Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Elma Sirkesi İle Sivilce Lekesi Tedavisi ve Bakım Önerileri

Elma sirkesi sivilce lekelerini gideren ve dermatolojik olarak cilt altı mikroorganizmaların temizlenmesinde kullanılan etkili doğal bakım ürünlerinden bir tanesidir.

Sivilce Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi; asetik asit ve malik asit yönünden zengin sirkelerden biridir. Bu doğal meyve asitleri yağlı gözeneklerin temizlenmesi ve ölü hücrelerin giderilmesi sırasında peeling etkisi göstererek cildi soyar. Yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu destekler ve cildin Ph dengesini sağlamaya yardım eder. Böylelikle sivilce lekelerinin giderilmesinde ve yeni sivilce oluşumunu engellemekte rahatlıkla kullanılabilir. İçerdiği zengin antioksidanlar, vitamin ve mineraller ile sivilce lekeleri dışında güneş lekeleri, hamilelik lekeleri ve çillerin görünümü de azaltarak cilde doğal bir ışıltı kazandırmaya yardımcı olur. 

Maden suyu ve elma sirkesi kürü

 • Eşit miktarda elma sirkesi ve maden suyunu karıştırın. 
 • Bir pamuk yardımı ile lezyonlu bölgelerin üzerine yuvarlak hareketler ile sürün. 
 • Yarım saat bekleyin ve soğuk su ile durulayın. 

Uygulama ve Kullanım önerisi: Başlangıçta 1 hafta boyunca sabah ilk uyandığınızda ve akşam uyumadan önce yani günde 2 defa bu kürü uygulayın. Uygulama sırasında hafif kızarıklık olabilir. 1. haftanın sonunda cildinizin dinlenmesi ve yeniden kendini toplaması için 3 gün ara verin. Lekeler gidene kadar kürü uygulamaya devam edin. Kürü uyguladığınız süre boyunca aşırı kurumayı önlemek için yağ içermeyen nemlendirici bir krem ya da  +50 faktörlü güneş kremi kullanmaya çalışın. 

Kabartma tozu ya da karbonatlı kür

Karbonatlı elma sirkesi sivilce izlerini gidermeye yardımcı olur. 

 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu içine bir kaşık elma sirkesi ilave edin.
 • Köpüren karışımı bir tahta kaşık ile karıştırın. Dinlenmesi için 2 dakika bekleyin.  
 • Bir kulak çubuğu ile sivilce ve ya sivilce lekesinin üzerine sürün. 
 • 5 dakika bekledikten sonra bol soğuk su ile durulayın. 

  Bal ve elma sirkesi kür malzemeleri

Uygulama ve kullanım önerisi: Bu kürü tüm yüzünüze maske olarak uygulamak isterseniz; bir parça pamuk yardımıyla ve masaj yapar gibi yuvarlak hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru sürün. 5 dakika bekleyerek soğuk su ile yıkayın. Ardından bir buz küpü ile yüzünüze masaj yaparak kızarıklık ve yanma hissini yatıştırın.  

Ballı yeşil çay kürü

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal,  5 çay kaşığı rafine şeker, 2 çorba kaşığı demlenmiş yeşil çay. 
 • Elma sirkesi ve demlenmiş yeşil çayı karıştırın.
 • İçine şekeri ilave edin. 
 • Son olarak balı ekleyin. 
 • Karıştırma işlemi için tahta bir kaşık tercih edin. 

Uygulama ve kullanım önerisi: İyice karıştırdığınız malzemeleri bir pamuk yardımıyla önce lezyonlu bölgelere daha sonra tüm cilde iyice yedirin. Yarım saat bekledikten sonra bol soğuk su ile cildinizi yıkayın. Lekeler azalana kadar günde 1 defa, daha sonra haftada 2 defa küre devam edin. Eğer çok fazla yanma hissederseniz bal miktarını biraz arttırabilirsiniz. 1 aylık kullanım sonunda lekelerin hızla azalmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu kürü 3 aydan daha uzun süre kullanmayın. Kürden sonra buz ile cildinize masaj yapmak kürün etkisini arttıracaktır. 

Çay ağacı yağı ve elma sirkesi

 • Elma sirkesi ve çay ağacı yağı kürü 


  Eşit miktarda çay ağacı yağını elma sirkesi ile karıştırın. 
 • Bir pamuk yardımıyla lezyonlu bölgeye sürün. 
 • 5 dakika bekledikten sonra bol soğuk su ile bölgeyi temizleyin. 

Hem çay ağacı yağı hem de elma sirkesi yakıcı özelliklere sahip olduğundan cildinizde hassasiyet yaratabilir. Bu yüzden karışımı daha rahat kullanabilmek için içine aynı miktarda papatya çayı ilave ederek daha yumuşak bir tonik elde edebilirsiniz. Uzun süreli kullanımda cilt tahrişine neden olabileceğinden günde 1 defa uygulama yapın ve 5 dakikadan daha uzun süre bekletmeyin.

Maske sonrası güneşten korunun: Elma sirkesi ile hazırlanacak maske ve kürlerin ardından cilt kendini toparlayana kadar daha hassas bir yapıda olacaktır. Bu yüzden güneşten korunmak çok önemlidir. Eğer maskeyi uyguladıktan hemen sonra güneş altına çıkarsanız bu sefer yüzünüzde güneş lekeleri oluşabilir. En etkili uygulama için akşam saatlerini ya da evden çıkmanız gerekmeyen günleri tercih edin. 

Doğal elma sirkesi kullanın: En iyi ve etkili sonuç için el yapımı elma sirkelerini tercih edin. Özellikle sirke anası hala içinde olan altın renginde sirkeler mineral ve vitaminler açısından en zengin olanlardır. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle