Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yağlı Ciltlerde Sivilce Tedavisi ve Bakım Önerileri

Yağlı cilt tipine sahip insanlar sivilce ve akne şikayetlerine yüzde 10 daha fazla maruz kalmaktadır. Doğru bakım kürleri ile sivilcelerden kurtulmak ve yeni oluşumları engellemek mümkün.

Yağlı Ciltlerde Sivilce

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Tedavisi

Yağlı cilt tiplerinde sebase bezlerindeki aktif çalışma cilt gözeneklerinde genişlemeye ve sonuç olarak çevresel faktörlere karşı daha hassas bir cilde neden olur. Toz, kir ve ölü derilerin gözeneklere birikmesi sonucunda ise sivilce ve siyah noktalar ortaya çıkar. Yağlı cilt tipinin ilk belirtilerinden biri burun etrafı, alın ve çene altında parlak ve yağlı bir görüntünün ortaya çıkmasıdır. Bu bölgeler aynı zamanda sivilce oluşumunun en sık görüldüğü bölgeler haline gelir. Fakat düzenli bir bakım, doğru beslenme ve nemlendirici içeren temizlik ürünleri kullanarak istenmeyen bu sorunlardan kurtulmak mümkündür. Cildin yağ bezlerinin daha aktif çalışmasına neden olan temel faktörler arasında; 

  • Sıcak ve nemli hava, 
  • Genetik yatkınlık, 
  • Ergenlik, hamilelik, menapoz ve PMS dönemleri yer alır. 

Bu faktörleri doğru anlamak sivilce oluşumunu baştan engellemek için önemlidir. Aynı zamanda beslenme alışkanlıkları, yağlı yemekler, fondöten gibi gözenekleri kapatan kozmetik ürünleri diğer risk unsurları arasında yer almaktadır. 

Yağlı Ciltler İçin Krem Önerileri 

Farklı cilt bakım kremleri ile sivilce oluşumunu engellemek mümkündür. Aşağıda ismini vereceğimiz kremler yağlı ciltler için üretilmiş olsa da kullanmadan önce dermatoloğunuzla görüşmeniz ve kullandığınız herhangi bir ilaç varsa etkileşime girmeyeceğinden emin olmanız önemlidir. 

Krem Adı Etkileri Uygulama Şekli
Bioderma Sebium AKN Corrective Care  Sivilce, akne ve siyah noktaların oluşumunu engeller. Cildin günlük nem ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.  Gün içinde yada akşam uyumadan önce gündelik kullanıma uygun olarak üretilmiştir.
Garnier Skin Natural(Yağsız Doku)

Nemlendirir, parlamayı önler, lekeleri kapatmaya yardımcı olur ve UV ışınlarından korur. 

Temiz ve kuru cilt üzerine nemlendirici krem gibi uygulanabilir.
Neutrogena Visibly Clear Yağsız, Nemlendirici Kremi

Cildin nemlendirmeye yardımcı olur. 

Yeni sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller. 

Temiz cilt üzerine masaj yaparak günde 1 ya da 2 defa uygulama yapılabilir.
 Yves Rocher Sebo Specific Ultra Mat Krem

İçerdiği kaside kökleri cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur. 

En iyi sonuç için günlük olarak ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 
Vichy Normaderm Peeling Jeli Cilt yüzeyinde biriken fazla yağı ve  kiri temizlemeye yardımcı olur.  Maske, peeling ve günlük temizleyici jel olarak kullanılabilir. Fakat, günlük kullanımda nemlendirici krem ile desteklenmesi cilt kurumasını engeller.

Doğal Bakım Kürleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağlı cilt tipine sahip kişilerin en fazla yanılgıya düştükleri konu cildi aşırı kurutan sabunlar ile cildin doğal yağ dengesini bozmalarıdır. Cilt aşırı kuruduğunda sebase bezleri daha da fazla çalışarak sivilce ve siyah noktaların artmasına neden olur. Bu yüzden doğru temizleyiciler ile yağ dengesini bozmadan düzenli bakım yapmak gerekmektedir. 

Papatya, menekşe ve ardıç katranı gibi sabunlar nemlendirici etkileri ile gözeneklerin temizlenmesine ve ölü hücrelerin arındırılmasına yardımcı olur.

Banyo sırasında aşırı sıcak su kullanımı yerine de ılık sular tercih edilmelidir. Günlük bakımda ise her zaman soğuk su kullanmak sebase bezlerinin aşırı çalışmasını engeller. Ayrıca çok sık yüz yıkamak da epidermis tabakasının hassasiyetini arttıracağından sadece sabah ve akşamları yüz yıkamak daha doğrudur. Günlük beslenme düzenine dikkat etmek, bol su içmek, antioksidanlar açısından zengin meyve ve sebzeleri en az bir öğüne dahil etmek cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri en doğal şekilde almanıza yardımcı olur. 

Aloe vera kürü; Var olan sivilcileri gidermek için bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye ayırın. İçinden tahta bir kaşık yardımı ile alacağınız jeli günlük olarak lezyonlu bölgeye uygulayın. İyice kuruduktan sonra bir buz kalıbı ile temizleyin. 1 hafta boyunca yapılacak kür var olan sivilcileri kurutacaktır. 

Salatalık kürü; Bir salatalık dilimi ile yüzünüze masaj yapın. En az yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi temizleyin. En iyi sonuç için uyumadan önce yüzünüzü taze sıkılmış salatalık suyu ile yıkayın. Durulamadan uyuyun. Sabah papatya sabunu ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Kür için ilk bir hafta boyunca her gün, ikinci hafta haftada 3 gün, üçüncü hafta haftada iki gün ve 1. ayın sonunda sadece haftada 1 defa uygulamayı tekrar edin. Düzenli uygulamada yeni sivilce oluşumu engellenecek cilt kendi yağ dengesini yeniden düzenleyecektir. 

Yeşil çay kürü; İçerdiği antioksidanlar ile mükemmel bir cilt temizleyicisi olan yeşil çay ile günde 2 defa yüzünüzü yıkamak yeni sivilce oluşumunu engeller. Bunun için bir bardak demlenmiş ve soğuk yeşil çay ile yüzünüzü yıkayın. Uygulamanın ardından yüzünüzü durulamayın. Ya da içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak bir pamuk yardımıyla cildinizi silin. Fakat çay ağacı yağı günlük kullanımda cildi aşırı kurutabilir. Bu yüzden en iyi sonuç için sadece haftada 2 defa kullanın. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle