Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Akne Tedavisinde Kullanılabilecek Olan Doğal Uygulamalar

Akne oluşumunun vce yarattığı izlerin önüne geçmek için bitkisel uygulamalar kullanılabilir. Bunların tarifine uygun kullanılması sorunun en aza indirilmesine olanak sağlar.

Akne İzlerinden Kurtulmanın 5 Yolu

Akne ve İz Tedavisi

Akne zararlıların cilt sorunudur. Sivilce cilde saldırır ve güzelliğinizi almaya çalışır. Sivilceler yani akneler inatçı ve bazen iyileşmek zor olan sıkıntılar meydana getirir. Kişiye verdikleri şey, ağrı, benlik saygısı sorunları ve yara izleri gibi bazı olumsuz şeylerdir. Bu kalıcı yara izleri, hem sosyal hem de kişisel olarak yaşamın geri kalanında olumsuz etkiler ortaya çıkartır. Aknenin oluşmasından sonra onunla oynamak, kopartmak ve patlatmakta izlerin oluşumunda oldukça etkilidir. Bunun yerine aşağıda akne lekelerine bitkisel çözüm uygulamaları tercih edilmelidir. Bu uygulamalar Suna Dumankaya gibi uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Buz

Buz, akne skar problemini önemli ölçüde ortadan kaldıran iyi bir seçenektir. Etkilenen bölgenin iltihaplanmasını hafifletmeye destek olacaktır. Birkaç dakikalığına etkilenen bölgeye bir parça buz küpü koyulması gerekir. Bu problemi en aza indirmek için etkili geçici yollardan bir tanesidir.

Limon Suyu

Limon suyu akne izlerinin giderilmesinde etkili bir çözüm olarak kullanılabilir. Taze limon suyu bir kabın içine sıkılır ve pamuk desteği ile cilt üzerine uygulanır. Akne lekelerini giderici olarak çalışan bu uygulama soğuk su ile durulanmalıdır. Düzenli kullanım ile ciltteki izler kısa süre içinde azalmaya başlar. Hafta 2 ya da 3 defa uygulanması yeterli olacaktır. Cilde limon güneş ile birlikte zarar verebileceğinden dolayı yüzünüzde limon suyu varken kişi kendini güneşe maruz bırakmamalıdır. Her zaman geceleri uygulama yapmak bu konuda oldukça önemli olan bir detaydır.

Yeşil Çay Özü

Yeşil çay özü, cildin lekelerini çıkarmanın yanı sıra akne tedavisi için mükemmel bir seçenektir. Cildin durumunu iyileştirmek için yeşil çayı içebilir ve hatta bu çayı direkt olarak yüze uygulama yapabilirsiniz. Haftada 3 kez cildin üzerine uygulanması yeterli olacaktır.

E Vitamini

E vitamini, sağlıklı bir cilt sunan yararlı kaynaklardan bir tanesi olarak kabul edilir. Vitamin E kapsülü almak yerine, sıvıyı kapsülün dışına çıkarabilir ve şaşırtıcı bir sonuç elde etmek için yara bölgesindeki bölgeyi de uygulayabilirsiniz. Haftada 2 kez cildin üzerine uygulanması yeterli olacaktır.

Aloe Vera

Bu bitkinin yapraklarının içinde bulunan jel rejeneratif özelliklere sahip bitkisel özler içerir. Özellikle iyileşme, gerilme izleri, yanıklar ve akne izleri için cilde faydaları bilinmektedir.

 • Uygulama için yaprakların içinden alınacak olan 1 kaşık jel buzdolabından soğutulur.
 • Ardından direkt olarak yara izleri üzerine sürülür.
 • 30 dakika süresince bekletildikten sonra ılık suyla yıkanması gerekmektedir.

Farklı ve Etkili Uygulamalar

Sodyum Bikarbonat

Hafif yara izleri üzerinde etkili olan ve akne için mükemmel olan etkili bir eksfoliyaldir. Uygulama içinde;

 • Öncelikli olarak yüz su ile temizlenir ve nemlendirici sürülür.
 • Ardından yüze birkaç dakika boyunca bir tutam bikarbonat uygulanır.
 • Daha sonra ılık su ile yıkanması gerekmektedir.
 • Bu ilacı çok kullanmak gerekmez. Haftada bir kez kullanılması olumlu sonuçlar verir.
 • Çok fazla bikarbonat hassas cilde zarar verebilir.

Bal

Rejeneratif ve yumuşatıcı etkileri bulunur. Uygulama için;

 • Bir yara izi çıkarmak için mükemmel düzeyde bir maske yapmak adına balı yumurta sarısı ile karıştırabilirsiniz.  Bu karışımı akne tedavisinde kullanmak için 20 dakika boyunca yara izlerine uygulamak gerekir.
 • Yüzü temizlemek için bol su ile yıkanma sağlanmalıdır.
 • Bal ayriyeten antiseptik özelliklere sahiptir ve ciltte nem dengesinin sağlanmasına izin verir.

Kuşburnu Yağı

Tıpkı bal gibi, bu yağ hasarlı dokuları hafifletmek için rejeneratif özelliklere sahiptir. Yeni dokular oluşturarak yaraların izlerini temizleme olanak sağlar. Yatmadan önce bunu yağın cilt üzerine uygulanması gerekir. Kokusu hoş olan yağ kesinlikle rahatsız etmez. Ayrıca düzenli şekilde her akşam uygulanması gerekir.

Domates

Anti-exfoliant özelliklerine sahip olan domates ayrıca cildin bakımı için mükemmel olan beta-karoten bakımından da oldukça zengindir. Ciltte bulunan kistik aknelerinde ortadan kalkmasına olanak sağlar. Özelliklerinden yararlanmak için;

 • Domatesleri dilimler halinde kesilir.
 • Cilt üzerine koyulan bu dilimler 10 dakika boyunca cildin üzerinde bekletilmelidir.
 • Bunun dışında domates suyu ve salatalık ile mükemmel bir tonik yapılabilir. Bir karıştırıcıda bir domates ve yarım salatalık karıştırılır. Etkilenen bölgeleri bu harika tonik pamuk yardımı ile sürülür.

 İbrahim Saraçoğlu Kürü

 • 1  fincan maden suyu
 • 1 fincan elma sirkesi

Öncelikli olarak bitkisel akne tedavisi kapsamında uygulama yapmak için doğal elma sirkesi kullanmak gerekir. Karışım sabah ve akşam olmak üzere 2 kere cilde uygulanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle