Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Akne Lekelerinden Kurtulmak İçin Doğal Tedavi Uygulamaları

Akne lekeleri insan yaşamını olumsuz şekilde etkileyen sağlık sorunları içinde yer alır. Bu sorundan zaman içinde ve kesin şekilde kurtulmak için sabırlı olmak gerekmektedir.

Akne İzleri İçin Doğal Çözümler

Akne İzlerine Doğal Çözümler

Akne, kısa vadede can sıkıcı ve uzun vadede cildin tahrip olmasını sağlayan çok yaygın bir sorundur. Eğer bir sivilce mücadele ettiyseniz, o zaman rahatsız edici lekelerle başa çıkmanın ne kadar sinir bozucu olduğunu da bilirsiniz. Bu durum çok utanç verici ve hatta acı verici olabilir. Bu sorun ile uğraşmak için evde akne lekelerinden kesin şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için;

Zerdeçal ve Çemen Otu

Bu baharatların ikisi de anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bilinmektedir. Su ile bir macun haline getirildiğinde akne izleri için etkili bir tedavi olabilirler.

 • Bir tutam zerdeçal
 • Bir tutam çemen otu
 • Su

Bu üçlü bir kabın içinde karıştırılır. Ancak çemen otunun tipik olarak kaynatılması, daha sonra bir macun haline getirilmeden önce öğütülmesi gerekir. Karışım cilde uygulanır birkaç dakika bekletin sonra durulanır.

Elma Sirkesi

Akne izleri için basit bir tedavi olan elma sirkesi hücreleri yenilemeye yardımcı olan mükemmel bir doğal antiseptiktir. Aynı zamanda akne ve sivilcelerden kaynaklı ortaya çıkan yara izi ile mücadele eden insanlar için mükemmel bir seçenektir. Aktif akne tedavisi yardımcı olabilir. Elma sirkesi kullanmak için;

 • Su ile elma sirkesi 1: 1 oranında karıştırılır. Yüze bir pamuk topuyla uygulanır. 5-10 dakika sonra, ılık su ile durulanması gerekir.  Haftada bir kez kullanılan karışımı balla birleştirerek durulamadan önce 30 dakika beklemek gerekir.

Salatalık

Muhtemelen birçok insan salatalığı gözünü kapatarak cilt sorunları için hemen kullanır. Bilinen en eski tedavi uygulaması içinde yer almaktadır. Aynı zamanda akne izleri için de harika bir tedavi uygulamasıdır. Salatalık cilt ile aynı pH’a sahiptir. Buda onun kullanılmasını serinleten yumuşak bir tedavi haline getirir. Gözenekleri küçültmeye yardımcı olan silika, vitaminler ve mineraller (E vitamini dahil) ve cilt sıkılaştırma özellikleri içerir.

 • Salatalık suyunu bir toner olarak kullanabilirsiniz.
 • Bir salatalık dilimlenir ve durulamadan önce 15 ile 20 dakika yüzünüzde bulunan sorunlu alanlara uygulanır.
 • Cildinizi sakinleştirmeye ve zaman içinde akne izlerini azaltmaya yardımcı olmak için bir salatalık yüz maskesi içine karıştırılmalıdır. Bu uygulama cilde zarar vermeden düzenli olarak tekrarlanabilen nazik bir tedavidir.

Uyulması Gereken Diğer Kurallar

Sabırlı Olmak

Akne izleri oldukça inatçı olan izlerdir. Kolayca solmazlar ve çoğu asla tamamen ortadan kaybolmaz. Ancak, biraz sabır ve tutarlı bir hareket ile genellikle zamanla ciltte iyileşme görülebilir. Tedavilerinizin biraz zaman alacağını ve sonuçların hemen görülmemesi durumunda cesaretin kırılmaması gerektiğini fark etmek önemlidir. Sabır varsa tedavi planını uygulamaya istekli olmakta gerekir. Her insanın cildi farklıdır ve bir kişi sizin için işe yaramayabilir. Birkaç ay sonra hala sonuç görülmüyorsa dermatoloğa danışmak ve akne izlerinin nasıl iyi bir şekilde kurtulacağını öğrenmek gerekir.

Yara İzlerini Önlemek

Tüm sivilce yaralarını önlemek mümkün değildir ama birkaç basit adımla daha fazla iz elde etme olasılığını azaltmak mümkündür. En önemlisi olabildiğince sivilceler ile oynamayı bırakmak gerekir. Oynama ve sıkma cilde zarar verir, bölgeye daha fazla bakteri sokar ve iltihaplanmayı artırır. Özellikle aktif akneli veya sivilce yaralar varsa, cilde güneşin zarar vermesini de önlemek gerekir. Cildi zararlı UV ışınlarından korumak için dışarıya çıktığınızda daima güneş koruyucu kullanılması önemlidir.

Güvenmek

Akne izleri herkes insanı farklı etkiler ama cildi iyileştirmek ve güveninizi yeniden kazanmak için can sıkıcı bir mücadele gerekebilir. Akne izlerini azaltmak için doğal tedaviler kullanmak, güzel ve ışıltılı bir cilde doğru çalışırken cilde nazik davranmak gerekir. Bu tedaviler nazik ve güvenlidir ve aranılan cevap olma ihtimali de oldukça yüksektir. Nemli cilde yağ uygulayın. Bu, cildinizin yağı emmesine ve maksimum nem almasına yardımcı olacaktır.

Bunlar dışında dikkat edilecek olan noktalar arasında;

 • Akne izleri ile alakalı sonuçları görmek için sorunlu alanlara uygulamaları uzun vadeli olarak kullanmak gerekir
 • Kuru ciltler için nemlendirici uygulamaları sabah ve akşam kullanılmalıdır. Yağlı ciltler için sadece gece nemlendirici kullanımı yapmak gerekir.
 • Kan ve oksijen akışını sağlamak için cilde birkaç dakika gerçekten iyi bir şekilde masaj yapılması oldukça faydalıdır. Bu kollajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur, genç görünümlü bir cildin oluşmasına olanak sağlar.
 • Uygulamalar her daim düzen içinde ve aksatılmadan yapıldığında gerçek ve kesin sonuçlar akne izleri için elde edilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle