverengi lekeleri çıkarmak için göz ve ağız bölgesi  dışında kalan cilt lekelerinin üzerine sürülmelidir. Bu karışım ciltte bekletilmeli ve sonucunda kuruması bekletilir. Sonrasında ilk olarak bol suyla yıkanmalı ve ardından da nemlendirici özelliğine sahip olan bir sabun ile yıkanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle